Pripremite dalekozore: rijetki zeleni komet ovih dana je najbliže Zemlji
Komet C/2022 E3 (ZTF) ovih je dana moguće, uz pomoć barem dalekozora i s tamnijeg mjesta, vidjeti u blizini zvijezde Sjevernjače, a nazire se kao zelenkasta mrlja na nebu

Krajem prošle smo godine izvijestili o otkriću kometa C/2022 E3 (ZTF), koji će se ovih dana približiti Zemlji i biti prilično vidljiv s njezine sjeverne polutke. Ovaj je dugoperiodični komet koji je došao sa samog ruba Sunčevog sustava, iz Oortovog oblaka, a otkrila ga je zvjezdarnica Zwicky Transient Facility u ožujku 2022. godine. Tijekom današnjeg će dana on biti udaljen "samo" oko 42 milijuna kilometara od nas, a napokon bismo u dijelovima Hrvatske mogli imati i vedro nebo kako bismo ga mogli vidjeti.
Jedinstvena prilika
Već je proteklih dana bio donekle vidljiv golim okom, s onih mjesta koja imaju kvalitetno tamno nebo, bez svjetlosnog onečišćenja. Može ga se vidjeti i iz urbanih zona koristeći manji dvogled, a opažač će ga moći zamijetiti kao blijedu mutnu mrlju, izmaglicu okruglog oblika. "Prolazak kometa ZTF (C/2022 E3) za kojeg se spektakularno kaže da je tu prvi put u 50.000 godina najvjerojatnije će biti kako ono kažemo "prvi put, zadnji put i nikad više". Naime, radi njegove parabolične putanje ovaj komet, nakon što obiđe oko Sunca, neće nam se vjerojatno više vratiti nego će najvjerojatnije izletjeti iz Sunčevog sustava u međuzvjezdani prostor" – kažu iz Hrvatskog astronomskog saveza.
HAS i Zvjezdarnica Višnjan objavili su i nekoliko fotografija te video ovog kometa, koje prenosimo u sklopu ove vijesti.
Zašto je zelen?
Komet C/2022 E3 (ZTF) izrazito je zelene boje zbog svojeg kemijskog sastava i interakcije sa sunčevom svjetlosti. Ključ zelene boje krije se u dvoatomskom ugljiku (C2), koji se nalazi u njegovom sastavu. Prilikom prilaska Suncu ova velika "snježna kugla" se zagrijava, led se pretvara u plin i raspršuje se u obliku kome, repa kometa. Cijelo to vrijeme komet se nalazi pod snažnim utjecajem Sunčevog zračenja, koje razbija velike molekule na bazi ugljika.
U tom procesu nastaje i C2, vrlo nestabilan spoj koji se vrlo lako pobuđuje energijom svjetlosti – a tada on upija dio energije i otpušta fotone. C2 je, dakle, florescentan, a fotoni koje emitira prikazuju nam se u zelenom dijelu spektra. C2 je vrlo kratkog vijeka i raspada se pod utjecajem svjetlosti, tako da komet blješti zeleno tek neposredno oko jezgre, dok je rep većinom bijel. Dvoatomski ugljik se, naime, raspadne prije nego dosegne udaljeniji dio repa.