Propala je prva svemirska misija startupa za rudarenje asteroida AstroForge

Lansirana kao sekundarni teret misije Intuitive Machinesa krajem veljače, sonda Odin trebala je pronaći metalima bogati asteroid, no nedugo po ispuštanju izgubljen je kontakt s njom

Sandro Vrbanus nedjelja, 9. ožujka 2025. u 12:06
📷 AstroForge
AstroForge

Američki startup AstroForge, koji je već za svoje projekte prikupio 55 milijuna dolara ulaganja, ovog je mjeseca pokušao načiniti prvi korak ka svojem cilju – izvlačenju vrijednih sirovina iz asteroida. U sklopu misije također privatne svemirske kompanije Intuitive Machines i oni su lansirali svoju sondu Odin, koja je bila sekundarni teret na istoj raketi Falcon 9, poslanoj u svemir 26. veljače.

Odin je bio prva sonda AstroForgea, a imao je za cilj locirati jedan metalima bogati asteroid te mu pokušati "ući u trag". Meta misije bio je asteroid 2022 OB5, promjera stotinjak metara, za koji se sumnja da bi mogao u svojem sastavu imati do 5% metalom bogatih stijena.

Ambiciozna misija

Sonda je po više parametara bila neobična – primjerice, izrađena je u manje od deset mjeseci i koštala je samo 3,5 milijuna dolara. Bio je to prvi iskorak ovog startupa u svemir, odvažno načinjen u vrlo ranoj fazi njihovog razvoja, no ispostavilo se da je ipak možda lansirana prerano. Nedugo nakon ispuštanja iz rakete kontrola misije izgubila je kontakt s njom.

Dogodilo se to primarno zbog tehničkog problema na komunikacijskim antenama na Zemlji, potom i zbog pogrešne konfiguracije cijelog sustava, pa kontrola misije nije uspjela komunicirati s Odinom dok je on bio relativno blizu Zemlje. "Ciljanje" sonde zemaljskim antenama bilo je izazovno i problematično, primarno iz razloga što kompanija ne raspolaže kompleksnim sustavima antena diljem planeta i u orbiti.

Tijekom tog komunikacijskog prekida sonda se udaljila od Zemlje bez kontrole, pa ju je postajalo sve teže locirati i kontaktirati, kažu iz AstroForgea, a s vremenom će šanse za to i dalje padati. Prema svemu sudeći, Odin je kao takav izgubljen, a kompaniji ostaje tek izvući pouke iz tog slučaja.

Bez obzira na neuspjeh prvog lansiranja, kompanija već planira sljedeću misiju, Vestri. U njoj će biti lansirana veća sonda (200, naspram 120 kg kod Odina), bit će joj ugrađen novi pogonski i električni sustavi veće snage, a cijela će konstrukcija biti unaprijeđena. Misija te sonde bit će ne samo približiti se asteroidu nego i sletjeti na njega te skenirati tlo u potrazi za vrijednim metalima, poput platine.