USAF složio "Frankenjet", funkcionalni F-35 od dva oštećena aviona
Američka ratna avijacija uspješno je spojila dva teško oštećena F-35A borbena zrakoplova u jedan potpuno funkcionalan avion, nazvan "Frankenjet" i uštedjela 63 milijuna dolara

Projekt "Frankenjet" započeo je nakon dva odvojena incidenta sa skupim oštećenjima zrakoplova. Godine 2014. zrakoplov s oznakom AF-27 doživio je kvar motora tijekom trenažne misije u zračnoj bazi Eglin na Floridi, što je uzrokovalo požar i strukturalna oštećenja na stražnje dvije trećine letjelice. Šest godina kasnije, 2020., zrakoplov s oznakom AF-211 imao je kvar prednjeg stajnog trapa prilikom slijetanja u zračnoj bazi Hill u Utahu, što je rezultiralo teškim oštećenjem prednjeg dijela trupa.
Spajanje ostataka
Umjesto da oba zrakoplova vrijedna 75 milijuna dolara proglase neupotrebljivima, inženjeri su prepoznali priliku. Prednji dio AF-27 i stražnji dio trupa AF-211 ostali su neoštećeni, što je omogućilo spajanje tih iskoristivih komponenti u jedan funkcionalan zrakoplov.
Tehničke zavrzlame
Tijekom 2022. godine, Ured za zajednički program F-35 američkog ratnog zrakoplovstva, Lockheed Martin i Skupina za održavanje 388. lovačkog krila započeli su složeni proces rekonstrukcije. Za ovaj projekt bilo je potrebno razviti nove alate i naprave za odvajanje i ponovno spajanje glavnih sekcija trupa, što dokumentacija opisuje kao "prvo presađivanje prednjeg dijela trupa između F-35 zrakoplova".
Projekt je trajao više od dvije godine i pet mjeseci, a završio je u siječnjuove godine kada je rekonstruirani zrakoplov obavio svoj prvi let iz zračne baze Hill do Lockheed Martinovog pogona u Fort Worthu u Teksasu.
Financijska računica
Financijski aspekt projekta "Frankenjet" pokazuje jasne prednosti. Rekonstrukcija je koštala 11,7 milijuna dolara – 2,8 milijuna manje od predviđenog budžeta. U usporedbi s cijenom novog F-35A od približno 75 milijuna dolara, ovim pristupom ušteđeno je oko 63 milijuna dolara.
Ove uštede posebno su značajne s obzirom na opseg programa F-35. S američkim ratnim zrakoplovstvom koje trenutno koristi 383 F-35A zrakoplova i 17 zemalja koje su usvojile ovu platformu, metode produljenja vijeka trajanja zrakoplova i smanjenja troškova zamjene značajno utječu na dugoročne troškove programa.
Leti kao novi
Obnovljeni zrakoplov, preimenovan u AF-17, prošao je temeljito testiranje tijekom prvog leta. Inženjeri su procijenili letjelicu na granicama njezinih operativnih mogućnosti, potvrđujući da radi jednako dobro kao i novi proizvedeni primjerak. Do kraja ožujka AF-17 vratio se u zračnu bazu Hill i pridružio 4. eskadrili kao potpuno operativni zrakoplov flote.