Teksaški "tweak": stabilna i sigurna NaS baterija kao jeftina i održiva alernativa litiju
Rješenje inženjera sa Sveučilišta Texas u Austinu zaobilazi veliku prepreku koja je dosad sprečavala široku primjenu komercijalno i ekološki održivih natrij-sumpornih baterija

Natrij i sumpor privlačni su materijali za buduću proizvodnju baterija jer su jeftiniji i dostupniji od litija i kobalta. problem je samo kako postići to da baterije na bazi natrija budu održive na sobnoj temperaturi.
Problematični dendriti
Inženjeri sa Sveučilišta Teksas u Austinu doskaču problemu tako što su promijenili sastav elektrolita, tekućine koja olakšava kretanje iona naprijed-nazad između katode i anode kako bi stimulirala punjenje i pražnjenje baterija.
Pozabavili su se i uobičajenim problemom u natrijevim baterijama: rastom dendrita, igličastih struktura na anodi koje uzrokuju brzu degradaciju baterije, kratki spoj, zapaljenje pa čak i eksplozije. Svoje nalaze objavili su u časopisu Journal of the American Chemical Society.
U prethodnim elektrolitima za natrij-sumporne baterije, međuspojevi nastali iz sumpora otopili bi se u tekućem elektrolitu i migrirali između dvije elektrode unutar baterije. A to degradira komponente i stvara dendrite. Istraživači su sad stvorili elektrolit koji sprječava otapanje sumpora.
Stabilne performanse
To su postigli razrjeđivanjem koncentrirane otopine soli s inertnim, nesudjelujućim otapalom, koje čuva "polu-otopljeno" stanje. Pokazalo se da takav elektrolit sprječava neželjene reakcije na elektrodama i time produljuje vijek trajanja baterije. Stabilne performanse zabilježene su tijekom 300 ciklusa punjenja-pražnjenja.
Istraživači sad svoje rješenje namjeravaju testirati na većim baterijama kako bi vidjeli može li se u budućnosti primijeniti na električna vozila i skladištenje obnovljivih izvora energije poput vjetra i sunca.