Anthropicov Ekonomski indeks, prvi sustavan pregled utjecaja AI-ja na tržište rada

Anthropicovo istraživanje milijuna razgovora pokazuje da AI više nadopunjuje nego zamjenjuje ljudski rad. U 57% slučajeva AI služi kao pomoć, a ne kao zamjena. Najčešće se koristi u razvoju softvera i tehničkom pisanju, posebno u bolje plaćenim poslovima gdje tehnologija ima važnu ulogu

Ivan Podnar ponedjeljak, 10. veljače 2025. u 19:42

Anthropic je pokrenuo novi Ekonomski indeks koji prati kako umjetna inteligencija mijenja tržište rada a temelji na podacima iz razgovora na platformi Claude.ai i daje jasan uvid u način na koji različite struke koriste AI tehnologije.

AI prevenstveno pomaže, a ne zamjenjuje ljude

Analiza milijuna razgovora pokazala je da se AI najviše koristi u razvoju softvera i tehničkom pisanju. U četvrtini radnih zadataka kod 36% zanimanja već se koriste AI alati, što pokazuje koliko je AI već prisutan u današnjem radnom okruženju. Istraživanje je prepoznalo dva načina korištenja AI-ja: kao pomoć u radu, gdje AI pomaže ljudima da bolje obave posao i kao zamjenu za ljudski rad, gdje AI sam obavlja zadatke. Trenutno prevladava prvi način - u 57% slučajeva AI se koristi kao pomoć u radu, a ne kao zamjena za ljude.

Godišnja plaća (x-os) u odnosu na postotak razgovora s Claudeom koji su uključivali to zanimanje (y-os). Istaknuta su neka ilustrativna zanimanja. 📷 Anthropic
Godišnja plaća (x-os) u odnosu na postotak razgovora s Claudeom koji su uključivali to zanimanje (y-os). Istaknuta su neka ilustrativna zanimanja. Anthropic

Istraživanje pokazuje da se AI češće koristi na radnim mjestima sa srednjim i visokim primanjima, pogotovo u programiranju i analizi podataka. To nije iznenađenje s obzirom na trenutne mogućnosti AI-ja i praktične prepreke u njegovoj primjeni. Bolje plaćeni poslovi koji se više oslanjaju na tehnologiju trenutno lakše uklapaju AI alate u svoj svakodnevni rad.

Za obradu podataka Anthropic korišten sustav Clio

Za obradu podataka Anthropic koristi svoj sustav Clio koji analizira razgovore s Claudeom, pazeći pritom na privatnost korisnika. Clio povezuje razgovore s bazom podataka američkog Ministarstva rada koja sadrži oko 20.000 različitih radnih zadataka, što omogućuje precizno praćenje kako se AI koristi u različitim poslovima.

Metodologija korištena u sustavu Clio 📷 Anthropic
Metodologija korištena u sustavu Clio Anthropic

Ograničenja i planovi

Istraživanje ima i svoja ograničenja - nije uvijek jasno koristi li se AI za posao ili privatne potrebe, a podaci dolaze samo od korisnika besplatne i Pro verzije Claudea. Zbog načina na koji se Claude oglašava, neke aktivnosti poput programiranja možda su previše zastupljene u analizi. Anthropic planira redovito objavljivati nova izvješća i podatke kako bi pratio promjene kroz vrijeme. Prvi set podataka već je javno dostupan, a tvrtka poziva stručnjake da se uključe u analizu promjena na tržištu rada.