Apple ulaže 500 milijardi dolara, jedna od najvećih korporativnih investicija u povijesti SAD-a

Sastanak između Appleovog direktora Tima Cooka i predsjednika Donalda Trumpa prošlog tjedna potaknuo je jednu od najvećih korporativnih investicija u povijesti SAD-a

Ivan Podnar ponedjeljak, 24. veljače 2025. u 21:08
Nova istraživačko-razvojna ustanova Applea u Austinu, Teksas 📷 Apple
Nova istraživačko-razvojna ustanova Applea u Austinu, Teksas Apple

Apple je danas najavio plan ulaganja od 500 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države tijekom sljedeće četiri godine, samo nekoliko dana nakon što je Trump izjavio da mu je Cook obećao premjestiti proizvodnju iz Meksika u SAD kako bi izbjegao potencijalne carine.

Proizvodni pogon od 23.000 četvornih metara

Investicijski plan usklađen je s ekonomskim politikama Trumpove administracije koje se fokusiraju na domaću proizvodnju i otvaranje radnih mjesta. Plan uključuje stvaranje 20.000 novih radnih mjesta i izgradnju novog pogona za proizvodnju servera u Teksasu, što se čini kao odgovor na zabrinutost administracije oko proizvodnje izvan SAD-a. U Appleovoj najavi spominje se proizvodni pogon od 23.000 četvornih metara u Houstonu u Teksasu, čije se otvaranje planira za 2026. godinu. Ovaj pogon proizvodit će servere za Apple Intelligence, koji su se prethodno proizvodili izvan SAD-a. Prema Appleu, ova tvornica generirat će tisuće novih radnih mjesta i podržati AI inicijative tvrtke.

Investicije u domaću proizvodnju i zelenu tehnologiju

Investicijski paket također uključuje udvostručenje Appleovog Fonda za naprednu proizvodnju u SAD-u s 5 na 10 milijardi dolara. Osnovan 2017., ovaj fond promovira inovacije i proizvodnju diljem Amerike. Kao dio ovog proširenja, Apple se obvezao na proizvodnju naprednih silicijskih čipova u TSMC-ovom pogonu Fab 21 u Arizoni.

📷 Apple
Apple

Tvrtka je također najavila planove za Apple Manufacturing Academy u Detroitu, koja će nuditi besplatne tečajeve i konzultacije malim i srednjim poduzećima o implementaciji AI tehnologija i tehnika pametne proizvodnje. Proširenje podatkovnih centara na obnovljivoj energiji povećava kapacitete za Sjevernu Karolinu, Iowu, Oregon, Arizonu i Nevadu.

Appleov "strateški manevar"

Neki analitičari vide Appleovu najavu kao strateški odgovor na složeni politički i ekonomski pritisak sadašnje administracije. Dan Ives iz Wedbush Securities opisao je potez kao "strateški manevar" za diversifikaciju Appleovih proizvodnih operacija uz istovremeno usklađivanje s Trumpovim naglaskom na ulaganja u SAD.

Neizvjesnost oko premještanja proizvodnje iz Kine

Ovo nije Appleova prva značajna najava ulaganja u SAD pod Trumpom. Godine 2018., tijekom njegovog prvog mandata, Apple se obvezao stvoriti 20.000 novih radnih mjesta kao dio ulaganja od 350 milijardi dolara u SAD. Trenutni plan predstavlja značajno proširenje tih ranijih ciljeva. Unatoč razmjeru ovog ulaganja u SAD, ostaju pitanja o tome koliko će se Appleove osnovne proizvodnje proizvoda, posebice iPhonea, premjestiti iz Kine u Sjedinjene Države. Tvrtka se dugo oslanjala na svoju kinesku proizvodnu bazu, a restrukturiranje lanca opskrbe bilo bi složeno i skupo.