Hrvatska igraća industrija može se pohvaliti rekordnim rastom zaposlenosti i popularnosti igara

'Trenutno se u Hrvatskoj razvija preko 150 videoigara što je rezultat kreativnosti profesionalaca, ali i kontinuiranog rada i ulaganja u tehnološke inovacije', rekao je glavni tajnik Klastera hrvatskih proizvođača videoigara

Matej Markovinović utorak, 22. listopada 2024. u 16:44
📷 Foto: A1
Foto: A1

Hrvatska igraća industrija bilježi rekordne rezultate s brojem zaposlenih koji je dosegao povijesne razine te iznimnim uspjehom domaćih igara na svjetskoj sceni. Prema najnovijem istraživanju Klastera hrvatskih proizvođača videoigara, provedenom u suradnji s A1 Hrvatska, u 2023. godini u industriji je bilo zaposleno 532 osoba, što je najviše do sada. Također, istraživanje pokazuje kako se u zadnjih nekoliko godina udvostručio broj tvrtki s više od 10 zaposlenih, što ukazuje na stabilan rast industrije.

Prema rezultatima istraživanja koji su ovog utorka prikazani u Hub Cooltura Pubu u Zagrebu, hrvatske igre ističu se na globalnoj razini među igračima koji koriste Steam, a značajno je i to da 68 posto domaćih studija koristi umjetnu inteligenciju u procesu razvoja videoigara, čime se ubrzava razvoj.

📷 Foto: A1
Foto: A1

„Podaci pokazuju kako je hrvatska gaming industrija u protekloj godini doživjela procvat i postala prepoznatljiva na svjetskoj sceni. Trenutno se u Hrvatskoj razvija preko 150 videoigara što je rezultat kreativnosti profesionalaca, ali i kontinuiranog rada i ulaganja u tehnološke inovacije. Posebno nas raduje činjenica da se tržište ravnomjerno razvija i raspodjeljuje među većim brojem gaming studija, jer to doprinosi dugoročno održivom rastu industrije“, rekao je Aleksandar Gavrilović, glavni tajnik Klastera hrvatskih proizvođača videoigara i direktor Gamechuck studija.

Osim toga, kao ključan podatak istaknuo je i da je čak 23 posto studija odustalo od financijskih prilika koje bi imale potencijalno štetan utjecaj na igrače, kao što su kockarski mehanizmi i nepošteno reklamiranje. Gavrilović je naveo da je to znak visoke razine profesionalnosti i etičnosti koji su iznimno važni preduvjeti kvalitetnog razvoje i budućnosti nacionalne industrije proizvodnje videoigara.

U rastu nacionalne industrije videoigara važna je i podrška institucija. Zakonom o audiovizualnim djelatnostima iz 2018. godine proizvodnja videoigara definirana je kao audiovizualna djelatnost čime je stvoren pravni okvir za njen daljnji razvoj. Ministarstvo kulture i HAVC od tada su pružili preko milijun eura poticaja hrvatskoj igraćoj  industriji, a preko milijun eura investicija stiglo je iz fonda Kreativne Europe.

Aleksandar Gavrilović. 📷 Foto: A1
Aleksandar Gavrilović. Foto: A1

Uz predstavljanje rezultata istraživanja, najavljeno je i jubilarno, 10. izdanje Reboot InfoGamera koje će, prema riječima organizatora Damira Đurovića, biti sadržajno najbogatije do sada.

„Na više od 10.000 kvadrata, u četiri paviljona (8a, 9, 11a, 10a), od 14. do 17. studenoga, posjetitelje će dočekati preko 100 raznih zanimljivih izlagača. Naglasak će biti na finalima esport natjecanja, predstavljanju najnovijih gaminga trendova i upoznavanju posjetitelja s popularnim videoigrama. U suradnji s našim partnerima iz A1, pružit ćemo vrhunski doživljaj i iskustvo koje će oduševiti sve ljubitelje videoigara, neovisno o tome jesu li strastveni igrači ili samo žele djelomično uroniti u svijet gaminga“, zaključio je Đurović.

Cijelu analizu domaće igraće industrije za 2023. godinu možete pronaći na ovoj poveznici.