Komadanje Googlea na dijelove

Američko pravosuđe u sklopu svoju parnice protiv Googlea traži „komadanje“ Googleovog odjela za oglašavanje kako bi bio u skladu s antitrustovskim i antimonopolističkim zakonima

Drago Galić ponedjeljak, 5. svibnja 2025. u 13:05

Ministarstvo pravosuđa SAD-a potvrdilo je svoj zahtjev za razbijanjem Googleovog poslovanja s oglasima nakon što je sud presudio protiv tvrtke u antimonopolskom slučaju usmjerenom na njezinu tehnologiju oglašavanja.

Ministarstvo traži od suda da prisili Google na prodaju dva ključna dijela svog oglasnog poslovanja: oglasne burze (ad exchange), najvećeg svjetskog tržišta za nadmetanje za oglasni prostor, te poslužitelja oglasa za izdavače (publisher ad server), alata koji izdavači koriste za popisivanje i prodaju oglasa na svojim stranicama.

Iako je Google izgubio fazu utvrđivanja odgovornosti, sud je presudio u njegovu korist po pitanju oglasnih mreža, zaključivši da vlada nije dokazala da su Googleove akvizicije tvrtki poput DoubleClicka i Admelda naštetile tržišnom natjecanju: Google neće morati prodavati te dijelove poslovanja.

Predloženo razdvajanje dijelova tvrtke odvijalo bi se u fazama. Prva faza zahtijevala bi da Google omogući trećim stranama pristup podacima o nadmetanju u stvarnom vremenu. Google se protivi ovome, tvrdeći da bi to zahtijevalo razvoj sustava koji trenutno ne postoje i njihovo objavljivanje u formi otvorenog koda, što smatraju neizvedivim u zadanom roku. Nakon toga, DOJ želi da Google proda spomenute komponente oglasnog poslovanja. Google se, naravno, i tome protivi. Google tvrdi da prijedlozi DOJ-a o prisilnoj prodaji alata za oglasnu tehnologiju daleko nadilaze nalaze suda, nemaju temelja u zakonu i naštetili bi izdavačima i oglašivačima.

Procjenjuje se da Googleovo oglasno carstvo vrijedi do 95 milijardi dolara.

Slična skepsa postojala je i oko preglednika Chrome, a predstavnici drugih tvrtki izjavili su tijekom suđenja da bi rado kupili Googleov preglednik.

Nakon gubitka tri antimonopolska slučaja u kratkom roku, Google će teško uvjeriti suca da su dovoljni blaži pravni lijekovi. Tužitelj koji zastupa američko ministarstvo nazvao je Google "recidivističkim monopolistom" koji sustavno izbjegava svoje zakonske obveze.

Google planira uložiti žalbu na presudu nakon završetka faze određivanja pravnih lijekova. Tvrtka također ističe postojanje konkurenata poput Mete i TikToka kao dokaz konkurentnosti tržišta.

Google se također suočava sa slučajem Play Store, gdje je izgubio prvu rundu, a žalbeni postupak vjerojatno će započeti krajem 2025.