Trumpova administracija izuzela iz carina mobitele, računala, procesore, televizore...
Iako je sadašnja administracija upravo izuzela elektroničke uređaje iz globalnih carina, ova odluka nije nužno trajna. Trgovinska politika često se u posljenje vrijeme mijenja "preko noći”. Trump pokazuje fleksibilnost, ali teško je reći predstavlja li to uzmak ili samo taktičku prilagodbu trenutnim interesima…

Trumpova administracija odlučila je izuzeti mobitele, prijenosna računala, tvrde diskovie procesore, memorijske čipove i TV ekrane iz nedavno najavljenih globalnih recipročnih carina.
Prema smjernicama koje je američka Carinska i granična zaštita objavila prošlog petka, ovi proizvodi – od kojih se mnogi proizvode u Kini – neće podlijegati osnovnoj globalnoj carini od 10 posto niti rastućim stopama u trenutnom trgovinskom sporu između SAD-a i Kine. Trump je naznačio mogućnost izuzeća tijekom razgovora s novinarima u Air Force One u petak, sugerirajući da bi moglo biti izuzetaka "iz očitih razloga" dok je ponavljao osnovnu carinu od 10 posto. Ranije je izrazio spremnost pokazati "fleksibilnost" u načinu primjene carina u različitim sektorima.
"Neke tvrtke, bez vlastite krivnje, nalaze se u industriji koja je više pogođena ovim stvarima nego druge," objasnio je Trump u srijedu. "Morate biti u stanju pokazati malo fleksibilnosti, a ja to mogu učiniti."
Postojeće carine ostaju na snazi
Iako su ovi elektronički uređaji izbjegli novo povećanje carina, viši savjetnik Bijele kuće Stephen Miller pojasnio je da će proizvodi proizvedeni u Kini i dalje biti podložni postojećim davanjima. "Ovi proizvodi i dalje podliježu carini prema izvornoj deklaraciji o Kini od 20 posto," izjavio je Miller na platformi X, referirajući se na ranije carine uvedene na temelju nacionalne sigurnosti vezane uz ono što je Trump nazvao "krizom ilegalnih droga".
(Ne)očekivani zaokret politike
Ova odluka predstavlja za mnoge, poput Applea, dobrodošli, ali u svakom slučaju još jedan neočekivani zaokret u odnosu na raniji dio tjedna kada je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt sugerirala da bi tvrtke poput Applea trebale premjestiti svoju proizvodnju u Sjedinjene Države. "Imamo radnu snagu i resurse za to," izjavila je Leavitt u utorak.
U subotnjoj izjavi, Leavitt je ponovo potvrdila posvećenost administracije domaćoj proizvodnji bez spominjanja vremena izuzeća za elektroniku. "Predsjednik Trump jasno je dao do znanja da Amerika ne može ovisiti o Kini za proizvodnju ključnih tehnologija poput poluvodiča, čipova, pametnih telefona i prijenosnih računala," rekla je. "Zato je predsjednik osigurao bilijune dolara američkih ulaganja od najvećih tehnoloških tvrtki na svijetu, uključujući Apple, TSMC i Nvidia. Prema nalogu predsjednika, ove tvrtke užurbano rade na premještanju svoje proizvodnje u Sjedinjene Države što je prije moguće."
Kritike iz demokratskog tabora
Izuzeće elektronike izazvalo je kritike demokrata, koji su to okarakterizirali kao nedosljednost u trgovinskoj politici administracije. Neki su povezali odluku s donacijom od milijun dolara koju je izvršni direktor Applea Tim Cook dao za Trumpovu inauguraciju.
"Dakle, dok radničke obitelji plaćaju više, Apple dobiva poseban tretman," napisao je zastupnik Greg Casar (D-Texas) na društvenoj platformi X.
Senator Chris Murphy (D-Conn.) kritizirao je carinsku strukturu kao "režim za nagrađivanje velikih tvrtki poput Applea koje mogu dati velike doprinose Trumpu," dodajući, "Rekao sam vam da će tvrtke ili industrije doći na savijenim koljenima Trumpu tražeći olakšice i izuzeća. I naravno, Trump će zauzvrat tražiti lojalnost."