Podignuta optužnica protiv troje pokretača hrvatske kriptoburze BitLucky
Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci protiv troje okrivljenika podiglo je optužnicu zbog prijevare teške više od 4,6 milijuna eura, u kojoj je oštećeno najmanje 220 građana

Afera BitLucky potresla je domaću kriptozajednicu još u svibnju 2023. godine, da bi osnivači te propale burze bili i uhićeni u studenome te godine. Luku Burazera i Eugena Travalju, policija je tada uhitila na zahtjev Općinskoga državnoga odvjetništva u Rijeci pod sumnjom na višemilijunske prevare ulagača u kriptovalute. Kazneno djelo za koje ih se sumnjičilo tada je bilo okarakterizirano je kao prevara na štetu velikog broja građana.
Tada se pisalo i da je oštećenih više od 250, moguće čak i do 800, a policija je počinjenu štetu bila procijenila na najmanje 18,5 milijuna eura. Sada je, pak, po završetku istrage, protiv troje državljana Republike Hrvatske zbog kaznenog djela prijevare pred Općinskim sudom u Rijeci Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci podiglo i optužnicu, no, nešto drugačijeg opsega.
Uplate zadržali za sebe
Optužnicom se okrivljenici terete da su u razdoblju od 26. ožujka 2018. do 31. svibnja 2023. u Rijeci, zajednički i dogovorno, u cilju vlastite zarade u većem iznosu, pozivali na ulaganje svoje ulagače, primali od njih uloge u gotovom novcu, uplatom na račun i prijenosom virtualnih valuta na digitalne novčanike, iako su znali da trgovačko društvo sa sjedištem u okolici Rijeke, kojeg su zastupali, neće trgovati prenesenim virtualnim valutama, već su ih oni koristili za vlastite potrebe.
Okrivljenike se optužnicom tereti da su na opisani način sa najmanje 220 ulagača sklopili ugovore o investiranju virtualnih valuta na godinu dana, u kojima su ulagačima, kako bi ih motivirali na ulaganje, neistinito prikazali da će im odmah po njihovom traženju isplatiti uloženo i dodatnu zaradu, pri čemu su ih uvjeravali da su njihova ulaganja sigurna. Okrivljenicima se stavlja na teret da su, suprotno onome što su ulagačima prikazivali putem aplikacije koju su u tu svrhu kreirali, s njihovih digitalnih novčanika primljene uplate prenosili na druge digitalne novčanike, dok su dio uloga promijenili u službene novčane valute.
Na opisani su način oštetili svoje ulagače za iznos prisvojene protuvrijednosti virtualnih valuta od najmanje 4.619.569,37 eura, objavio je DORH. Prema Kaznenom zakonu Republike Hrvatske, za kazneno djelo koje se ovdje okrivljenicima stavlja na teret, a uslijed prevarom pribavljene znatne imovinske koristi, prijeti im kazna zatvora u trajanju od jedne do osam godina.