Google testirao i u Hrvatskoj: Vijesti u pretraživanju imaju mali utjecaj na prihode od oglasa
Google je nakon eksperimenta u osam europskih zemalja, uključujući Hrvatsku, zaključio da vijesti imaju zanemariv utjecaj na njihove prihode od oglašavanja. Uklanjanje vijesti iz pretraživanja uzrokovalo je pad korištenja od samo 0,8%, što tvrtka koristi kao argument u raspravama o naknadama medijskim kućama

Google je objavio rezultate eksperimenta provedenog u osam europskih zemalja da procijeni utjecaj vijesti na njihovo oglašavanje. Test je uključivao uklanjanje vijesti iz rezultata pretraživanja za 1% korisnika u Belgiji, Hrvatskoj, Danskoj, Grčkoj, Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj i Španjolskoj tijekom dva i pol mjeseca od 14. studenog do 31. siječnja prošle godine. Test je uklonio sadržaj relevantnih izdavača iz stranica s rezultatima pretraživanja, kao i iz agregatora Discover i Google News, a uključivao je i prijavljene korisnike, povezane s Google korisničkim ID-om i neprijavljene, povezane s kolačićima preglednika.
Što su točno testirali?
Istovremeni eksperiment na Googleovom kolačiću za prikazivanje oglasa ispitivao je učinke na njegovo prikazivanje oglasa, uključujući i vlastite stranice poput YouTubea i Gmaila, kao i stranice trećih strana koje koriste njegovu tehnologiju. Google Discover je doživio pad prihoda od 2%, ali tvrtka je rekla da ovaj agregatorski servis "daje samo vrlo skroman doprinos" njihovim ukupnim prihodima. Rezultati su pokazali da izostanak vijesti nije značajno utjecao na prihode od oglasa, a doveo je do minimalnog pada korištenja od samo 0,8%.
Zašto je test važan za Google
Ovim testiranjem Google nastoji pokazati svoj stav prema Europskoj direktivi o autorskim pravima, koja od velikih tehnoloških kompanija zahtijeva financijsku naknadu medijskim kućama. Paul Liu iz Googlea tvrdi kako se vrijednost vijesti za pretraživač često napuhuje, a stvarni utjecaj na oglašivačke prihode "praktički ne postoji". Zanimljivo je da se Francuska trebala naći među testnim zemljama, ali je tamošnji sud to spriječio zbog mogućeg kršenja ranijih dogovora s regulatorima tržišnog natjecanja.
Borba s regulatorima se nastavlja
Europska direktiva o autorskim pravima postala je središnja točka u raspravama između tehnoloških tvrtki i izdavača vijesti. Prošle godine francusko regulatorno tijelo za tržišno natjecanje kaznilo je Google s 250 milijuna eura zbog kršenja pravila intelektualnog vlasništva za izdavače medija. Googleovi nalazi iz ovog testiranja mogli bi utjecati na buduće pregovore o plaćanjima izdavačima, jer tvrtka tvrdi da vijesti značajno ne doprinose njihovim prihodima od oglašavanja.
Sve oči sad uprte u Google
Ovakvim stavom Google bi mogao dodatno privući pažnju regulatora. Kompanija je već pod povećalom zbog besplatnog korištenja novinskih sadržaja za treniranje svojih AI sustava. Nijemci su posebno aktivni u ovom području - tamošnji regulator za tržišno natjecanje pojačao je kontrolu nad Googleovim postupanjem s vijestima, što je natjeralo kompaniju na određene ustupke. Google ipak tvrdi kako ostaje posvećen medijskom ekosustavu kroz suradnju s izdavačima kojom želi pomoći u povećanju njihove vidljivosti.
Google: "Vijesti nisu ključne za naš biznis"
Komentirajući rezultate testiranja, Google naglašava da ostaje posvećen "raznolikoj i zdravoj ponudi sadržaja", ali istodobno upozorava kako vijesti imaju zanemariv učinak na financijske rezultate tvrtke. Google tvrdi da korisnici pretražuju mnoštvo različitih stvari osim vijesti, pa njihov izostanak nije značajnije utjecao na način korištenja usluge.