Cijena svemirskog "prekovremenog": NASA-ini zaglavljeni astronauti dobili naknadu od samo $5 dnevno

Odražavaju li mizerne naknade adekvatno rizike i izazove svemirskih misija? Biste li vi bili zadovoljni s dnevnicom od 5 eura za 286 neplanirano provedenih dana u nekoj pustari?

Bug.hr subota, 22. ožujka 2025. u 18:53
NASA-ini astronauti Nick Hague, Suni Williams i Butch Wilmore, zajedno s ruskim kozmonautom Aleksandrom Gorbunovom, uspješno su sletjeli u SpaceX-ovoj kapsuli Dragon u more nedaleko od obale Tallahasseeija na Floridi. 📷 NASA
NASA-ini astronauti Nick Hague, Suni Williams i Butch Wilmore, zajedno s ruskim kozmonautom Aleksandrom Gorbunovom, uspješno su sletjeli u SpaceX-ovoj kapsuli Dragon u more nedaleko od obale Tallahasseeija na Floridi. NASA

Kad bi vas firma poslala na službeni put u neko udaljeno mjesto gdje nema nikoga, a koji bi trebao trajati 3 dana, no ne vašom krivicom, jer se pokvarilo vozilo za povratak, vi ste zaglavljeni i umjesto 3 dana ostanete 8 mjeseci. U tijesnoj kolibi u kojoj ste prisiljeni ostati, živite s još nekoliko ljudi, ima dovoljno hrane i vode, ali u okolici nema nikakvih drugih sadržaja. Iz kolibe se zbog vremenskih nepogoda ne može izlaziti osim u izuzetno kontroliranim situacijama.

Kad po vas pošalju specijalno terensko vozilo i napokon se vratite s tog puta koji je nepredviđeno trajao 286 dana, u vašoj vas firmi dočeka vijest: odlično ste obavili put, platit ćemo vam 5 € dnevno što ste ostali i bili strpljivi. Biste li bili zadovoljni s ponuđenim jer volite avanture, ljuti jer niste produljili svojom krivicom ili vas to uopće ne bi zanimalo razglabati i razmišljati, jer ste sretni što ste se uopće vratili kući, a i teče vam staž i primate iznadprosječnu godišnju plaću?

5 dolara dnevno za 286 dana u svemiru

Upravo su skromne naknade NASA-inih astronauta pokrenule raspravu nakon što su se astronauti Sunita Williams i Butch Wilmore vratili na Zemlju nakon 286 dana provedenih na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS). Tijekom ovog produljenog boravka, svaki je primio dnevnicu od 5 dolara za nepredviđene troškove, što ukupno iznosi 1.430 dolara. Ovaj skroman iznos privukao je pažnju na NASA-ine naknade za astronaute na duljim misijama. Prema NASA-inim pravilima, astronauti ne primaju naknadu za prekovremeni rad jer se njihovo vrijeme u svemiru klasificira kao službeno putovanje, slično drugim saveznim zaposlenicima na poslovnim zadacima.

Je li NASA podcjenjuje astronaute?

Dnevnica od 5 dolara dio je paketa naknada koji uključuje standardnu godišnju plaću od otprilike 152.258 dolara. NASA također u potpunosti pokriva troškove smještaja, prijevoza i obroka tijekom misija. Ova struktura slijedi savezne smjernice prema kojima se astronauti tretiraju kao državni službenici na službenim putnim nalozima i nemaju pravo na naknadu za prekovremeni rad ili rad tijekom praznika. Dnevnica je namijenjena pokrivanju nepredviđenih troškova, iako je njezina praktičnost u svemiru upitna, s obzirom na to da uobičajene usluge poput nosača prtljage ili hotelskog osoblja ne postoje u orbiti.

Minimalna naknada za maksimalni rizik

Skromna naknada potaknula je rasprave o tome odražavaju li NASA-ine naknade adekvatno izazove i rizike povezane sa svemirskim misijama, posebno kada se one produlje izvan planiranog trajanja. U raspravu se upleo i predsjednik Donald Trump, zabrinut zbog minimalne naknade, i nagovijestio da bi osobno mogao pokriti dodatne troškove u okolnostima poput produljenog boravka na ISS-u.