Na interaktivnoj karti Europe provjerite u koliko čistom okruženju živite

Europska komisija i Europska agencija za okoliš objavile su drugo izvješće o praćenju i izgledima za postizanje nulte stope onečišćenja te ga popratile prikazom napretka u postizanju čišćeg zraka vode i tla

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 3. ožujka 2025. u 21:02

Izvješće o praćenju i izgledima za postizanje nulte stope onečišćenja, koje su upravo objavile Europska komisija i Europska agencija za okoliš, pokazuju da su politike EU-a pridonijele smanjenju onečišćenja zraka, upotrebe pesticida i plastičnog otpada u moru. Međutim, razine onečišćenja i dalje su previsoke, posebno one koje se tiču štetne buke, ispuštanja mikroplastike u okoliš, onečišćenja hranjivim tvarima i stvaranja otpada. Prema novim podacima u EU-u je potrebno mnogo odlučnije djelovanje kako bi se postigli zacrtani ciljevi smanjenja onečišćenja do 2030. godine.

Zagađenja i dalje prevelika

Onečišćenja uzrokovanog štetnom bukom, mikroplastikom, hranjivim tvarima i otpadom i dalje su previsoka, pa izvješće donosi i određene preporuke. Načela nulte stope onečišćenja moraju se integrirati u sve politike i napore koji se poduzimaju na svim razinama kako bi se osigurao daljnji napredak.

Kad je riječ o onečišćenju bukom, potrebno je uložiti više napora, posebno u urbanim područjima, kako bi se smanjio broj ljudi koji su kronično uznemireni bukom iz prometa. U području mikroplastike potrebne su dodatne mjere za suzbijanje tog izvora onečišćenja. Osim toga, gubitak hranjivih tvari ostao je uglavnom nepromijenjen, posebno zbog stalnih izazova povezanih s otjecanjem u poljoprivredi i upotrebom gnojiva.

Kad se govori o otpadu, tu su također potrebni veći napori jer se proizvodnja otpada u EU-u i dalje povećava. Izvješće jasno pokazuje da je potrebno više djelovanja kako bi se postigao cilj nulte stope onečišćenja na razini EU. Potpuna provedba propisa u području okoliša stoga su ključni za postizanje ciljeva nulte stope onečišćenja do 2030., kako je utvrđeno u akcijskom planu za postizanje nulte stope onečišćenja.

Iako je napredak u postizanju šest ciljeva nulte stope onečišćenja i dalje neujednačen, prema Izvješću onečišćenje se smanjuje zbog manje morskog otpada, pesticida i antimikrobnih sredstava. Kvaliteta zraka poboljšala se diljem Europe zahvaljujući regulatornim promjenama i smanjenju emisija, što je dovelo do znatnog smanjenja broja slučajeva preuranjene smrti. Ipak, broj smrtnih slučajeva uzrokovanih zagađenim zrakom i dalje je previsok, zaključak je Izvješća.

The Zero Pollution Dashboard

Ova izvješća popraćena su prvim interaktivnim prikazom zagađenja, koji prikazuje napredak regija Europske unije i svih njezinih glavnih gradova u postizanju čišćeg zraka, vode i tla.

Na kontrolnoj ploči (ili kako bi se popularno reklo, dashboardu) regije se uspoređuju međusobno i s prosjekom EU-a. Usporedba se temelji na nekoliko pokazatelja onečišćenja okoliša koji se odnose na zdravlje, zaštitu ekosustava i bioraznolikost te proizvodnju i potrošnju. Tako tamo možemo vidjeti koliko je "zdravo" i čisto okruženje u kojem živimo, uspoređujući podatke o kvaliteti zraka, vode, otpadnih voda, razini buke ili industrijskih emisija za svaku pojedinu regiju. Mapa ističe i 15 regija diljem Austrije, Finske, Francuske, Njemačke i Švedske koje se trenutačno mogu pohvaliti najnižim razinama onečišćenja.