Uređaj koji hvata ugljik za ekološki prihvatljive gorive ćelije
Američki istraživači demonstrirali su način za učinkovito hvatanje 99 posto ugljičnog dioksida iz zraka pomoću novog elektrokemijskog sustava koji pokreće vodik

Ova tehnologija hvatanja ugljičnog dioksida mogla bi ekološki prihvatljivije gorive ćelije približiti tržištu, najavljuju istraživači sa Sveučilišta Delaware koji su svoju ideju iznijeli u časopisu Nature Energy.
Ekološki prihvatjiva alternativa
Profesor Yushan Yan već neko vrijeme radi na poboljšanju gorivih ćelija membrane za izmjenu hidroksida (HEM), ekonomične i ekološki prihvatljive alternative tradicionalnim gorivim ćelijama na bazi kiselina koje se trenutno koriste.
Problem je u tome što su HEM gorive ćelije osjetljive na ugljični dioksid u zraku. Ovaj nedostatak brzo smanjuje performanse i učinkovitost gorive ćelije do 20 posto i time ništa boljom od benzinskog motora.
No, taj bi nedostatak mogao biti rješenje za uklanjanje ugljičnog dioksida. Gorive ćelije naime hvataju i razvrstavaju gotovo svaki dio ugljičnog dioksida koji ulazi u njih.
Elektrokemijska ćelija dimenzija 5 cm x 5 cm može kontinuirano ukloniti oko 99 posto ugljičnog dioksida u zraku koji struji brzinom od otprilike dvije litre u minuti. Rani prototip uređaja veličine male limenke pića mogao je filtrirati 10 litara zraka u minuti, rekli su istraživači.
Od zgrada do podmornica
Skaliran za automobilsku primjenu, uređaj bi imao zapremninu četiri litre, ali bi se veličinom mogao prilagođavati i drugim namjenama, naprimjer za uklanjanje ugljičnog dioksida u svemirskim letjelicama ili podmornicama, gdje je kritična tekuća filtracija.
Budući da se elektrokemijski sustav napaja vodikom, ovaj bi se elektrokemijski uređaj mogao koristiti i u zrakoplovima i zgradama gdje je recirkulacija zraka poželjna kao mjera uštede energije, kažu istraživači.