Od plutonija za projekt Manhattan do solarne elektrane
Mjesto u saveznoj državi Washington, koje je nekada služilo za proizvodnju plutonija za prve nuklearne bombe, bit će pretvoreno u veliku solarnu elektranu

SAD su u svojoj velikoj energetskoj inicijativi "Cleanup to Clean Energy", pokrenutoj prošloga ljeta, predodredile nekoliko lokacija koje će biti pretvorene u postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Jedna od njih je i Hanford Site, zemljište u saveznoj državi Washington na kojem se nalazi staro postrojenje, korišteno u tajnom projektu Manhattan Tijekom Drugog svjetskog rata.
Gigavatna elektrana
Na tom je mjestu 1940-ih godina funkcionirao ključni dio tog projekta, u sklopu kojeg se razvijala prva atomska bomba. U Hanfordu se, naime, u nuklearnim reaktorima proizvodio plutonij za te bombe, da bi odatle bio transportiran u centralu u Los Alamos, gdje ga je Oppenheimerov tim koristio u svojim aktivnostima. Danas je ta lokacija napuštena, a ukupno oko 1500 km2 pod saveznom je upravom. Dio od 32 km2 predodređen je za prenamjenu u veliku solarnu farmu.
U procesu odabira izvođača za projekt je odabrana kompanija Hecate Energy, koja će sada s američkim Ministarstvom energetike dovršiti pregovore i vjerojatno sklopiti ugovor o izvođenju radova pretvaranja nekadašnjeg nuklearnog postrojenja u energanu koja će proizvoditi struju iz solarne energije. Očekivana snaga solarne elektrane koja će niknuti na toj lokaciji je 1 GW.
U Hanfordu se s nuklearnim reaktorima ne radi od 1960. godine, jer je tada zaključeno da je proizvedeno dovoljno plutonija za dotadašnje potrebe SAD-a. Potom je tijekom 1980-ih godina započeo opsežni projekt čišćenja i dekontaminacije, tijekom kojeg su otkrivene velike količine radioaktivnog otpada i zagađenih podzemnih voda. Na najvećem takvom projektu u povijesti SAD-a, koji traje i dalje, još uvijek je zaposleno oko 10 tisuća ljudi, no i dalje deseci kilometara zemljišta imaju status opasno kontaminiranog područja.