Vertikalne turbine poželjnija su budućnost od vjetroelektrana
Tradicionalni vjetroagregati s elisama mogli bi ustuknuti pred vjetroelektranama koje sadrže kompaktnije i učinkovitije vertikalne turbine

Novo istraživanje Sveučilišta Oxford Brookes otkrilo je da je dizajn vertikalnih turbina daleko učinkovitiji od tradicionalnih turbina u velikim vjetroelektranama; a kad su postave u parove, vertikalne turbine međusobno povećavaju performanse i do 15%.
Mrežna formacija povećava učinkovitost
Istraživači s tamošnjeg Fakulteta za inženjerstvo, računarstvo i matematiku (ECM) proveli su dubinsko istraživanje.
Koristeći više od 11.500 sati računalnih simulacija uspjeli su pokazati da vjetroelektrane mogu biti učinkovitije ako se tradicionalni vjetroagregati s horizontalnom osi rotora (HAWT) zamijene vjetroagregatima s vertikalnom osi rotora (VAWT).
Istraživanje prvi put u realnim razmjerima pokazuje potencijal velikih VAWT-ova da nadmaše trenutne HAWT turbine. VAWT se vrte oko osi okomite na tlo i ponašaju se drugačije od klasičnih.
Isto iraživanje oksfordskih inženjera pokazalo je i da VAWT-ovi međusobno povećavaju performanse kada su raspoređeni u mrežne formacije. Pozicioniranje vjetroagregata kako bi se maksimalizirali učinci presudno je za dizajn vjetroelektrana.
Ova studija dokazuje da bi budućnost vjetroelektrana trebala biti vertikalna. Vjetroelektrane s vertikalnom osi mogu se projektirati tako da budu puno bliže jedna drugoj, povećavajući njihovu učinkovitost i u konačnici snižavajući cijene električne energije.
Dugoročno gledano, VAWT-ovi mogu pomoći u ubrzavanju zelene tranzicije energetskih sustava, tako da više čiste i održive energije dolazi iz obnovljivih izvora, uvjereni su istraživači.
Isplativija ekploatacija vjetra
Prema najnovijem Globalnom izvještaju o vjetru, svijet treba instalirati energiju vjetra tri puta brže tijekom sljedećeg desetljeća, kako bi se postigli neto nula ciljevi i izbjegli najgori utjecaji klimatskih promjena.
Moderne vjetroelektrane jedan su od najučinkovitijih načina za proizvodnju zelene energije, ali imaju veliku manu: turbulenciju koja se javlja približavanjem vjetra prvom redu turbina. Prednji red turbina pretvara oko polovine kinetičke energije vjetra u električnu energiju, no u zadnjem redu taj broj pada na 25-30%.
Moderni vjetroagregati koštaju između 900 i 1200 eura po kilovatu pa ne čudi što inženjeri tragaju za isplativijim načinima korištenja vjetra.
Ova oksfordska studija, objavljena u International Journal of Renewable Energy (ELSEVIER), prva je sveobuhvatno analizirala mnoge aspekte rada vjetroagregata s obzirom na kut i smjer vrtnje, razmak turbina i broj rotora, kao i poboljšanja performansi VAWT turbina postavljenih u nizu.