Energetski učinkovita prozorska stakla sezonski se prebacuju između grijanja i hlađenja
Istraživači sa Sveučilišta u Oxfordu i Sveučilišta u Pittsburghu razvili su sofisticirani oblik pametnog prozora koji se može prilagoditi godišnjim dobima pa zimi zagrijava, a ljeti hladi kuće

Grijanje kućanstava značajno pridonosi emisiji ugljika, a održavanje temperature u zatvorenom prostoru čini 20 do 40 posto nacionalnih energetskih proračuna u bogatim zemljama. O vrsti prozora ovisi učinkovitost grijanja i hlađenja, a na cijeni su pametni prozori koji se prilagođavaju vremenskim prilikama.
Ovaj novi dizajn pametnog prozora, iza kojeg stoje istraživači sa Istraživači sa Sveučilišta u Oxfordu i Sveučilišta u Pittsburghu, ide korak dalje od prethodnih iteracija pa prikuplja sunčevu energiju zimi kako bi zagrijao kuću i reflektira je ljeti kako bi je održao hladnom.
Film se sastoji od optičkog snopa materijala debljine manje od 300 nm, s vrlo tankim aktivnim slojem od materijala s promjenom faze koji može prikupiti blisku infracrvenu energiju zimi i reflektirati je ljeti.
Materijal, koji prelazi između amorfnog i kristalnog stanja, može modulirati količinu reflektirane sunčeve energije uz održavanje neutralne boje i konstantnog prijenosa vidljive svjetlosti. Vidljiva svjetlost prenosi gotovo identično u oba stanja pa se na prozoru ne primjećuju nikakve promjene.
Ovaj materijal može se i kontrolirati tako da, na primjer, 30 posto materijala odbija toplinu, dok je 70 posto apsorbira i emitira, što omogućuje preciznu kontrolu temperature. Istraživači procjenjuju da bi se korištenjem ovih prozora uštedjelo 20 do 34 posto energije godišnje u usporedbi s prozorima s dvostrukim staklom.