Genski prekidač za stanične terapije
Prekidač je izrađen od ljudskih sastojaka i ne sadrži komponente drugih vrsta čime se isključuje rizik od lažnog okidanja, ometanja procesa u tijelu i imunoloških reakcija

Švicarski istraživači već neko vrijeme rade na staničnim terapijama koje bi, nadaju se, jednog dana trebale omogućiti individualno i precizno liječenje, ili čak izlječenje metaboličkih bolesti poput dijabetesa. Ljudske stanice modificiraju se ugradnjom mreže gena pod kožu, a mreža se aktivira prekidačem kojim se upravlja električno, svjetlom pa čak i glazbom grupe Queen. Na ETH-u u Baselu sad su razvili novu varijantu, predstavljenu u časopisu Nature Biomedical Engineering. Ovaj genski prekidač aktivira se nanošenjem komercijalno dostupnog nitroglicerinskog flastera na kožu.
Nitroglicerin brzo difundira iz flastera u kožu, gdje nailazi na implantat koji sadrži modificirane ljudske bubrežne stanice. Enzim iz ovih stanica pretvara nitroglicerin u dušikov oksid (NO) koji širi krvne žile i tako povećava protok krvi. Razgrađuje se u roku od nekoliko sekundi i stoga utječe samo na vrlo lokalizirano područje. Novi prekidač napravljen je isključivo od ljudskih sastojaka i ne sadrži komponente drugih vrsta čime se isključuje rizik od lažnog okidanja, ometanja vlastitih procesa u tijelu ili imunoloških reakcija.
Nova legura krši pravila toplinskog širenja
Istraživači Tehnološkog sveučilišta u Beču i kolege sa Sveučilišta za znanost i tehnologiju u Pekingu razvili su takozvani piroklorni magnet, leguru s još boljim svojstvima od invara, legure željeza i nikla poznate po iznimno malom toplinskom širenju. U iznimno širokom temperaturnom rasponu od više od 400 Kelvina njegova se duljina mijenja samo za desettisućinku jednog postotka po stupnju.
Piroklorni magnet, opisan u časopisu National Science Review, ima četiri komponente: cirkonij, niobij, željezo i kobalt. Ovaj materijal svoj iznimno niski koeficijent toplinskog širenja zahvaljuje heterogenoj strukturi rešetke čiji sastav materijala nije u svakoj točki isti. Neka područja sadrže malo više kobalta, neka malo manje. Oba podsustava različito reagiraju na temperaturne promjene. Detalji o sastavu materijala uravnotežuju se točku po točku tako da ukupna temperaturna ekspanzija na kraju bude gotovo jednaka nuli.
Solarni uređaj pretvara CO2 u održivo gorivo
U hvatanju i skladištenju ugljika neki su vidjeli rješenje klimatske krize. No, na Sveučilištu u Cambridgeu mislili su izvan okvira: “Što ako bismo umjesto pumpanja ugljičnog dioksida pod zemlju napravili nešto korisno od njega?” Tako su razvili reaktor koji CO2 izvlači izravno iz zraka i pretvara ga u održivo gorivo, koristeći pritom sunčevu svjetlost kao izvor energije.
Detalji procesa opisani su u časopisu Nature Energy. Ovaj protočni kemijski reaktor koristi specijalizirane filtre za hvatanje CO2 iz zraka noću, kao što spužva upija vodu, dok danju sunčeva svjetlost pokreće kemijsku reakciju koja uhvaćeni CO2 pretvara u plin.
Samoiscjeljujuća elektronička koža
Istraživači Instituta za biomedicinske inovacije Terasaki razvili su samoizlječivu elektroničku kožu koja se sama popravlja u samo nekoliko sekundi nakon oštećenja. Studija objavljena u Science Advances detaljno objašnjava tehnologiju koja E-Skinu vraća više od 80 % funkcionalnosti unutar 10 sekundi nakon oštećenja; postojećim rješenjima za oporavak trebaju minute, ponekad i sati.
Ova tehnologija besprijekorno kombinira mogućnosti ultrabrzog samoizlječenja, pouzdane performanse u ekstremnim uvjetima, naprednu integraciju umjetne inteligencije i vrlo precizne sustave za praćenje zdravlja. Ova integracija otkriva umor u stvarnom vremenu i precizno procjenjuje mišićnu snagu. To znači da bi se mogla iskoristiti za praćenje sportskih performansi, u medicinskoj rehabilitaciji i svakodnevnom praćenju zdravlja.
Egzoskeletna invalidska kolica
Među brojnim robotima u laboratoriju tajlandskog Sveučilišta Chulalongkorn posebno se ističe "Transformabilni hibridni robot za invalidska kolica i egzoskelet za pomoć ljudskom kretanju", skraćeno i pamtljivije Wheelchair Exoskeleton. Riječ je o napravi koja se nosi na tijelu kako bi pomogla ljudskom kretanju; koja služi kao invalidska kolica i pretvara se u robota. Izrađena je od ugljičnih vlakana jer su lagana i može se otisnuti u 3D pisaču.
Nova vrsta hibridnog robota kombinira invalidska kolica i egzoskelet. Potkoljenica može mijenjati način rada između sjedenja i hodanja zahvaljujući motoru koji pomaže pri pokretima zglobova kuka i koljena. Skočni zglob je slobodan i bez pogona, a lijevi i desni kotačići mogu se uvući u potkoljenicu kako bi se preobrazili u položaj hodanja ili prešli preko prepreka.
Budućnost neuromorfnog računalstva
Simulacija cjelovitog, biološki nadahnutog sustava vida u jednom uređajem duge je bio i ostao nedostižan cilj. No, sad su istraživači Instituta za tehnologiju u Pekingu u časopisu Microsystems & Nanoengineering predstavili moguće rješenje problema: niz sinaptičkih uređaja 28×28 koji repliciraju neuronske mreže ljudskog vizualnog sustava i nude iznimne optoelektroničke sinaptičke performanse.
Niz je uspješno pohranio i obradio slikovne podatke kao što je amblem Pekinškog instituta za tehnologiju. Sposobnost mreže da istovremeno obrađuje optoelektroničke signale i prilagođava sinaptičke težine putem svjetlosnih signala već je pokazala impresivne rezultate u prepoznavanju rukom pisanih znamenki, s točnošću od 96,5%. Ovo otkriće, uvjereni su kineski istraživači, otvara nove mogućnosti dubokog učenja i umjetnog vida te najavljuje pametnije i učinkovitije sustave u bliskoj budućnosti.
Udobna AI jakna
Neki elektronički tekstili koriste senzore koji mogu pratiti otkucaje srca, krvni tlak i kretanje korisnika ili se putem Bluetootha mogu povezati s mobilnim aplikacijama koje kontroliraju temperaturu. Istraživači Politehničkog sveučilišta u Hong Kongu izradili su pak pametnu jaknu opremljenu senzorima za okoliš, nitima koje stvaraju toplinu i mijenjaju boju te umjetnom inteligencijom za kontrolu temperature i sprečavanje pregrijavanja.
Inteligentna grijaća jakna, opisana u časopisu ACS Applied Materials & Interfaces, sadrži pređu presvučenu srebrom koja stvara toplinu i dvije vrste termokromne pređe. I dok termokromni materijal prati dnevne promjene temperature mijenjajući boju iz ljubičaste u ružičastu, polimerna pređa od optičkih vlakana noću ispušta plavi, žuti ili crveni sjaj, ovisno o temperaturi. AI omogućava idealno zagrijavanje, čak i kod promjene okruženja. Ovaj e-tekstil, uvjereni su njegovi izumitelji, mogao bi se koristiti u raznim prilikama, od grijanih automobilskih sjedala i namještaja do svemirskih odijela.