NASA-ina analiza pokazala neočekivan porast razine svjetskih mora prošle godine

Neuobičajeno velika količina otapanja leda s glečera i iznenađujuće visoke temperature mora doprinijeli su bržem porastu razine globalnih mora od očekivanoga, što je iznenadilo znanstvenike

Sandro Vrbanus utorak, 18. ožujka 2025. u 11:02

Prema podacima koje je objavila američka svemirska agencija NASA, a zasnovanima na njihovim satelitskim mjerenjima u protekla tri desetljeća, 2024. godina bila je neuobičajena po brzini porasta prosječne globalne razine mora i oceana. Modeli su pokazivali da bi se ta razina trebala tijekom prošle godine povećati za 0,43 centimetra, no mjerenja su pokazala da je proces dodatno ubrzan, pa je razina mora i oceana porasla za 0,59 centimetara.

"Svaka je godina ponešto drugačija", poručuju NASA-ini stručnjaci, ali ističu i da su ih podaci za 2024. godinu iznenadili. Jasno je, kažu, da razina mora svake godine raste, no i da stopa tog rasta ubrzava. Od 1993. godine, otkako se putem pet satelita mjere prosječne razine mora, stopa se njihovog porasta više nego udvostručila.

Veliki obrat

Razlozi za takav trend su višestruki. Svoj doprinos od oko dvije trećine u pravilu daje povećana količina vode koja dospijeva u oceane s kontinenta, otapanjem ledenjaka i ledenih pokrova. Dodatna trećina porasta dosad se pripisivala toplinskoj ekspanziji, koja se događa prilikom porasta temperature vode.

Međutim, tijekom prošle godine ti su se trendovi obrnuli. Budući da je 2024. godina bila prosječno najtoplija godina otkako je službenih mjerenja, oceani su također bili najtopliji u protekla tri desetljeća, što im je dodatno podiglo razinu. Tijekom prošle godine tako je toplinsko rastezanje bilo zaslužno za dvije trećine porasta razine svjetskih mora i oceana.

Više mehanizama miješanja

Postoji nekoliko načina na koje toplina ulazi u ocean, što dovodi do toplinskog širenja vode. Obično se morska voda slaže u slojeve određene njenom temperaturom i gustoćom. Toplija voda pluta na vrhu i lakša je od hladnije vode, koja je gušća. Na većini mjesta, toplina s površine kreće se vrlo sporo kroz te slojeve dolje u duboki ocean.

Mjerenja se od 1993. godine vrše uz pomoć pet satelita, a od tada je brzina porasta razine mora u svijetu udvostručena 📷 NASA/JPL-Caltech
Mjerenja se od 1993. godine vrše uz pomoć pet satelita, a od tada je brzina porasta razine mora u svijetu udvostručena NASA/JPL-Caltech

Međutim, ekstremno vjetrovita područja oceana mogu uzburkati slojeve dovoljno da to rezultira okomitim miješanjem toplinskih slojeva. Tu je i zabilježeno ogromno kretanje vode tijekom fenomena El Niño, u kojem veliki bazen tople vode, koji se inače nalazi u zapadnom Tihom oceanu, zapljuskuje središnji i istočni Pacifik. Sve to također može rezultirati vertikalnim kretanjem topline unutar oceana.