Otkrivena iznenađujuća veza između kovida i regresije raka
RNK iz virusa SARS-CoV-2 pokreće razvoj jedinstvenih imunoloških stanica koje napadaju stanice raka i mogle bi se koristiti za liječenje karcinoma otpornih na trenutne terapije

Mogu li lekcije iz pandemije kovida pomoći u liječenju raka? Nova studija koju su vodili istraživači s Northwestern Medicine Canning Thoracic Instituta i objavljena u Journal of Clinical Investigation otkrila je vezu između infekcije kovidom i regresije raka. Ovo otkriće moglo bi, nadaju se, otvoriti put novim tretmanima protiv raka.
Inducibilni neklasični monociti
Istraživači su naime otkrili da je RNK iz virusa SARS-CoV-2, odgovornog za kovid, pokrenula razvoj jedinstvenih imunoloških stanica sa svojstvima protiv raka. Te stanice, takozvani inducibilni neklasični monociti (inducible nonclassical monocytes, I-NCM), napadaju stanice raka i potencijalno bi se mogle iskoristiti za liječenje karcinoma otpornih na trenutne terapije. Ova otkrića možda objašnjavaju mehanizam iza dokumentiranih regresija određenih vrsta raka nakon infekcije kovidom.
Studija bilježi odgovore kod melanoma, raka pluća, dojke i debelog crijeva. Iako je ovo još uvijek u ranoj fazi i učinkovitost je proučavana samo na životinjskim modelima, rezultati bude nadu da bi se ovaj pristup mogao iskoristiti za dobrobit pacijenata s uznapredovalim karcinomom koji ne reagiraju na druge tretmane, uvjereni su istraživači.
Farmakološka stimulacija
Istraživanje na ljudskim tkivima i životinjskim modelima pokazalo je da se ove jedinstvene imunološke stanice mogu farmakološki stimulirati uz pomoć malih molekula. A to bi moglo imati značajne implikacije, osobito za pacijente s agresivnim ili uznapredovalim karcinomom kod kojih su iscrpljene tradicionalne mogućnosti liječenja poput imunoterapije.
Istraživači su otkrili da se tijekom kovida u tijelu može stimulirati poseban podskup imunoloških stanica. Ovaj proces počinje kada RNK iz virusa aktivira određene signale u imunološkom sustavu. Ovi signali uzrokuju transformaciju uobičajenih monocita, obične vrste bijelih krvnih stanica, u I-NCM. Ove novoformirane stanice imaju sposobnost prelaska u krvne žile i okolno tkivo u kojem rastu tumori, što većina drugih imunoloških stanica ne može.
Što je sljedeće?
"I-NCM stvoreni tijekom kovida zadržavaju jedinstveni receptor CCR2, što im omogućuje da putuju izvan krvnih žila i infiltriraju se u okruženje tumora. Kad stignu tamo, ispuštaju određene kemikalije kako bi regrutirale prirodne stanice ubojice koje počnu izravno napadati stanice raka, pomažući da se tumor smanji", objašnjavaju istraživači.
Dakako, ovo je tek početak i pred istraživačima je još puno posla. Sad slijede klinička ispitivanja, a istraživači se nadaju da će uspjeti razviti terapije koje specifično ciljaju stanice za liječenje trenutno teško lječivih karcinoma. Rezultati njihovog rada mogli bi se, nadaju se, mogli primijeniti i u Programu dvostruke zamjene pluća i multidisciplinarne skrbi (DREAM), prvoj kliničkoj inicijativi te vrste koja omogućuje transplantaciju pacijentima s uznapredovalim karcinomom.