Rusi razvili novi magnetski nanomaterijal koji sprečava krivotvorenje novca
Razvoj tankih, fleksibilnih i relativno prozirnih metal-polimernih kompozita za zaštitu od elektromagnetskih smetnji oklapanjem u žiži je zanimanja istraživača

Međunarodni istraživački tim pod vodstvom ruskog Nacionalnog instituta znanosti i tehnologije NUST MISIS razvio je novi nanokompozit željeza, kobalta i nikla s prilagodljivim magnetskim svojstvima. Ovaj nanokompozit mogao bi se koristiti za zaštitu novca i vrijednosnih papira od krivotvorenja
Istraživanje magnetskih nanomaterijala s kontroliranim magnetskim karakteristikama jedno od najperspektivnijih područja. Zbog svoje male veličine, kao i izvrsnih magnetskih i električnih svojstava, ovi materijali imaju širok spektar potencijalnih primjena od mobilnih uređaja do svemirskih tehnologija.
Novi nanokompozit željeza, kobalta i nikla dobiven je kemijskim taloženjem, nakon čega slijedi postupak redukcije.
"Ova je metoda jednostavna i, što je najvažnije, omogućuje kontrolu svojstava proizvoda u svakoj fazi njegove proizvodnje i proizvodnju kemijski čistih nano prahova s danim sastavom, oblikom i disperzijom", napomenuo je Juri Konjukov iz Odjela za funkcionalne nano sisteme i visokotemperaturne materijale pri NUST MISIS-u.
Novi kompozit primjenjiv je i na magnetske gume i različite magnetski povezane uređaje. Druga potencijalna aplikacija je zaštita novca i vrijednosnih papira od krivotvorenja, napominju znanstvenici u svom radu.
Istraživači intenzivno rade na razvoju tankih, fleksibilnih i relativno prozirnih metal-polimernih kompozita za zaštitu od elektromagnetskih smetnji oklapanjem (EMI). Korištenje novog nanokompozita s kontroliranim magnetskim svojstvima kao magnetskog punila moglo bi dovesti do napretka u EMI zaštiti, smatra Konjukov.