Stanovnici Finske i Islanda spavaju najbolje, a kvaliteta sna opada s godinama

Istraživanje koje je proveo Garmin pokazuje da su korisnici njihovih pametnih satova spavali u 2024. bolje nego godinu prije toga, osobito oni koji dobivaju od 8 do 8,5 sati sna

Matej Markovinović utorak, 18. ožujka 2025. u 15:41
📷 Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Garmin je proveo istraživanje o kvaliteti sna među korisnicima njihovih pametnih satova koje otkriva uglavnom pozitivne trendove u navikama spavanja, ali i pokazuje kako još uvijek postoji prostora za poboljšanje, osobito kod onih koji ne pripadaju skupini najaktivnijih sportaša.

Prema Garminovom istraživanju, prosječan rezultat kvalitete sna među svim korisnicima njihovih pametnih satova porastao je sa 70 na 72 u 2024. godini, što ukazuje na lagani, ali stabilan napredak. No, razlike među korisnicima poprilično su vidljive – dok vrhunski sportaši ostvaruju prosječnu ocjenu sna od 74, mnogi ostali i dalje ne spavaju optimalno.

📷 Foto: Garmin
Foto: Garmin

Konkretnije, tri od četiri korisnika Garminovih pametnih satova imaju zadovoljavajući ili dobar san, ali ih samo 7 posto postiže izvrsnu ocjenu sna, odnosno iznad 90. Najveći postotak korisnika, njih čak 43 posto, nalazi se u kategoriji prihvatljivog sna koja ide od 60 do 79 bodova, dok 19 posto njih ima loš san, s ocjenom ispod 60.

Među zemljama s najboljim rezultatima sna ističu se Island i Finska, čiji stanovnici ostvaruju prosječnu ocjenu od 77, što ih svrstava u sam vrh globalne ljestvice dobrowg sna. Ovi podaci potvrđuju trendove iz ranijih istraživanja koja su pokazala da su stanovnici nordijskih zemalja skloni održavanju zdravih životnih navika i dosljednog rasporeda spavanja.

📷 Foto: Garmin
Foto: Garmin

Kada se, pak, gleda po dobi, istraživanje pokazuje da kvaliteta sna opada s godinama. Primjerice, korisnici u dobi od 21 do 30 godina imaju prosječnu ocjenu sna 74, dok kod osoba starijih od 70 godina taj broj pada na 68. Ipak, iz Garmina ističu da su sve dobne skupine ostvarile poboljšanje u odnosu na prošlu godinu, a najveći napredak bilježi upravo najstarija populacija koja je poboljšala kvalitetu sna za gotovo 5 bodova.

📷 Foto: Garmin
Foto: Garmin

U istraživanju se također govori i o povezanosti duljine sna i njegove kvalitete. Podaci Garminovog istraživanja pokazuju da oni koji spavaju između 8 i 8,5 sati ostvaruju najvišu prosječnu ocjenu sna od 78, ali otkrivaju i da predugo spavanje ne donosi nužno bolju kvalitetu odmora. Na primjer, korisnici koji spavaju 12 ili više sati imaju prosječnu ocjenu sna od samo 64.

📷 Foto: Garmin
Foto: Garmin