Recept protiv IT krize

Poslovna situacija na IT sceni, koja traje već godinu i pol, mogla bi se opisati kao – it's complicated. Rješenje je uvijek okretanje novim tržištima, a proteklih dana vidio sam kako se prilike za takvo što stvaraju u Sarajevu i Dubaiju

Dragan Petric četvrtak, 31. listopada 2024. u 06:00

IT sektor nije "u svojim najboljim danima", evo sada već godinu i pol dana, ne samo u Hrvatskoj, već u cijeloj Europi, i ne izgleda baš da će više ikada u njima ponovno biti. Svi sve znate – "izloženost" američkom tržištu, gdje je financijska kriza (bila) na snazi još otkad se prestalo govoriti o covidu, reflektirala se i na naše podneblje raskidanjem ugovora tamošnjih klijenata s našim IT tvrtkama.

Nije IT ni prva niti zadnja industrija kojoj se to dogodilo, i nije potrebno biti ekonomski Einstein da se zaključi kako je otkrivanje novih tržišta – odnosno klijenata koji nisu više isključivo američki – smislen odgovor svakog managementa koji želi ostvariti održiv rast svoje tvrtke.

"Umjesto u jednoj, američkoj – jaja je dobro držati i u regionalnim, pa i arapskim košarama"

Proteklih dana bio sam na dva putovanja, u Sarajevo i u Dubai, gdje sam vidio dvije fenomenalne prilike, posve drugačije, upravo za ostvarivanje tog nužnog cilja za održavanje zdravog biznisa u neugodnim okolnostima – širenje poslovanja na dosad još neosvojena tržišta.

U Sarajevu se održao Adria Security Summit 2024, najveća regionalna konferencija – s golemim izlagačkim dijelom – posvećena industriji sigurnosti. Okupilo se preko 150 tvrtki koje nude razna sigurnosna rješenja, od fizičke sigurnosti zgrada i ljudi, do kibernetičke sigurnosti, mahom iz zemalja bivše Jugoslavije. Posjetitelji – ekipa zaposlena na pozicijama vezanima uz sigurnost – stigli su i iz još šireg radijusa, to jest iz zemalja poput Mađarske, Italije, Rumunjske, Bugarske, Turske…

Organizatori Adria Security Summita, inače partnerskog događanja našem .debugu, pozvali su me da sudjelujem kao moderator na konferencijskom dijelu te respektabilne manifestacije, ali i kao član žirija koji je dodjeljivao nagrade za ponajbolja rješenja prikazana na izlagačkom dijelu – moja kategorija bio je cybersecurity. Dok nisam bio na stageu, tako sam obilazio boothove, sve redom izvanrednih kompanija okupljenih u Sarajevu, pristiglih odasvuda – od Vardara do Triglava i od Đerdapa do Jadrana, fasciniran čudesima koja se u domeni sigurnosti stvaraju na tom našem brdovitom Balkanu.

Kada sam ih pitao zašto dolaze na ovaj skup, koji se, BTW, svake godine održava u nekom drugom glavnom gradu iz država bivše Juge (preklani u Zagrebu, lani u Ljubljani, iduće godine bit će u Skoplju, iza toga u Beogradu) – svi su imali isti odgovor: kod kuće pronalazimo domaće klijente, a taj bazen je ograničen. Ovdje, bez jezične barijere, ne predaleko i nikako ne skupo, dolazimo upoznati potencijalne klijente iz još desetak zemalja u okruženju. I ne samo klijente, već i konkurente i stanje na tržištu općenito. Fantastična je to prilika da se u ugodnoj atmosferi networka, razvija biznis i – s obzirom na ljepotu svih tih naših glavnih gradova iz okruženja, uživa u sjajnom poslovnom putovanju.

Nije mi se bilo teško složiti – i ja sam uživao u Sarajevu, u gostoprimstvu izvanrednih organizatora, a i meni se dogodilo da sam upoznao potencijalne partnere za nadolazeći .debug, kao i organizatore evenata kojima sam zanimljiv kao potencijalni moderator ili govornik. Posve sigurno ću dogodine zato otići i u Skoplje na Adria Security Summit 2025, kao što će i sve tvrtke koje su na njemu bile i ove godine.

Nakon Sarajeva, otputovao sam u Dubai, da obiđem GITEX Global, prema mnogim brojčanim kriterijima, najveće svjetsko okupljanje IT-jevaca. Tamo me, nakon što smo se proljetos upoznali u Zagrebu, pozvao direktor World Trade Centera Dubai, organizacije koja već 44 godine stvara taj show. Dva su ga razloga motivirala da me pozove, oba vezana upravo uz "stagnaciju" IT sektora, koja je pogodila, kako Hrvatsku, tako i ostatak Europe.

Prvi motiv bio mu je da vidim kako GITEX uopće izgleda, s obzirom na to da će se iduće godine, u svibnju, prvi put održati GITEX Europe, europska verzija tog grandioznog sajmišno-konferencijskog događaja, prije svega zamišljenog da izlagačima i posjetiteljima iz IT sektora otvori nove tržišne prilike. Tu zamisao doista i ostvaruju u praksi, uz golemu podršku vlasti u Emiratima, koja IT tretira kao stratešku granu gospodarstva, nudeći tzv. Zlatne vize svim stručnjacima koji tu žele doći raditi, osobito ako je u pitanju bilo što vezano uz AI, u koji ulažu bezbrojne milijune.

Drugi razlog je već spomenuta dosadašnja golema orijentiranost – ili je preciznije reći ovisnost? – naše IT industrije o Americi. Velike tvrtke s nekoliko (ili mnogo?) američkih klijenata, u slučaju otkazivanja tih klijenata morale su zamrznuti nova zapošljavanja ili su otpuštale, a male tvrtke su – u najgorem slučaju – čak i nestale. Problem je to što smo držali jaja u jednoj košari, zvanoj SAD, no još uvijek nije kasno za novu košaru, koja se zove UAE, odnosno za više novih košara s cijelog arapskog poluotoka.

Prilika za IT-jevce, drugim riječima, na Dalekom istoku nebrojeno je puno, i znam preko nekoliko uspješnih IT tvrtki iz Hrvatske, kako malih, tako i velikih, koje su već počele grabiti te prilike, prolazeći zbog toga dosta lakše tijekom posljednjih 18 mjeseci. Nije me zato iznenadilo što sam na letu iz Zagreba za Dubai sreo dosta IT-jevaca koji su također išli posjetiti GITEX, a sasvim sam siguran da će ih još više biti u Belinu iduće godine jer – tko je lud propustiti priliku da uvali jaja u lukrativne arapske košare?

Može li nas to podneblje, koje nama nije toliko kulturološki blisko (kao što nam je američko) vratiti "u najbolje dane" IT-ja, i ima li smisla zujati po Dubaijima, Abu Dhabijima, Ryjadima, Dohama, Kuvajtima, ili barem po Berlinu? Klijenti iz takvih bogatih sredina svakako neće odmoći, kao što neće odmoći niti klijenti iz Srbije, Slovenije, BiH, Makedonije i ostalih zemalja u okruženju… Događanja na kojima sam sudjelovao u Sarajevu i Dubaiju izvrsni su primjeri lakog načina kako takve klijente upoznati.

 

Bug 384 studeni 2024.