Trump potpisao uredbu o osnivanju nacionalne strateške rezerve bitcoina, vrijednost BTC-a pala

Iako se ovaj potez očekivao od "kripto predsjednika", ulagači su ipak od njega imali veća očekivanja, pa je nakon službenog donošenja izvršne uredbe vrijednost bitcoina na svjetskim burzama pala

Sandro Vrbanus petak, 7. ožujka 2025. u 15:36

Nastavlja se aktivnost nove američke administracije u području kriptovaluta. Nakon najave osnivanja strateške rezerve altcoina (primarno su bili spomenuti XRP, SOL i ADA), potpisana je i predsjednička izvršna uredba o pokretanju kriptorezerve bitcoina. Predsjednik Donald Trump tako je ispunio jedno od svojih predizbornih obećanja i dodatno se profilirao kao "kripto predsjednik", no kako se čini, nije ispunio velika očekivanja ulagača. Kriptozajednica je, naime, na potpisivanje uredbe reagirala rasprodajom, pa je vrijednost bitcoina, suprotno očekivanjima, ponovno zagazila u "crveno".

Nije ispunilo očekivanja

Digitalna riznica bitcoina bit će svojevrsni "Fort Knox" u kojem će se čuvati to "digitalno zlato", najavljeno je iz Bijele kuće, a cilj je držati stratešku zalihu kako bi se očuvala vrijednost savezne imovine. Odatle se, određeno je, bitcoini neće prodavati. No, ono što je razočaralo pobornike kriptovaluta jest činjenica kako će se ta digitalna zaliha puniti. Prema uredbi, u nju će biti transferirani bitcoini koje trenutačno drži savezna riznica, a koji su tamo dospjeli kroz zapljene ilegalno stečenih sredstava u raznim pravosudnim slučajevima.

Osim toga, predsjednička uredba ne propisuje niti jedan drugi način punjenja strateške rezerve, već čak i navodi da je "strateška pričuva bitcoina neutralna za savezni proračun". Drugim riječima – vlada SAD-a neće bitcoine kupovati s ciljem punjenja svojeg digitalnog trezora. To, dakle, neće imati utjecaj na kriptotržište kroz povećanje potražnje, pa su se odmah po najavi ohladila i očekivanja ulagača. U satima nakon potpisivanja uredbe vrijednost bitcoina pala je za oko 4% te nastavila fluktuirati na razinama ispod 90.000 dolara.

Ono što ulagači vide kao pozitivan signal jest tek činjenica da savezne vlasti više ne ignoriraju bitcoin, nego ga vide kao dio redovne imovine. U budućnosti bi, smatraju, savezna rezerva mogla poslužiti i kao temelj za određene nove financijske proizvode ili derivate. Iz savezne zalihe bitcoini će moći biti izvađeni tek ako se vraćaju žrtvama financijskog kriminala ili se koriste za policijske ili ostale državne aktivnosti.

Prema nekim procjenama, u rezervu će biti prebačeno nešto manje od 200.000 bitcoina, ukupne vrijednosti veće od 17 milijardi dolara, koji su trenutačno u posjedu riznice Ministarstva financija SAD-a. Tamo su dospjeli većinom nakon policijskih akcija zapljene u slučajevima Silk Roada (2020. i 2022.) i Bitfinexa (2022.)