Prvi put u Rijeci pacijentu ugrađen DBS uređaj, "pacemaker za mozak"
Dubinska mozgovna stimulacija, DBS, vodeća operativna metoda u bolestima pokreta koja se najčešće koristi kod bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti, dosad se izvodila samo u KB Dubrava

U utorak je u KBC Rijeka prvi put pacijentu, 60-godišnjem muškarcu, uspješno ugrađen DBS. Riječ je o uređaju za duboku mozgovnu stimulaciju, nalik pacemakeru, kod kojeg su elektrode postavljene u precizna ciljna mjesta u mozgu i spojene s pulsnim generatorom u prsištu, koji generira visokofrekventnu elektrostimulaciju.
Začetak suradnje Zagreba i Rijeke
Tim koji je izveo zahvat predvodio je prof. dr. Darko Chudy, pročelnik Zavoda za neurokirurgiju KB-a Dubrava u suradnji s doc. dr. Vladimirom Vuletić, predstojnicom Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka i prof. dr. Darkom Ledićem i njegovim timom s Klinike za neurokirurgiju KBC-a Rijeka.
"U pandemiji su ugroženi i pacijenti kojima treba hitna zamjena neurostimulatora i stoga mogu samo zahvaliti svima u KBC-u Rijeka koji su sudjelovali u organizaciji ovog zahvata. Iskreno se nadam da je to samo začetak suradnje KB-a Dubrava i Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka. Velika nam je želja da pomognemo u uspostavi robotskog sustava RONNA u KBC-u Rijeka, što će dodatno podići standard liječenja bolesnika“, poručio je profesor Chudy nakon zahvata koji je trajao oko sat vremena.
Vodeća operativna metoda
Dubinska mozgovna stimulacija postala je vodeća operativna metoda u bolestima pokreta i koristi se najčešće kod bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti (PB), distonijom i esencijalnim tremorom (ET) kod kojih medikamentozna terapija više ne daje zadovoljavajuće rezultate ili je dovela do značajnih nuspojava te je izražena onesposobljenost.
DBS se u Hrvatskoj radi od 2000. godine zahvaljujući profesoru Chudyju, a ugradnja se prije pandemije pretežno obavljala na Zavodu za neurokirurgiju KB-a Dubrava gdje su se na ovaj način liječili bolesnici iz cijele regije.
Od prvog opisa Parkinsonove bolesti prije 204 godine, uvođenje DBS-a najvažniji je događaj, uz otkriće levodope, koji je otvorio nove horizonte liječenja i znatno poboljšao kvalitetu života oboljelih, daje im novu šansu, vraća mlade na posao i u školu. Uspjehu ovog načina liječenja svakako pridonosi i nova timska suradnja neurologa i neurokirurga u izvođenju cijele procedure i dijeljenju odgovornosti.
Brza zamjena neurostimulatora
"S obzirom na to da je KB Dubrava nacionalna bolnica za COVID 19, a naš zajednički pacijent s Parkinsonovom bolesti iz susjedne zemlje treba pod hitno ugradnju neurostimulatora, organizirali smo brzo zamjenu neurostimulatora", objasnila je doc. Vuletić.
Dosad su u KBC-u Rijeka indicirali tu metodu za različite neurološke probleme kod mnogobrojnih pacijenata te iza implantacije pratili i namještali parametre stimulacije, titrirali terapiju i rehabilitirali mnogobrojne pacijente na Klinici za neurologiju. S ovim su pokazali da imaju potencijala za rast i nadgradnju.
"Zna se da ugradnja DBS-a u pravo vrijeme smanjuje dugotrajno onesposobljenost, mortalitet i prijame u bolnice i druge institucije za skrb i njegu“, poručila je docentica Vuletić.