TikTok obnavlja desktop verziju i izlazi iz mobilnog "kaveza" u izravnu bitku s YouTubeom
TikTok je u četvrtak predstavio očekivano osvježenje svoje web aplikacije za računala, čime jasno pokazuje namjeru širenja izvan dosadašnjeg dominantno mobilnog iskustva i ulazak u konkurentsku arenu s YouTubeom

Statistike korištenja TikToka nedvosmisleno pokazuju dominaciju mobilne platforme. Više od 90% preuzimanja aplikacije diljem svijeta događa se na Android uređajima, a korisnici na aplikaciji provode prosječno 58 minuta dnevno, što odgovara tipičnim obrascima mobilnog korištenja. Temeljna funkcionalnost platforme kreiranje i uređivanje videozapisa je primarno orijentirana na mobilne uređaje.
S više od milijardu korisnika diljem svijeta, TikTokovo najnovija nadgradnja desktop prostora pokazuje da izrasta iz čisto mobilne u sveobuhvatnu platformu za zabavu i otkrivanje sadržaja na svim uređajima, u svim formatima.
Redizajnirano sučelje za veće ekrane
Osvježena web aplikacija TikTok.com donosi niz funkcija koje uspješno prenose popularno mobilno iskustvo na desktop uz poštivanje specifičnosti računalnog sučelja. Novi modularni raspored elemenata znatno olakšava otkrivanje i pregledavanje sadržaja. U redizajniranom sučelju navigacijska traka dobila je novu poziciju, a broj ometajućih elemenata je smanjen, što rezultira boljim iskustvom pregledavanja kakvo do sada nismo vidjeli na TikTokovoj desktop verziji.
LIVE na velikom ekranu i praktični Floating Player
Među najzanimljivijim novostima svakako je mogućnost prikaza LIVE prijenosa preko cijelog ekrana. Kreatori sadržaja sada mogu emitirati u portretnom i pejzažnom formatu, što desktop korisnicima omogućuje potpuni horizontalni prikaz bez crnih rubova. Korisnicima na mobitelima dovoljno je zarotirati uređaj za identično iskustvo, čime je TikTok uspio uskladiti doživljaj na različitim platformama.
Posebno zanimljiva je ekskluzivna web značajka Floating Player, zasad dostupna samo u Google Chromeu. Ova funkcionalnost omogućuje da TikTok sadržaj ostane vidljiv u plutajućem prozoru dok korisnik radi u drugim karticama ili aplikacijama. Moguće je pratiti videozapise tijekom rada na drugim aplikacijama, gledati tutorijale uz istovremenu primjenu instrukcija na drugim stranicama, a player se može smjestiti bilo gdje na ekranu za optimalnu organizaciju radnog prostora. Sustav automatski nastavlja s reprodukcijom sljedećih videozapisa, a klikom se vraca na puni ekran.
Pametnije upravljanje sadržajem
TikTok je konačno uveo i funkciju Kolekcije koja rješava dugogodišnji problem organizacije sadržaja. Korisnici sada mogu kategorizirati i spremati omiljene videozapise u prilagođene grupe, što značajno olakšava ponovno pronalaženje sadržaja koji se već gledao.
Strateški odgovor na YouTubeov potez
Tajming ovog unapređenja nije slučajan jer dolazi u vrijeme sve intenzivnije borbe na tržištu kratkih video formata. YouTube je u listopadu 2024. proširio maksimalnu duljinu Shorts videozapisa na tri minute, čime je izravno zagazio u TikTokov teren. TikTokovo osvježenje desktop verzije možemo čitati kao smišljeni odgovor na YouTubove poteze i pokušaj osvajanja većeg dijela desktop publike, koja je tradicionalno YouTubov teritorij.
Smatra se da bi ove promjene mogle utjecati na strategije kreatora sadržaja i marketinških stručnjaka. Unaprijeđena desktop funkcionalnost mogla bi potaknuti kreiranje raznovrsnijih vrsta sadržaja, uključujući duže videozapise i složenije vizualne priče koje dolaze do izražaja na većim ekranima.
Mobilno i desktop iskustvo - još uvijek dva različita svijeta
Unatoč ovim unapređenjima, mobilno i desktop iskustvo na TikToku i dalje se značajno razlikuju. Mobilna aplikacija ostaje glavni alat za kreiranje sadržaja s naprednim funkcijama uređivanja. Desktop korisnici mogu unesti vlastite videozapise, ali nemaju pristup naprednim alatima za editiranje, efektima, filterima i opcijama za dodavanje teksta koje su dostupne na mobilnoj verziji. Popularne značajke kao što su Dueti i Stitchevi i dalje ostaju ekskluzivno rezervirane za mobilne korisnike.
Zanimljive razlike postoje i u upravljanju korisničkim računima. Mobilna aplikacija omogućuje upravljanje s najviše pet TikTok profila i nudi detaljnije postavke privatnosti, sigurnosti i preferencija sadržaja. E-commerce funkcionalnosti također su razvijenije na mobitelima, s integriranim označavanjem proizvoda i live shopping događajima, iako web verzija polako počinje implementirati slične mogućnosti.