Američko Ministarstvo pravosuđa u petak ponovo potvrdilo: Google mora prodati Chrome
Američko Ministarstvo pravosuđa (DOJ) potvrdilo je u petak zahtjev sudu prema kojem bi Google trebao prodati svoj preglednik Chrome kao dio tužbe zbog navodnog monopola u području internetske pretrage. Sve to vodi u žalbeni postupak i dugu pravnu bitku...

Prema prijedlogu DOJ-a i koalicije 38 državnih tužitelja, koji su zajedno uputili sudu, Google mora "brzo i potpuno prodati Chrome, zajedno sa svim povezanim sredstvima ili uslugama nužnim za uspješnu prodaju" kupcu kojeg odobre tužitelji. Plan također zahtijeva da Google prestane plaćati partnerima za povlašteni tretman svoje tražilice i da obavijesti vlasti prije ulaska u nove zajedničke pothvate ili partnerstva s tvrtkama koje se natječu u pretraživanju ili oglašavanju putem tražilice. Za razliku od ranijih verzija, prijedlog više ne zahtijeva da Google proda svoja ulaganja u umjetnu inteligenciju, iako tvrtka i dalje mora obavještavati DOJ o budućim AI investicijama.
Dobra vijest u ovom moru loših vijesti za kompaniju je da DOJ odustaje od prijedloga kojim bi prisililo Alphabet da proda svoje udjele u tvrtkama za umjetnu inteligenciju, uključujući Anthropic.
Googleova odlučna reakcija
Google je odlučno reagirao na ove zahtjeve. "Prijedlozi DOJ-a i dalje uvelike nadilaze odluku suda te bi naštetili američkim potrošačima, gospodarstvu i nacionalnoj sigurnosti", izjavio je Googleov glasnogovornik Peter Schottenfels u e-mail poruci koju prenosi Washington Post. Dalje, tvrdi da je Googleov uspjeh na tržištu pretraživanja rezultat superiorne tehnologije te da korisnici mogu lako promijeniti zadanu tražilicu.
Regulatori skeptični
Kao alternativu prodaji, Google je predložio izmjenu svojih ugovora kako bi omogućio višestruke sporazume o zadanim tražilicama na različitim uređajima te veću fleksibilnost u pretraživanju i Chromeu za proizvođače Android telefona. Regulatori su ove prijedloge dočekali sa skepticizmom, smatrajući ih nedovoljnima za rješavanje problema tržišnog natjecanja.
Nacionalna sigurnost kao argument
Predstavnici Alphabet Inc. sastali su se s vladinim dužnosnicima, zagovarajući manje konfrontacijski pristup u rješavanju onoga što je sud presudio kao nezakoniti monopol u online pretraživanju. Google tvrdi da su njegove sigurnosne mjere, koje štite osjetljive informacije, integrirane u njegove široko korištene potrošačke i poslovne tehnološke proizvode, uključujući Chrome. Navode i moguće implikacije za nacionalnu sigurnost, što očito postaje, uz Prvi amandman, argument u svim sudskim procesima u SAD-u kada su tehnološke kompanije u pitanju.
Ima li Google pravo kad upozorava na sigurnosne rizike?
Google snažno inzistira na tome da bi prodaja Chrome preglednika mogla ugroziti nacionalnu sigurnost SAD-a. Kao glavni argument navode da bi razbijanje kompanije značajno oslabilo kibernetičku zaštitu koju trenutno pružaju milijunima korisnika. Sigurnosne značajke ugrađene u njihove proizvode, posebno sustavi zaštite lozinki i digitalnih plaćanja, mogle bi postati ranjivije nakon prodaje Chromea, upozorava Google.
Mnogi stručnjaci, međutim, ne prihvaćaju ove tvrdnje. Kao protuprimjer često navode Mozilla Firefox, preglednik koji uspješno održava visoke sigurnosne standarde iako raspolaže daleko manjim resursima od Googlea. Ovo dovodi u pitanje iskrenost Googleovih upozorenja o sigurnosnim rizicima. Politički analitičari primjećuju da se Googleova retorika o nacionalnoj sigurnosti podudara s brigama Trumpove administracije o međunarodnim regulatornim pritiscima na američke tehnološke kompanije. Ovakvo podudaranje stavova moglo bi imati utjecaja na konačnu odluku o antitrustovskim mjerama protiv Googlea, smatraju poznavaoci prilika u Washingtonu.
Sudac odlučuje
Konačna odluka o Googleovom poslovnom carstvu vrijednom 2 bilijuna dolara leži na sucu Amitu Mehti, koji je prošlog kolovoza presudio da je Google nezakonito monopolizirao online pretraživanje i povezano oglašavanje. Saslušanja su zakazana za travanj i svibanj, u svakom slučaju to je početak potencijalno dugog žalbenog postupka.
Donacija nije pomogla
Pristup trenutne administracije podudara se s ranijim naporima Bidenove administracije za reguliranje tehnoloških divova što ukazuje, u ovom trenu politike u SAD-u gotovo nemoguće, na dvostranačku podršku rješavanju antitrustovskih pitanja u tehnološkom sektoru.
Zanimljivo je da je Google također donirao milijun dolara Trumpovom inauguracijskom odboru te uklonio korporacijska pravila u skladu s Trumpovim protivljenjem inicijativama za raznolikost, pravednost i uključivost, no očito nije pomoglo.