Asus TUF Gaming Z890-PRO WiFi - TUF u novim bojama
Iz crnog u bijelo – Asus je ove godine u obitelj matičnih ploča TUF Gaming odlučio ubaciti i jedan model svjetlijih tonova. Međutim, to mu nije jedini as u rukavu

Čipset | Intel Z890 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 192 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (@x4), 1x PCIe 4.0 x4, 2x PCIe 4.0 x1 |
SATA/M.2 | 4x SATA3/1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset), 1x M.2 PCIe 4.0 x4/SATA (čipset) |
Mreža | 2,5 GbE (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.3 (MediaTek MT7925) |
Audio | Realtek ALC1220P |
Stražnji konektori | 1x DisplayPort, 1x HDMI, 2x Thunderbolt 4 (USB Type-C), 6x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x Ethernet, 2x Wi-Fi, 5x audio, 1x S/PDIF, 1x BIOS FlashBack |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Atraktivna i kvalitetno izrađena matična ploča, čiji je najveći adut puna iskoristivost svih konektora koje nudi |
Za razliku od prethodnika, matične ploče TUF Gaming Z790-PRO WiFi, model za novu Intelovu platformu, promijenio je boju, te sada izgleda posebno impresivno. Općenito govoreći, proizvodi iz linije TUF Gaming posljednjih godina bili su proizvedeni u tamnim tonovima, stoga predstavljanje bijele ATX matične ploče donosi određenu promjenu u segmentaciji proizvoda.
Bilo kako bilo, inačica TUF Gaming Z890-PRO WiFi predstavlja vrlo sličan proizvod modelu Z890-Plus, koji smo ranije testirali, a zapravo najveću razliku između dvije ploče vidimo u dizajnu. Kupci koji žele izgraditi bijelu konfiguraciju opredijelit će se za model Z890-PRO, dok će svi ostali pribjeći modelu Plus.
Funkcionalnost i ozbiljnost
Kvaliteta izrade te konfiguracija naponske jedinice procesora na poslovično je visokoj razini. Kako i priliči matičnoj ploči tog ranga, PCB je izrađen u osam slojeva, a zadaću hlađenja naponske jedinice obavljaju veliki aluminijski hladnjaci. Tijekom testiranja ponovno smo se uvjerili da ni najmoćniji Core Ultra 9 285K ne može značajno zagrijati VRM-ove. Za razliku od skupljih ploča iz linije ROG Strix, pasivni hladnjaci nisu opremljeni RGB osvjetljenjem. Kada bi se nas pitalo, rekli bismo da se ne radi o osobitom nedostatku, jer bez RGB osvjetljenja ova ploča izgleda impresivno, a u isto vrijeme i ozbiljno. Spomenimo još da nismo imali nikakvih problema prilikom instalacije Noctue NH-D15 G2, divovskog primjerka hladnjaka za procesor.
Puna brzina
Pomalo začuđujuće, PCIe konektora čak je pet, a samo je najgornji obojen bijelom bojom. Radi se o glavnom, PCIe 5.0 x16 konektoru, opremljenom "slim" verzijom mehanizma za jednostavno uklanjanje grafičke kartice. Preostala četiri konektora spojena su na čipset, a svi odreda podržavaju PCIe 4.0 standard. Najdonji x16 konektor električki osigurava x4 propusnost.
Pohvalu upućujemo i prisutnosti četiri M.2 konektora, a najzanimljivija činjenica je što niti jedan ne dijeli propusnost s PCIe konektorima. Dakle, popunjavanjem svih PCIe konektora i M.2 konektora, svi uređaji mogu raditi na maksimalnim brzinama. Tu dolazimo do pomalo bizarne situacije, kada matična ploča nazivno nižeg cjenovnog ranga može prihvatiti veći broj uređaja na maksimalnoj brzini u odnosu na neke druge modele, opremljene većim brojem konektora.
Kad već govorimo o problematici propusnosti, moramo reći da su prva dva M.2 konektora spojena na procesor, a glavni podržava brzinu PCIe 5.0 x4 (svi ostali podržavaju standard PCIe 4.0 x4). Nad njim se nalazi veliki pasivni hladnjak, opremljen kopčom za lakše skidanje. Preostali M.2 konektori spojeni su na čipset te imaju jednostavnije aluminijske hladnjake, koji se skidaju odvrtanjem vijaka. Srećom, svi su opremljeni zasunima, pa je SSD-ove dovoljno samo pritisnuti prema dolje, i oni će čvrsto stajati u konektoru.
Solidne periferije
Kod matičnih ploča TUF Gaming, nekako se podrazumijeva smanjiti očekivanja, kada je riječ o implementaciji USB konektora i ostalih kontrolera. Iako razlike postoje u odnosu na pojedine skuplje modele, one nisu drastične, i velika većina kupaca jednostavno se neće imati na što požaliti.
Za početak, kad je u pitanju mrežna povezivost, Asus je na ovaj model ugradio standardni Intelov 2,5-gigabitni Ethernet kontroler, I-226V. Njemu društvo pravi MediaTekov Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.3 kontroler, model MT7925, čije su tehničke karakteristike jednake Intelovom čipu BE200. Tijekom testiranja nismo naišli na bilo kakve probleme s konekcijom. Određena mjera štednje vidi se i kod audiokontrolera. Umjesto SupremeFX čipa, temeljenog na Realtekovom novom kontroleru ALC4082, TUF Gaming Z890-PRO WiFi posjeduje stariji Realtekov ALC1220P. Zanimljivo je da je Asus postavio jednostavni aluminijski hladnjak duž lijevog ruba ploče, prekrivajući zvučnu karticu.
Broj i karakteristike USB konektora također su na zavidnoj razini. Na desni bok PCB-a postavljen je jedan USB 3.2 Gen 2x2 konektor u Type-C varijanti, a odmah do njega nalazi se jedan header za dva USB 3.2 Gen 1 porta. Na samom dnu ploče nalaze se još dva USB 2.0 headera, koji će se vjerojatno iskoristiti za povezivanje AIO blokova vodenih hlađenja i kontrolera za ventilatore. Na stražnjoj pločici s konektorima vidimo ukupno osam USB konektora, od čega su dva zapravo Thunderbolt 4 konektori, izvedeni u Type-C varijanti. Svi preostali USB-ovi podržavaju brzinu USB 3.2 Gen 2, što smatramo odličnim. Preostalo društvo konektora na stražnjoj pločici čine po jedan HDMI i DisplayPort konektor, konektor za žičnu mrežu i Wi-Fi antene, te pet analognih konektora i S/PDIF optički izlaz.
Od dodatnih karakteristika, možemo izdvojiti izdašnih osam konektora za povezivanje ventilatora i vodenih pumpi, tri konektora za povezivanje RGB periferija te posebni Thunderbolt konektor, rezerviran za povezivanje dodatne Asusove PCIe kartice s tim kontrolerom. Drugih dodataka, kao što su interne tipke za uključivanje računala, te LED dijagnostike, nema.
Softver bez iznenađenja
Softverska podrška ne donosi nikakva specijalna iznenađenja. UEFI je pametno organiziran te opremljen mnoštvom funkcija koje smo već opisali u ranijim recenzijama matičnih ploča za procesore Core Ultra. Ako planirate izgraditi konfiguraciju s dodatnim Asusovim komponentama, aplikacija Armoury Crate može vam biti od pomoći. U suprotnom, naš je savjet da ju ne instalirate, s obzirom na to da je vrlo glomazna te često odbija poslušnost.
Iz svega navedenog, jasno je da matična ploča TUF Gaming Z890-PRO WiFi ima veliki broj aduta, a posebno se ističe širokom i nadave iskoristivom proširivošću.
Asus TUF Gaming Z890-PRO WiFi
- Vrlo dobra kvaliteta izrade
- Kvalitetan naponski sklop za procesor i njegovo učinkovito hlađenje
- Sve PCIe i M.2 konektore moguće je koristiti istodobno, uz pune performanse
- Ponuda USB konektora straga
- Pregršt novih mogućnosti za optimizaciju performansi i identifikaciju problema
- Impresivan dizajn PCB-a i hladnjaka
- Automatsko overklokiranje zahtijeva doradu