Asus ZenWiFi BD4 (3-pack) - Za više katova

Iako ne ruši rekorde u brzini komunikacije s klijentima, Asusov bežični mesh sustav u izvedbi s tri čvora sposoban je pokriti poveliku kvadraturu, razvučenu na više etaža

Davor Šuštić ponedjeljak, 24. ožujka 2025. u 06:00
   SPECIFIKACIJE
Oznaka brzine BE3600 (688 + 2.882 Mbit/s)
Bežična povezivost Wi-Fi 7 (802.11be/ax/ac/a/b/g/n)
Konfiguracija Wi-Fi antena 4 interne antene / 2x2 (2,4 GHz), 2x2 (5 GHz)
LAN konektori 2x 2,5 GbE (WAN/LAN)
USB konektori Nema
Mobilna aplikacija ASUS Router
Dimenzije 140 x 70 x 140 mm
Jamstvo 2 godine
Dojam Lako proširiv i za korištenje prilično jednostavan bežični mesh sustav koji, u varijanti s tri čvora, može pokriti poveliku kvadraturu

ZenWiFi BD4 rudimentaran je bežični mesh sustav, zasnovan na aktualnom bežičnom standardu Wi-Fi 7 (802.11be). Kako se radi o dvopojasnom sustavu, koji ne podržava 6-gigahercni frekvencijski pojas, maksimalna teoretska propusnost seže mu do 2.882 Mbit/s na 5 GHz, odnosno do 688 Mbit/s na 2,4 GHz. Samim time, uređaj nosi oznaku brzine BE3600 te se stoga uvrštava u nižu brzinsku kategoriju aktualnog Wi-Fi 7 hardvera.

ZenWiFi BD4 dostupan je u varijantama s jednim, dva ili tri mesh čvora. Ako vam je cilj izgraditi mesh sustav, trebat ćete, naravno, izvedbu s dva (oko 250 eura) ili tri (oko 350 eura) čvora, osim u slučaju da već koristite Asusov router s podrškom za AiMesh – tada ćete jednim čvorom ZenWiFi BD4 moći proširiti domet i brzinu vaše bežične kućne mreže, s obzirom na to da će se on povezati u mesh sustav s vašim routerom.

"Glavni" čvor tvornički je označen odgovarajućom naljepnicom, ali ništa vas ne sprečava da bilo koji od tri priložena čvora konfigurirate kao primarni – onaj koji će biti spojen s routerom vašeg davatelja internetske usluge
"Glavni" čvor tvornički je označen odgovarajućom naljepnicom, ali ništa vas ne sprečava da bilo koji od tri priložena čvora konfigurirate kao primarni – onaj koji će biti spojen s routerom vašeg davatelja internetske usluge

Prema službenim specifikacijama, sustav s tri čvora sposoban je pokriti prostor veličine do 600 m2, ali dojma smo kako je to vrlo optimistična aproksimacija, potencijalno ostvariva samo u savršenim uvjetima, kakvi se u praksi ne susreću apsolutno nikad. U stvarnim situacijama, ZenWiFi BD4 u varijanti s tri čvora uzeli bismo u razmatranje u višeetažnim prostorima, zbrojne površine do nekakvih tristotinjak kvadrata, gdje će čvorovi, uz pametan razmještaj u prostoru, uspjeti održavati stabilnu i dostatno brzu bežičnu konekciju među sobom.

Treba imati na umu nekoliko stvari – glavni čvor, koji je tvornički obilježen simpatičnom naljepnicom "Hi! I'm Main Unit, start with me!", mora biti žicom povezan s routerom vašeg davatelja internetske usluge, kako bi mesh sustav uredno raspolagao internetskom konekcijom. Za to će vam poslužiti bilo koji od dva 2,5-gigabitna Ethernet porta na poleđini čvorova – čvor će automatski prepoznati kamo se doveli internetsku konekciju i proglasiti taj konektor WAN portom.

Položajem tog prvog čvora bit će determiniran smještaj drugih dvaju čvorova. Vrijede sva uobičajena pravila: čvorovi moraju biti u slobodnom prostoru, dakle, nikako ih ne valja gurati u komode, iza kauča i na druga skrovita mjesta, te je poželjno da su što bliže središnjoj točki etaže. Prilikom raspoređivanja po etažama, valja težiti tome da se čvorovi nalaze otprilike jedan ispod drugoga.

Dijeljenje propusnosti

Ako imate razvedenu žičnu mrežu po čitavom domu, život će vam biti mnogo lakši, jer moći ćete uspostaviti žični backhaul, odnosno iskoristiti žičnu konekciju za povezivanje čvorova u mesh sustav. U suprotnom će oni mesh mrežu izgraditi korištenjem vlastitih bežičnih antena i istih frekvencijskih pojaseva koje koriste za komunikaciju s klijentima. Naime, poput drugih dvopojasnih Wi-Fi 7 mesh sustava niže kategorije, ZenWiFi BD4 ne nudi dedicirani kanal za bežičnu komunikaciju čvorova, pa i to ima utjecaj na cjelokupne performanse sustava – sve što otpadne na komunikaciju između čvorova, oduzima se od bandwidtha dostupnog klijentima.

Straga nalazimo dva 2,5-gigabitna mrežna konektora, koji se automatski konfiguriraju kao WAN ili LAN, ovisno o tome što je u njih spojeno
Straga nalazimo dva 2,5-gigabitna mrežna konektora, koji se automatski konfiguriraju kao WAN ili LAN, ovisno o tome što je u njih spojeno

Konkretne brzine, ostvarive unutar takvog bežičnog mesh sustava, ovise, naravno, o položaju klijenata u odnosu na pojedine čvorove. Kad smo bili u istoj prostoriji gdje se nalazio čvor, dosezali smo propusnosti od oko 650 Mbit/s. Kada bismo se od čvora udaljili petnaestak metara i između njega i klijentskog uređaja stavili dva betonska zida, propusnost bi pala ispod 200 Mbit/s. Prelaskom na drugu etažu ponavlja se slična priča, s obzirom na to da se klijent tada automatski prebacuje na drugi, bliži mu čvor, bez ikakve korisničke interakcije. To je, kao što je većini zacijelo poznato, ljepota korištenja bežičnog mesh sustava.

U slučaju da niste sigurni treba li vam varijanta s dva ili tri čvora, kupite onu s dva pa isprobajte kako se ponaša u praksi. Pokaže li se da vam ipak treba treći čvor, lako ćete ga dokupiti i integrirati u mesh sustav, zahvaljujući poznatoj, priznatoj i dragoj nam kombinaciji aplikacije Asus Router, namijenjene prosječnim korisnicima, i Asusova web-sučelja, za kojim će posegnuti iskusniji. 

Na jednom i drugom mjestu pronaći ćete opcije praktički istovjetne onima kod tvrtkinog bežičnog Wi-Fi 7 routera RT-BE58U, koji smo nedavno detaljno opisivali. To podrazumijeva mogućnost jednostavne izrade zasebnih bežičnih mreža za pametne uređaje i senzore (IoT), za djecu (bez napornog konfiguriranja svakog pojedinog uređaja), i za druge, specijalizirane potrebe, zatim prilično zgodnu sekciju s roditeljskim kontrolama, značajke AiProtection (kolekcija alata za analizu sigurnosti routera, blokiranje poznatih malicioznih stranica, dvosmjerno sprečavanje intruzije te zaštitu mreže od zaraženih računala) i Instant Guard (privatno VPN tuneliranje), i koješta drugo.

Neprimjetan u prostoru

S hardverske strane, čvorovi Asusova mesh sustava ZenWiFi BD4 pod oklopom kriju četiri antene, koje funkcioniraju u 2x2 odašiljačko-prijamnoj kombinaciji u oba podržana frekvencijska pojasa. Kako se radi o Wi-Fi 7 sustavu, podržana je 4096-QAM modulacija. QAM (Quadrature Amplitude Modulation) tip je modulacije gdje se moduliraju dva sinusoidna vala, međusobno fazno pomaknuta za 90°, te u tom procesu nastaju amplitudne i fazne varijacije. Unutar tih varijacija prenose se bitovi. Podržano je i OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) multipleksiranje, koje svaki bežični kanal dijeli na mnogo manjih "potkanala", kako bismo unutar svakog kanala mogli ugurati veći broj klijenata (bežično spojenih uređaja) i osigurati da oni istodobno komuniciraju s čvorovima. 

Najzad, sustav podržava tehnologiju MLO (Multi-Link Operation). MLO je zasnovan na konceptu kombiniranja (agregacije) svih dostupnih frekvencijskih pojaseva (2,4 i 5 GHz, u ovom slučaju), kako bi svaki bežično povezani uređaj imao pristup punoj ostvarivoj propusnosti bežične mreže, kvalitetniji signal te niže latencije. MLO je najučinkovitiji kod uređaja koji podržavaju frekvencijski pojas od 6 GHz, a kod mesh sustava ZenWiFi BD4 koristi se za poboljšanje bežične komunikacije između čvorova.

Kućište čvorova sa svih je strana perforirano, a hlađenje komponenti izvedeno je pasivno, pa u radu nema nikakve buke
Kućište čvorova sa svih je strana perforirano, a hlađenje komponenti izvedeno je pasivno, pa u radu nema nikakve buke

Sami čvorovi ne nude opciju zidne montaže, čime načelno nismo oduševljeni, ali vrlo su dopadljive, posve neutralne vanjštine, pa s povelikom sigurnošću možemo pretpostaviti da je Asus ciljao na prirodno "stapanje" s okolinom. Doista, u odnosu na tvrtkin router RT-BE58U, koji spada u istu kvalitativnu kategoriju, čvorovi ZenWiFi BD4 izgledaju nemjerljivo pitomije i skladnije – to je velika beneficija integriranih antena. Nedostatak takvog pristupa su, naravno, nešto skromnije performanse, u usporedbi s istim rješenjem s debelim vanjskim antenama, što bi u ovom slučaju ujedno bio koncizan opis razlika između ZenWiFija BD4 i routera RT-BE58U.

Kućište čvorova perforirano je sa svih strana, radi neometanog protoka zraka, te su ugrađeni četverojezgreni ARM procesor i mrežni moduli prekriveni povelikim pasivnim hladnjakom, koji je u svojem poslu toliko učinkovit da nije bilo potrebe za ventilatorom. Zbog toga, sustav je u radu bešuman.

U konačnici, mesh sustav ZenWiFi BD4, u varijanti s tri čvora, ne obara rekorde u pogledu propusnosti prema bežičnim klijentima, ali za surfanje, mrežno igranje i streamanje glazbe i videa pokazuje se više nego dostatnim, osobito za korisnike koji nemaju gigabitne i brže internetske konekcije. Jača strana Asusova mesh sustava jest kvaliteta bežične veze između čvorova, zahvaljujući kojoj ga ima smisla razmotriti kao soluciju za pokrivanje višeetažnih domova, gdje će jedan čvor po katu biti dostatan za eliminaciju mrtvih točaka. Dodatna pogodnost sustava svakako je i podrška za tehnologiju AiMesh, koja jako pojednostavljuje njegovo proširenje, ukaže li se za time potreba.

Asus ZenWiFi BD4 (3-pack)

  • Stabilna bežična veza između čvorova, čak i kad se nalaze na različitim etažama
  • Jednostavna konfiguracija pomoću mobilne aplikacije
  • Obilje dodatnih mogućnosti
  • Dva 2,5-gigabitna WAN/LAN porta
  • Mogućnost proširenja u mesh sustav pomoću bilo kojeg Asusova mrežnog uređaja s tehnologijom AiMesh
  • Posve neupadljiv dizajn
  • Nije podržan 6-gigahercni frekvencijski pojas
  • Nema dediciranog bežičnog backhaula
Performanse 7
Mogućnosti 8
Isplativost 7
UKUPNI DOJAM 7
Cijena Oko 350 eura (komplet s tri čvora) Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS

 

Bug 390 svibanj 2025.