Kako pravilno čistiti i održavati slušalice za dulji životni vijek
Donosimo detaljan vodič za održavanje slušalica, od čišćenja jastučića i rešetki zvučnika do pravilnog skladištenja i zamjene potrošnih dijelova

Slušalice su postale neizostavan dio naše svakodnevice, bilo da ih koristimo za posao ili samo želimo uživati u glazbi. No, koliko god kvalitetne bile, bez pravilnog održavanja njihov životni vijek i performanse mogu biti značajno skraćeni.
Nije stoga tajna da su redovito čišćenje i pažljivo rukovanje ključni za očuvanje vaše investicije i osiguravanje optimalnog zvučnog iskustva. Zanemarivanje higijene ne samo da može utjecati na kvalitetu zvuka, već može dovesti i do nakupljanja bakterija. Srećom, uz nekoliko jednostavnih koraka, možete osigurati da vas vaše omiljene slušalice služe vjerno godinama.
Redovito čišćenje je osnova
Ne postoji strogo pravilo koliko često trebate čistiti slušalice, jer to ovisi o učestalosti korištenja, aktivnostima tijekom nošenja i klimatskim uvjetima. Ipak, opća preporuka je prebrisati jastučiće (kod naglavnih modela) ili vrhove (kod "bubica") barem jednom tjedno. Koristite blago navlaženu krpicu koja ne ostavlja dlačice. Važno je da su slušalice isključene i odspojene (ako nisu bežične).
Odmah nakon brisanja, temeljito ih osušite mekom krpom. Izbjegavajte alkohol jer može oštetiti boju ili materijale poput kože i tkanine, blaga sapunica i voda bit će dovoljni za uklanjanje nečistoća. Za modele koje koristite u teretani, preporučuje se brisanje nakon svake upotrebe, pogotovo ako se jako znojite. Znoj može oštetiti čak i vodootporne modele ako ostanu mokri dulje vrijeme, stoga ih uvijek dobro osušite prije spremanja ili punjenja, posebno kod TWS modela koji idu u kućište za punjenje.
Dubinsko čišćenje specifično za tip slušalica
Kod "bubica" (in-ear slušalica), nakupljanje ušnog voska čest je problem koji može prigušiti zvuk. Prvo uklonite silikonske ili pjenaste nastavke. Koristite specijalizirani alat za čišćenje koji se lako nabavi i specijaliziranim trgovinama ili malu, mekanu četkicu. Metalnom omčicom alata nježno pokupite vosak iz otvora slušalice, pazeći da ga ne gurate dublje prema driveru. Okrenite slušalicu otvorom prema dolje kako bi sitne čestice ispale van. Same nastavke operite u blagoj sapunici, isperite i potpuno osušite prije vraćanja na slušalice. Osim toga, važno je i održavanje higijene ušnog kanala kako bi se smanjilo nakupljanje voska.
Za naglavne (on-ear i over-ear) slušalice, ako je moguće, skinite jastučiće prema uputama proizvođača. Jastučiće prebrišite blago navlaženom krpom sa sapunicom, pazeći da ne smočite mrežicu koja štiti drivere. Istim postupkom očistite i podstavljeni dio trake za glavu. Vanjsko plastično kućište možete prebrisati krpicom s vrlo malom količinom izopropilnog alkohola radi dezinfekcije. Za teško dostupna mjesta oko gumba ili priključaka koristite suhu, mekanu četkicu ili pincetu za uklanjanje dlačica, ali pažljivo. Pustite da se jastučići potpuno osuše na zraku prije vraćanja. Istrošene jastučiće ili nastavke za uši treba zamijeniti jer s vremenom gube svojstva, što utječe na udobnost i zvučnu izolaciju.
Briga o kućištu za punjenje i konektorima
Kod TWS slušalica, ne zaboravite na kućište za punjenje. Prašina i vosak mogu se nakupiti na pinovima za punjenje i metalnim kontaktima na slušalicama, što može uzrokovati probleme s punjenjem. Unutrašnjost kućišta prebrišite suhom krpom. Za kontakte unutar kućišta i na samim slušalicama možete koristiti štapić za uši vrlo blago navlažen izopropilnim alkoholom. Isti postupak vrijedi i za USB-C priključke na kućištu ili naglavnim slušalicama ako punjenje nije baš konzistentno. Provjerite jesu li priključci suhi prije spajanja kabela, posebno nakon vježbanja ili hodanja po kiši.
Pravilno rukovanje i skladištenje
Pažljivo rukovanje produžuje vijek trajanja. Izbjegavajte ispuštanje slušalica jer i manji udarci mogu oštetiti unutarnje komponente. Prilikom priključivanja ili isključivanja (kod žičnih modela ili kabela za punjenje), uvijek držite za konektor, a ne za kabel. Povlačenje kabela slabi spojeve i može dovesti do prekida. Žične slušalice nemojte vaditi iz ušiju povlačenjem kabela.
Kada nisu u upotrebi, slušalice spremite u priloženu torbicu ili kutiju. To ih štiti od prašine, ogrebotina i udaraca. Ako torbica nije došla sa slušalicama, investirajte u nju. Žičane kabele pravilno smotajte, koristeći "over-under" metodu ili labavo ih omotajte oko prstiju, te pričvrstite čičak trakom ili vezicom. Izbjegavajte čvrsto motanje oko uređaja dok su priključene jer to napreže spoj kabela i utikača.
Držite slušalice podalje od ekstremnih temperatura i vlage. Za dodatnu zaštitu od vlage u torbici možete držati paketić silikagela. Ako imate više pari slušalica u studiju ili kod kuće, stalak za slušalice je dobra investicija jer smanjuje pritisak na jastučiće i drži ih organiziranima.