SAD mijenja pristup ruskim kibernetičkim prijetnjama - više im i nisu tako opasne

Trumpova administracija promijenila je svoj stav prema ruskim kibernetičkim prijetnjama, odstupajući od dugogodišnjih obavještajnih procjena

Ivan Podnar subota, 1. ožujka 2025. u 22:56

Promjena prema ruskim kibernetičkim prijetnjama vidljiva je u javnim izjavama i internim smjernicama, što je izazvalo zabrinutost među stručnjacima za kibernetičku sigurnost zbog potencijalnih ranjivosti u američkim obrambenim sustavima.

Rusija izostavljena s popisa

Nedavni događaji ukazuju na to da SAD više ne svrstava Rusiju među primarne kibernetičke prijetnje. Tijekom govora pred radnom skupinom Ujedinjenih naroda, Liesyl Franz, zamjenica pomoćnika tajnika za međunarodnu kibernetičku sigurnost u State Departmentu, spomenula je samo Kinu i Iran kao kibernetičke prijetnje, izostavljajući Rusiju. 

Ovo izostavljanje je značajno s obzirom na to da ruska ransomware skupina LockBit, ranije opisana kao iznimno aktivna na globalnoj razini, nije spomenuta. Nasuprot tome, američki saveznici u Europskoj uniji i Ujedinjenom Kraljevstvu u svojim su izjavama naglasili prijetnju koju predstavlja Moskva.

Zaokret u internoj politici

Interne promjene politike odražavaju još jasniji zaokret. Nedavni memorandum Agencije za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA) odredio je nove prioritete koji uključuju Kinu i zaštitu lokalnih sustava, ali nije spomenuo Rusiju. Analitičarima CISA-e naloženo je da prestanu pratiti ili izvještavati o ruskim prijetnjama, iako je to ranije bio glavni fokus.

Ova promjena politike proteže se i na najviše razine američke vojske. Ministar obrane Pete Hegseth naredio je američkom Cyber Commandu da zaustavi svo planiranje protiv Rusije, uključujući ofenzivne digitalne akcije. Ova uputa prenesena je zapovjedniku Cyber Commanda generalu Timothyju Haughu, koji je zatim obavijestio odlazećeg direktora operacija organizacije, generala bojnika Marinskog korpusa Ryana Heritagea.

Naredba ne odnosi na NSA

Iako se naredba ne odnosi na rad Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) na prikupljanju obavještajnih podataka o Rusiji, mogla bi utjecati na stotine digitalnih stručnjaka fokusiranih na Rusiju, uključujući članove Cyber National Mission Force i Cyber Mission Force. Ako se proširi na obavještajni rad, analizu i razvoj sposobnosti, utjecaj bi mogao biti širi, potencijalno zahvaćajući značajan dio od 2000 do 3000 zaposlenika zapovjedništva.

Stručnjaci zabrinuti

Sigurnosni stručnjaci smatraju da bi ova promjena mogla povećati ranjivost SAD-a na ruske hakerske napade. James Lewis, iskusni stručnjak za kibernetiku, ranije zaposlen u Centru za strateške i međunarodne studije, izjavio je: "Neshvatljivo je održati govor o prijetnjama u kibernetičkom prostoru i ne spomenuti Rusiju, a iluzorno je misliti da će ovo pretvoriti Rusiju i FSB u naše prijatelje."

Sve se to događa u vrijeme kada Cyber Command dobiva i zadaću ciljanja meksičkih narkokartela, koje je administracija nedavno označila kao terorističke skupine.