I argentinski predsjednik podržao sumnjivu manipulaciju kriptovalutama
"Argentinski Trump" Javier Milei je, poput Donalda Trumpa nedavno, promovirao novu kriptovalutu, da bi ona nakon toga doživjela velik uzlet i brzi pad vrijednosti. Zbog skandala se već traži njegov opoziv

Predsjednik Argentine Javier Milei često se u javnosti naziva "argentinskim Trumpom", jer s aktualnim američkim predsjednikom dijeli brojne (kontroverzne) stavove i politike, također ga karakterizira neuobičajena retorika i javni nastup, nekonvencionalan stil vladanja te – neobična frizura. Od protekloga tjedna dvojica svjetskih lidera imaju još nešto zajedničko. Obojica su, naime, iskoristila svoju moć i poziciju kako bi promovirali kriptovalute s upitno legalnim i moralnim učinkom.
Baš poput Donalda Trumpa, Milei je na svojem računu na X-u protekloga petka najavio prodaju altcoina $LIBRA. Napisao je da osobno podržava inicijativu jer će ona "stimulirati gospodarstvo i pomoći malim tvrtkama u rastu". Donekle očekivano, preko noći je vrijednost tog coina otišla u nebo, tržišna joj je kapitalizacija nakratko bila čak veća od 4,5 milijarde dolara, da bi u samo nekoliko sati – pala za 94% i ostavila ulagače u gubicima.
Insideri prodali, naivci kupili
No, postoji i nekolicina onih koji nisu taj val završili u gubitku: osam kriptoračuna, pokazuju to zapisi s blockchaina, profitiralo je u ukupnom iznosu od gotovo 50 milijuna dolara, prodajući svoje tokene dok im je vrijednost bila vrlo visoka. Svi ti računi povezani su s timom koji je i osmislio token Libra, dakle vjerojatno su si inicijalnu količinu podijelili među sobom, pa je potom naglo, tijekom samo tri sata, prodali novim ulagačima.
Usporedba s Trumpom ovdje završava, budući da za razvojni tim njegovog coina nije dokazano da su rasprodali inicijalno im dodijeljene tokene, već u njihovom slučaju za to postoji višemjesečni postupni plan. Ono što je učinila Mileijeva ekipa sličnije je potezu Hawk Tuah djevojke – klasični je to "rug pull", potpomognut utjecajem jednog istaknutog pojedinca.
Milei je izbrisao objavu kojom potiče na kupnju coina, pa sada ulagači njega optužuju za poticanje velike rasprodaje i debakl cijelog projekta. Očekivano, to je izazvalo i političku buru, pojavile su se inicijative za opoziv predsjednika zbog promoviranja prevarantskog projekta, dok se on brani – neznanjem. Kaže da nije bio svjestan detalja projekta Libra te da ga je promovirao "greškom". Čak je i pokrenuo istragu, uputivši nacionalni ured za borbu protiv korupcije da istraži je li itko od vladajućih, uključujući njega samoga, učinio bilo što ilegalno.