Ekološko rješenje za recikliranje materijala iz lopatica vjetroturbina

Iako se smatraju "zelenim" izvorom energije, vjetroturbine su načinjene većinom od stakloplastike, koja je notorno teška za reciklažu. Međutim, novo otkriće moglo bi taj proces pojednostaviti

Sandro Vrbanus petak, 11. travnja 2025. u 14:33

Vlaknima ojačani plastični kompozit, koji se koristi za izradu lopatica vjetroturbina, može se reciklirati bez upotrebe štetnih kemikalija, a iz njega se potom može izraditi čvrsta plastika – pokazao je eksperiment izveden na američkom Sveučilištu Washington State. Njihovi su istraživači uspjeli inovativnom, a opet jednostavnom i ekološki prihvatljivom metodom, reciklirati dijelove otpada od plastičnih kompozita, primarno stakloplastike.

Održivo rješenje za reciklažu

Učinili su to prvo ih sjeckajući na blokove debljine oko pet centimetara, koje su potom potapali u otopinama nisko toksičnih organskih soli u pregrijanoj vodi pod visokim pritiskom. Nakon dva sata u takvim uvjetima materijal je razgrađen, a potom je mogao biti ponovno iskorišten za izradu čvrste plastike (s oko 70% recikliranog sastava).

U svom su pokusu istraživači natapali materijal lopatice u blagoj otopini cinkovog acetata, koji se koristi u lijekovima, poput pastila za grlo te kao dodatak prehrani. Blaga otopina omogućila im je da izuzeti staklena vlakna i smolu u dobrom stanju, a to je potom izravno dodano termoplastici, kako bi proizveli čvrsti kompozitni sekundarni materijali. Osim toga, istraživači su uspjeli i ponovno upotrijebiti većinu otopine cinkovog acetata putem jednostavne filtracije.

Slijeva nadesno: otpad lopatice vjetroturbine; Sredina: obrađen i osušen polimer ojačan staklenim vlaknima (GFRP) iz lopatice vjetroturbine; Desno: injekcijski prešani plastični materijal koji sadrži 70 % recikliranog GFRP-a. 📷 WSU
Slijeva nadesno: otpad lopatice vjetroturbine; Sredina: obrađen i osušen polimer ojačan staklenim vlaknima (GFRP) iz lopatice vjetroturbine; Desno: injekcijski prešani plastični materijal koji sadrži 70 % recikliranog GFRP-a. WSU

Ova metoda daje nadu da bi se plastični kompoziti s vlaknima, inače vrlo komplicirani za reciklažu, mogli ponovno iskoristiti, odnosno da bi velika količina starijih vjetroturbina i njihovih lopatica mogla nakon kraja životnog vijeka biti vraćena u proizvodni proces, umjesto da završi na odlagalištu otpada. "Prikazana metoda recikliranja je skalabilna, ekonomična i ekološki prihvatljiva te pruža održivo rješenje za ponovnu upotrebu velikih količina otpada", kažu istraživači.

Usput poručuju i da nastavljaju s istraživanjem i razvojem, pri čemu žele dodatno pojednostaviti kemijski proces razgradnje materijala, uz niže tlakove. Također surađuju s uredom svojeg sveučilišta zaduženim za komercijalizaciju i imaju cilj stvoriti materijal za lopatice vjetroturbina koji bi bilo moguće u potpunosti reciklirati.