NASA zbog uštede energije isključila jedan od senzora Voyagera 2
Sonda stara gotovo pola stoljeća više ne treba sve svoje senzore, pa je jedan od njih žrtvovan i isključen, sve kako bi Voyager mogao raditi još nekoliko godina s ugrađenim izvorom energije

Dok se posljednjih mjeseci nešto češće spominjalo Voyager 1, zbog njegovih problema s hardverom i potisnicima, ista takva sonda Voyager 2 funkcionira bez većih problema. Jedini značajniji zahvat, koji je NASA kod njega izvela, bila je preventivna nadogradnja softvera, obavljena nakon "zakrpe" za blizanca Voyager 1, pa primijenjena i na drugu sondu, za svaki slučaj. Sada, iz kontrole misije javljaju o novom zahvatu, obavljenome s ciljem produženja životnog vijeka sonde, odnosno smanjenja potrošnje energije.
Planira se rad i u 2030-ima
Trenutačno na oko 20,5 milijardi kilometara od Zemlje, Voyager 2 i dalje šalje korisne znanstvene podatke, dobivene pomoću (dosad) pet znanstvenih instrumenata. No, jedan od njih – senzor plazme – nedavno je planski isključen, jer je sonda imala manjih problema s opskrbom električnom energijom. Iako se gašenje instrumenata odgađalo najdulje što je bilo moguće, ovaj instrument je sada stavljen izvan funkcije.
S tom promjenom NASA očekuje da će jedna od sondi Voyager s najmanje jednim instrumentom ostati aktivna i nakon 2030. godine, a već sada su jedinstvene po tome što su jedine ljudske sonde koje su ikada ušle u međuzvjezdani prostor, tj. napustile Sunčev sustav i od njega daleko veću heliosferu. Usput rečeno, upravo na temelju podataka iz senzora plazme NASA je uspjela utvrditi da je sonda napustila heliosferu 2018. godine.
Žrtvovan najmanje koristan instrument
Ugašeni instrument mjerio je količinu plazme (električno nabijenih atoma) u svemiru te smjer njezinog protoka. Posljednjih godina, otkako je sonda zakoračila u međuzvjezdani prostor, instrument je postao sve manje koristan jer je "nezgodno" orijentiran u odnosu na protok plazme u toj regiji svemira. Kako tamo više nema snažnog Sunčevog utjecaja, plazma većinom teče u suprotnom smjeru, a detektori su uvijek orijentirani prema Suncu i bočno. Tako ovaj instrument posljednjih godina tek s vremena na vrijeme pošalje korisno očitanje.
Iz tog razloga upravo on je "žrtvovan", jednako kao što su ranije bili isključeni svi ostali sustavi na sondama, koji nisu bili nužni za rad. Signal o gašenju poslan je bio 26. rujna, putovao je do sonde 19 sati, a potom se još toliko čekao povratni signal s Voyagera. Usput rečeno, takav instrument za mjerenje protoka plazme na Voyageru 1 zakazao je 1980., a službeno je isključen 2007. godine, također s ciljem uštede energije. Plutonij na sondama, zadužen za napajanje električnom energijom, svake godine na snazi izgubi oko 4 W, pa je upravljanje potrošnjom ključno za produljenje životnog vijeka starih svemirskih sklopova.