Prvi potpuno 3D ispisani, fleksibilni OLED zaslon
U skoroj budućnosti OLED zasloni mogli bi se ispisivati kod kuće ili u pokretu, na malom prijenosnom pisaču

Istraživači Sveučilišta Minnesota Twin Cities iskoristili su prilagođeni pisač za 3D ispis fleksibilnog zaslona s organskim svjetlosnim diodama (OLED). Otkriće bi moglo rezultirati jeftinim OLED zaslonima koje bi svatko sam mogao proizvoditi kod kuće pomoću 3D pisača. Detalji istraživanja opisani su u Science Advances, časopisu Američkog udruženja za napredak znanosti (AAAS).
OLED zasloni obično se proizvode u velikim, skupim, ultra čistim proizvodnim pogonima; istraživači su cijeli postupak odlučili isprobati na našem stolnom 3D pisaču, izrađenom po narudžbi i cijeni automobila Tesla Model S.
Istraživači su kombinirali dva različita načina ispisa za ispis šest slojeva uređaja što je rezultiralo potpuno 3D ispisanim, fleksibilnim zaslonom s organskim svjetlosnim diodama.
Elektrode, interkonekcije, izolacija i inkapsulacija tiskani su ekstruzijom, dok su aktivni slojevi tiskani sprejom pomoću istog 3D pisača na sobnoj temperaturi. Prototip zaslona bio je širok oko četiri centimetra i imao je 64 piksela. Svaki piksel je radio i prikazivao svjetlo.
Ovaj 3D ispisani zaslon je fleksibilan i može se zapakirati u materijal za kapsuliranje, što bi ga moglo učiniti korisnim za širok raspon primjena.
Uređaj je pokazao relativno stabilnu emisiju tijekom 2000 ciklusa savijanja, što sugerira da se potpuno 3D tiskani OLED-i potencijalno mogu koristiti u mekoj elektronici i nosivim uređajima.
Istraživači sad namjeravaju poraditi na 3D ispisu OLED zaslona veće rezolucije, s poboljšanom svjetlinom.
Ovaj eksperiment uspio je u laboratorijskim uvjetima. Uz stalni napredak tehnologije, ekipa iz Minnesote vjeruje da bi se u skoroj budućnosti OLED zasloni mogli ispisivati kod kuće ili u pokretu, na malom prijenosnom pisaču koji će ipak koštati puno manje od Tesle S.