Prvo računalo koje kombinira ljudske neurone i silicij
Australski startup Cortical Labs službeno je predstavio prvo komercijalno računalo koje integrira ljudske neurone s tradicionalnim računalnim komponentama...

Računalo nazvano CL1 opisano je kao "prvo biološko računalo na svijetu na kojem se može izvršavati kôd", a prema navodima tvrtke, ova tehnologija mogla bi značajno unaprijediti istraživanje neuroloških bolesti i razvoj novih lijekova.
Sustav CL1, veličinom usporediv s kutijom za cipele, sadrži ljudske neurone koji rastu na silicijskom čipu, održavani u otopini bogatoj hranjivim tvarima. Ova integracija bioloških i silicijskih komponenti stvara računalnu arhitekturu koja bi mogla pružiti novi uvid u funkcije i bolesti mozga.
Napredni sustav održavanja neuronske mreže
Uređaj koristi sofisticirani sustav za održavanje vitalnosti ljudskih neurona. "Komponenta za perfuziju djeluje kao sustav za održavanje života stanica – sadrži filtraciju za otpadne proizvode, kontrolu temperature, miješanje plinova i pumpe koje održavaju cirkulaciju", objasnio je Brett Kagan, glavni znanstveni direktor Cortical Labsa, za portal New Atlas.
Prema specifikacijama tvrtke, CL1 radi s minimalnom potrošnjom energije od samo nekoliko vata i može održavati neuralne komponente do šest mjeseci. Sučelje između bioloških i silicijskih elemenata omogućuje slanje električnih signala prema neuronima i od njih, što im omogućuje uvježbavanje za specifična ponašanja – mogućnost koja je prethodno demonstrirana kada je tvrtka naučila svoj sustav DishBrain igrati videoigru Pong.
Primjena u medicinskim istraživanjima
Istraživači iz Cortical Labsa nastavljaju raditi na razvoju sustava koji može precizno replicirati raznolike tipove stanica i funkcije ljudskog mozga koristeći minimalan broj stanica. Unatoč tim kontinuiranim poboljšanjima, alati poput CL1 već pokazuju potencijal za unapređenje tretmana neuroloških stanja.
"Velika većina lijekova za neurološke i psihijatrijske bolesti koji uđu u klinička ispitivanja ne uspije, jer postoji mnogo više nijansi kad je riječ o mozgu – ali te nijanse možete uočiti kada testirate s ovim alatima", napomenuo je Kagan, ističući potencijal za učinkovitije procese razvoja lijekova.
Etička pitanja nove tehnologije
Integracija ljudskih neurona u računalne sustave potaknula je rasprave među znanstvenicima o etičkim implikacijama. Iako su trenutni CL1 i DishBrain sustavi značajno manje složeni od ljudskih mozgova, neki istraživači izrazili su zabrinutost zbog budućeg razvoja naprednije "sintetičke biološke inteligencije" i pitanja vezanih uz svijest i potencijalnu patnju.
Silvia Velasco, istraživačica matičnih stanica na Murdoch Children's Research Institute koja nije bila uključena u razvoj CL1, ponudila je perspektivu o tim zabrinutostima. "Trenutno mislim da je to neutemeljena briga. Mislim da bi bila propuštena prilika ne moći koristiti sustav koji obećava liječenje teških bolesti mozga", izjavila je za Australian Broadcasting Corporation, istovremeno priznajući važnost procjene potencijalnih etičkih pitanja kako tehnologija napreduje.
Dostupnost na tržištu
CL1 jedinica je komercijalno dostupna po cijeni od približno 30.000 eura. Budući da sustav zahtijeva odgovarajuće laboratorijske uvjete za pravilno funkcioniranje, Cortical Labs planira nuditi i opciju računalstva u oblaku za korisnike koji nemaju pristup vlastitom uređaju, čineći ovu inovativnu tehnologiju dostupnom širem krugu istraživača i institucija.