LG QNED82 serija televizora spaja Quantum Dot i NanoCell u 65-inčni model za ispod 1000 eura
Dobra podrška za gaming i QNED skraćenica koja spaja Quantum Dot i Nano Cell tehnologije za bolji prikaz boja i višu svjetlinu te novi snažni procesor vodeći su razlozi za kupnju ovog modela

SPECIFIKACIJE – LG 65QNED823RE | |
Ekran | 65 LED/ 4K (3.840x2.160) / 100 Hz |
HDR | Da (HDR 10,HLG) |
Konektori | 4x HDMI (2x HDMI 2.1), 2xUSB |
Mreža | LAN, Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
Procesor | α9 Gen6 AI Processor 4K |
Softver | WebOS 23 |
Kao jedan od vodećih proizvođača panela na svijetu, LG je iznimno segmentirao svoju ponudu televizora. Za one kojima je OLED i Mini LED domena preskupa, a ne žele startni televizor, postoji niša QLED modela koji kao nadogradnju klasičnom LED televizoru donose nano tehnologije za poboljšavanje kvalitete slike u vidu Quantum Dot i NanoCell opcija.
Izgledom, novi televizori doista jako sliče međusobno, pa i kod QNED82 serije za 2023. godinu sprijeda imamo veliki 65'' ekran (postoji opcija za 50'' i 55'' na domaćem tržištu) s tankim rubovima oko ekrana. Na hrvatskom (i europskom) tržištu ovi QNED modeli dolaze s metalnim središnjim stalkom, a posebno je zanimljiv iz profila koji je ujednačeno tanak i ima ispod 3 cm. Iako su korišteni plastični materijali u izradi, vizualno izgleda atraktivno i uklapa se u moderan prevladavajuće minimalistički dizajn.
Ovaj 4k televizor ima VA panel što znači nešto viši kontrast u odnosu na IPS konkurenciju, ali i nešto slabiji prikaz iz kuta. Radi se o modelu koji ima rubno LED osvjetljenje što nije idealno za prikaz HDR-a, a niti za local dimming koji je ovdje prisutan. Kako bi boje došle više do izražaja i kako bi se izvukao maksimum svjetline iz rubnog osvjetljenja LG je u svoj QNED televizor ugradio Quantum Dot i NanoCell tehnologije. Radi se o dodatnim slojevima nano čestica koje imaju zadatak poboljšati kvalitetu prikaza boja i omogućuju nešto višu svjetlinu.
U ovom slučaju možete očekivati oko 350 cd/m2 u standardnom prikazu slike, dok je HDR svjetlina nešto viša. Televizor podržava HDR 10 i HLG formate, no ne i Dolby Vision. Pohvalno je što je LG ugradio najnoviji procesor kojeg koristi i u premium klasi u ovom modelu i on će se pobrinuti za procesiranje slike u pokretu, upscale sa niže rezolucije i brojne druge opcije.
LG QNED80 dobar je odabir za gaming publiku jer podržava sve relevantne igrače tehnologije poput ALLM (auto low latency mode) važan za igrače konzola te FreeSync podršku i G-Sync kompatibilnost za PC igrače. Tu je i podrška za promjenjivi refresh rate, a televizor dolazi i s dva HDMI 2.1 sučelja koja omogućuju protok 4k signala u 120 Hz. Jedan od tih HDMI-a je i eARC s kojim biste mogli spariti soundbar, pa bi se za gaming trebali odlučiti za jedan izbor. U skladu s punom podrškom za gaming opcije dolazi i relativno brz odaziv ekrana, pa je gaming jedna od svjetlijih točaka ovog modela koji se trenutačno u 65-inčnoj verziji može nabaviti za ispod 1000 eura na našem tržištu i glavni su mu konkurenti povoljni TCL i Hisense modeli.
Kao i ostatak ponude kod LG-a, QNED80 serija dolazi s WebOS 23 pametnim sučeljem koje je dugi niz godina u borbi s Tizenom i Google TV-om kao ponajbolja opcija na pametnim televizorima. Sve relevantne streaming aplikacije su dostupne na sustavu, a prednost za LG je njegov dugogodišnji Magic Remote daljinski upravljač. Među zanimljivim opcijama je i višestruki prikaz, pa na televizoru možete gledati dvije slike usporedno, sliku u slici ili kao dodatni monitor za vanjski izvor poput laptopa. Podržan je i Apple AirPlay pa možete sadržaj svog iPhonea castati na televizor, a isto je i za Android korisnike.
Ukupno se radi o velikom i povoljnijem modelu koji ima mnoštvo naprednih opcija, ali i neka ograničenja koja proizilaze iz tehnologije pozadinskog osvjetljenja. Cijena i gaming mogućnosti te sposobno pametno sučelje mogli bi mnogima biti dostatan poziv za kupnju.