Samsung Neo QLED QN85C je početni model u ponudi proizvođača s mini LED i QLED tehnologijama
Kombinacija mini LED pozadinskog osvjetljenja i QLED tehnologije čine QN85C iznimno sposobnim televizorom s izraženim HDR mogućnostima, naprednim gaming opcijama, a tu je i dopadljiv dizajn

SPECIFIKACIJE – Samsung 55QN85C | |
Ekran | 55 mini LED/ 4K (3.840x2.160) / 120 Hz |
HDR | Da (HDR10+,HDR 10, HLG) |
Konektori | 4x HDMI 2.1, 2xUSB |
Mreža | LAN, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2 |
Procesor | Neural Quantum Processor 4K |
Softver | Tizen 7 |
Iako je Samsung prije dvije godine nakon dugog opiranja prešao na OLED stranu i dalje u svojoj ponudi ima vrlo vrlo atraktivne modele koji nude QLED tehnologiju u kombinaciji s mini LED pozadinskim osvjetljenjem, a cjenovno su između „običnih“ QLED televizora i OLED modela. I dok smo već predstavili najjači model Neo QLED niše u vidu QN95C, Samsungov ulazni model s ovim tehnologijama mogao bi biti zanimljiviji domaćim kupcima. Samsung Neo QLED 55QN85C donosi brojne prednosti koji ima i njegov flagship brat, a to nudi po nešto nižoj cijeni. Na Samsungovoj stranici 55'' model moguće je dobiti za 1499 eura, dok 65'' ima cijenu od 2099. Ovaj model inače dolazi u četiri veličine: 55, 65, 75 i 85 inča.
Dizajnerski, Samsung je pristupio minimalistički što je vidljivo u vrlo tankim rubovima oko ekrana. Televizor na mjestu drži stalak s ne osobito velikim metalnim centralnim postoljem. QN85C je izuzetno tanak iz profila i ima ujednačenu debljinu od 28 mm. Sva su sučelja smještena u utor s lijeve strane, a kako kablovi ne bi narušavali urednost TV ormarića, Samsung je postavio horizontalnu vodilicu te dodatne vodilice za cable management u stalak televizora.
Glavna odlika ovog modela je spomenuto mini LED pozadinsko osvjetljenje koje omogućuje napredno upravljanje lokalnim zatamnjenjem što posljedično donosi puno bolji prikaz crne. Budući da ovaj televizor u HDR načinu rada postiže preko 1000 cd/m2, Samsung je ostvario puno bolji kontrast nego što je to moguće u običnim LED modelima. Napredno upravljanjem mini LED diodama Samsung zove Quantum Matrix tehnologijom, a ovaj model kao i ostali televizori više klase dolazi s Quantum 4K procesorom koji koristi AI i strojno učenje za procesiranje slike i zvuka. U Intelligent modu rada, ovaj će procesor automatski analizirati svaki pojedini frame i optimizirati prikaz slike. Moguće je odabrati i standarde modove prikaza kao što su Standard, Eco, Dynamic i druge. Uz mini LED, televizor ima QLED nano sloj koji također doprinosi višim vrijednostima svjetline, ali je posebno koristan za bolji prikaz boja. Što se tiče podrške za HDR formate, tu su HDR10+, HDR 10 i HLG, ali nema Dolby Visiona što može biti problem za ljubitelje Netflixa. Ipak, uz ovakve specifikacije HDR sadržaj bi trebao biti vrlo atraktivan.
Nisu zanemareni niti gameri, pa je Samsung isporučio sva četiri HDMI priključka u verziji 2.1 koja mogu propustiti 120 FPS-a u 4K rezoluciji. Sam refresh rate televizora je 120 Hz, što je manje od flagshipa QN95C koji ima 144 Hz. Podržan je Auto Game Mode (ALLM), AMD FreeSync Premium Pro i kompatibilnost s G-Syncom, pa će uz vrlo dobar odziv i HDR prikaz ovog televizora igrači vjerojatno biti vrlo zadovoljni. Televizor inače dolazi s Gaming Hubom koji na jednom mjestu okuplja cloud gaming servise.
Samsung QN85C dolazi s Tizen operativnim sučeljem koje podržava sve najpopularnije streaming servise i oba daljinska upravljača imaju prečace za one najosnovnije. Trgovina aplikacijama je relativno bogata i Tizen je i dalje među ponajboljim pametnim sučeljima. Podržano je glasovno upravljanje preko manjeg daljinskog ili mikrofonima na televizoru, a lako se može zrcaliti slika s mobilnih uređaja i na mobilni uređaj te je podržan bežični Dex čime dobivate veliki ekran za mobilnu produktivnost.
Zvučni sustav ima šest zvučnika izlazne snage 60 W te Dolby Atmos tehnologiju u kombinaciji sa Samsungovim Adaptive Sound+ i OTS tehnologijama. Sustav je sposoban proizvesti virtualni surround zvuk, a ako imate i Samsungov soundbar možete sve zvučnike posložiti da rade sinkronizirano uz Q-Symphony.
Ukupno se radi o nominalno najslabijem mini LED modelu iz Samsungove ponude ove godine, ali je to i dalje televizor nakrcan opremom i mogućnostima s izrazito svijetlim ekranom, prikazom boja i naprednim gaming opcijama. Konkurenti na tržištu su mu TCL mini LED modeli i Hisense televizori koji također koriste mini LED i QLED tehnologije.