Sony Bravia 8 K-XR80 drugi je u hijerarhiji OLED modela i dolazi s premium dizajnom
Nasljednik A80L modela ima moderan dizajn, sve prednosti OLED panela i bogatu opremu, ali i visoku cijenu za koju neki konkurenti nude nešto više

SPECIFIKACIJE – Sony BRAVIA 8 K-XR80 OLED | |
Ekran | 65 OLED/ 4K (3.840x2.160) / 120 Hz |
HDR | Da (HDR 10, HLG Dolby Vision) |
Konektori | 4x HDMI (2x HDMI 2.1), 2xUSB |
Mreža | LAN, Wi-Fi (802.11ax), Bluetooth |
Procesor | Cognitive Processor XR |
Softver | Google TV |
Jedan od nosećih OLED modela za 2024. godinu iz Sonya oslanja se na klasičniji WOLED panel, a Bravia 8 K-XR80 direktan je nasljednik A80L modela, pri čemu je proizvođač napravio određene pomake u odnosu na prošlogodišnji model. Po visokom broju 8, jasno je da je se ovdje radi o vršnom dijelu ponude japanskog proizvođača, a to se očituje u modernom dizajnu. Uz to, Sony je i ovaj TV brandirao kao savršen za PlayStation 5.
Vizualno Sony prati trend većine proizvođača koji se ponajprije očituje u iznimno tankim rubovima oko panela u tamno srebrnoj boji. Isti uzorak je i na vrlo zanimljivim metalnim nožicama koje mogu stajati na rubu televizora ili u užoj postavi za manje TV stalke. Također je moguće postaviti televizor na dvije visine pri čemu je ona viša varijanta namijenjena za smještaj soundbara. Sa stražnje strane je prepoznatljiva plastična pozadina s kvadratičastim uzorkom karakteristična za velik broj Sony modela. Iako se radi o OLED-u, nije među najtanjim televizorima na tržištu.
I dok se istovremeno na tržištu nalazi više tehnologija prikaza, u nekoj hijerarhiji kvalitete WOLED panel kojeg za Sony radi LG Displays nalazi se na drugoj stepenici iz QD-OLED i MLA-OLED panela. I dalje je tu gigantski kontrast i ponajbolji prikaz crne te bogat prikaz boja, brz odziv i 100% pokrivanja DCI-P3 spektra. Istovremeno, QD-OLED paneli imaju znatno povišenu svjetlinu te se mogu natjecati s mini LED televizorima u tom segmentu, zadržavajući sve ostale prednosti OLED-a. Sony Bravia 8 podržava HDR 10, HLG i Dolby Vision HDR standarde, panel dolazi s nativnom stopom osvježavanja od 120 Hz i podržava gaming tehnologije, pogotovo one usmjerene na PlayStation. Tako su tu ALLM (auto low latency mode) i automatsko mapiranje HDR tonova. Uz brzi odziv televizor podržava promjenjivu stopu osvježavanja i ima službenu podršku za G-Sync. Među deset predefiniranih modova rada, nalaze se i dva gaming moda: FPS i RTS game.
Iako je po svemu prilično dobar za igrače, od četiri HDMI ulaza, samo su dva verzije 2.1 koja dopušta 4k/120 Hz, a pri tome je jedan od njih eARC putem kojeg možete spojiti soundbar. Osim toga, Sony je unaprijedio mrežne mogućnosti, pa dolazi s Wi-Fi 6 standardom. Posebna je pažnja posvećena zvuku, pa televizor dolazi s pet zvučnika od po 10 W pri čemu su aktuatori smješteni iza zaslona i pretvaraju ga u veliki zvučnik, a novi visokotonac dodatno pojačava osjećaj surround zvuka. Ta se tehnologija kod Sonya zove Acoustic Surface Audio+. Podržani su Dolby Atmos i DTS:X čime se postiže dojam prostornog zvuka, a dodatno će doći do izražaja spajanjem naprednih vanjskih audio sustava.
Bravia 8 kao i ostatak OLED modela ovog proizvođača dolazi s Google TV pametnim sučeljem koje uz najširu ponudu aplikacija s Play trgovine ima podršku za sve poznate video streaming servise. Prime Video, Disney+, Netflix i Youtube se nalaze i kao prečaci na tankom i relativno malom plastičnom daljinskom upravljaču. Osim toga televizor podržava Chromecast, Apple AirPlay 2 i moguće se vrlo jednostavno mrežno povezati s njime. Trenutačno se ovaj model u veličini od 65 inča može na domaćem tržištu naći za 2499 eura što je iznos za koji možete pronaći i modele s naprednijim OLED zaslonima drugih proizvođača.