Mali modeli sve bolji i jeftiniji, a AI se sve više zloupotrebljava
Novi godišnji izvještaj o indeksu umjetne inteligencije pokazuje poboljšanja u optimizaciji AI i rastuće zasićenje korištenjem i zlouporabom ove tehnologije

Stanfordov institut za umjetnu inteligenciju usmjerenu na čovjeka HAI upravo je objavio najnoviji izvještaj o indeksu umjetne inteligencije za 2025. Ovo su neka neka ključna zapažanja:
Manji modeli postaju sve bolji
Još 2022. najmanji model koji je zabilježio rezultat veći od 60% na mjerilu Massive Multitask Language Understanding (MMLU) bio je PaLM s 540 milijardi parametara. Godine 2024. isti je prag dosegao Microsoftov Phi-3-mini sa samo 3,8 milijardi parametara. Riječ je o smanjenju od 142 puta u dvije godine.
Modeli postaju jeftiniji
Trošak upita za AI model koji daje rezultate ekvivalentne GPT-3.5 (64,8% točnosti) na MMLU-u pao je s 20 dolara po milijunu tokena u studenom 2022. na samo 7 centa u listopadu 2024. (Gemini-1.5-Flash-8B); to znači da je u otprilike 18 mjeseci trošak smanjen više od 280 puta. Ovisno o zadatku, cijene zaključivanja LLM-a pale su od devet do 900 puta.
Kineski modeli sustižu američke
SAD i dalje prednjači u proizvodnji vrhunskih modela umjetne inteligencije, ali Kina smanjuje razliku u performansama. Lani su američke institucije proizvele 40 značajnih AI modela, kineske 15, a europske samo tri. Razlike u performansama po glavnim mjerilima kao što su MMLU i HumanEval smanjile su se s dvoznamenkastih u 2023. pa su sad skoro izjednačene, dok Kina sve uvjerljivije vodi u količini publikacija i AI patenata.
Skok problematične AI
Prema AI Incidents Database, indeksu koji prati štetu od umjetne inteligencije, lani su zabilježena rekorda 233 incidenta povezana s AI, što je 56,4 % više u odnosu na 2023. Najviše je lažnih intimnih slika i problema s chatbotovima.
Visoka ulaganja u AI
Američka privatna ulaganja u AI dosegla su lani 109 milijardi dolara, što je gotovo 12 puta više od kineskih 9,3 milijarde dolara. Jaz je još izraženiji u generativnoj umjetnoj inteligenciji, gdje su ulaganja SAD-a premašila ukupna ulaganja Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva za 25,5 milijardi dolara.
Azija pokazuje više optimizma
I dalje postoje regionalne razlike u pogledu optimizma u vezi s umjetnom inteligencijom. Da AI proizvodi i usluge nude više prednosti nego nedostataka najviše vjeruju Kinezi (83 %), Indonežani (80 %) i Tajlanđani (77 %), a najmanje Kanađani (40 %), Amerikanci (39 %) i Nizozemci (36 %).