EU poziva znanstvene talente, ali može li Europa parirati američkim plaćama i budžetima?

Europska unija predstavila je jučer inicijativu vrijednu 500 milijuna eura za privlačenje znanstvenika i istraživača u Europu, iskorištavajući priliku nastalu nakon rezova financiranja koje je uvela Trumpova administracija u Sjedinjenim Američkim Državama...

Bug.hr srijeda, 7. svibnja 2025. u 06:15

Na pariškom događaju pod nazivom "Choose Europe for Science" predstavljen je plan koji donosi izdašne potpore i novi regulatorni okvir s ciljem pretvaranja Europe u svjetsko znanstveno središte. Francuski predsjednik Emmanuel Macron i šefica Europske komisije Ursula von der Leyen zajedno su stali iza inicijative, ističući kako Europa ostaje prostor slobode za istraživače svih profila.

Trumpovi rezovi otvaraju vrata europskoj znanosti

Inicijativa je odgovor na nedavne američke politike koje su zamrznule savezno financiranje istraživanja povezanih s inicijativama za raznolikost, jednakost i uključivost (DEI), što je utjecalo na više od 380 projekata koje podržava Nacionalna znanstvena zaklada. Ti rezovi, provedeni prošli mjesec, poremetili su istraživanja od borbe protiv internetske cenzure u autoritarnim režimima do ekoloških istraživanja s domorodačkim zajednicama na Aljasci. EU želi privući talente koji se suočavaju s neizvjesnošću u SAD-u, slično povijesnim migracijama znanstvenika u Ameriku tijekom 20. stoljeća.

Predstavljen program "Super potpora"

Ulaganje EU-a od 500 milijuna eura, koje će se raspodijeliti između 2025. i 2027., ojačat će Europsko istraživačko vijeće (ERC), koje već djeluje s proračunom od 16 milijardi eura za razdoblje 2021.-2027. Von der Leyen je predstavila program "Super potpora" s ciljem pružanja dugoročne stabilnosti vrhunskim istraživačima, uz planove za ugrađivanje znanstvene slobode u zakonodavstvo EU-a putem novog pravnog akta. Inicijativa također planira smanjenje birokracije i poboljšanje pristupa istraživača industrijskim partnerstvima, rješavajući dugogodišnje kritike istraživačkog ekosustava EU-a.

Koordinirani kontinentalni napor

Francuska, ključni pokretač plana, već bilježi rano zanimanje. Program "Safe Place for Science" Sveučilišta Aix-Marseille, pokrenut u ožujku ove godine s 15 milijuna eura, primio je više od 120 prijava istraživača iz institucija poput NASA-e i Stanforda. Francuska vlada priprema dodatne prijedloge za povećanje nacionalnih ulaganja u znanost, s potencijalnim poreznim olakšicama i do 50% financiranja za odabrane projekte. Druge zemlje EU-a, uključujući Nizozemsku, Njemačku i Belgiju, također proširuju programe za privlačenje međunarodnih talenata, što ukazuje na koordinirani kontinentalni napor.

Može li Europa parirati?

Unatoč ambicijama EU-a, neće biti lako privući znanstvenike iz SAD-a. Plaće istraživača u SAD-u u prosjeku su znatno više nego u mnogim europskim zemljama, a SAD godišnje ulaže približno 865 milijardi dolara u istraživanje i razvoj – više nego dvostruko od ukupnog iznosa EU-a. Kako bi se natjecao, EU ističe kvalitetu života, niže troškove obrazovanja i zdravstvene skrbi te uključive socijalne politike. Programi poput Marie Skłodowska-Curie Actions proširuju se kako bi ponudili istraživačima u ranoj fazi karijere put do stalnih pozicija, uz 20 milijuna eura dodijeljenih za financiranje 20 glavnih istraživača u 2026. i 2027. godini.