Amerikanci preuzimaju europsku gig ekonomiju: Počela velika konsolidacija

Američke kompanije započele su agresivnu kampanju preuzimanja europskih platformi koje djeluju u tzv. gig ekonomiji...

Bug.hr subota, 10. svibnja 2025. u 19:15
📷 Lyft
Lyft

Nakon što su godinama usavršavali svoje poslovne modele na domaćem terenu, tvrtke poput Ubera, Lyfta i DoorDasha sada koriste stečeno iskustvo i financijsku moć za širenje na Stari kontinent.

Serija nedavnih akvizicija jasno ocrtava trend preuzimanja europske gig ekonomije. Lyft preuzima Freenow, jednu od najvećih europskih taksi aplikacija, koju su dosad posjedovali Mercedes-Benz Mobility i BMW. Istovremeno, DoorDash kupuje britansku platformu za dostavu hrane Deliveroo, uz akviziciju SevenRoomsa, tvrtke specijalizirane za ugostiteljski softver. Uber ulazi na tursko tržište dostave preuzimanjem kontrolnog paketa u Trendyol Go.

Pune blagajne nakon pandemije

Analitičari iz Jefferiesa ističu da ova preuzimanja nisu slučajna. Američke kompanije izašle su iz pandemije u boljoj financijskoj formi od europskih konkurenata, s pozitivnim novčanim tokovima i željom za novim izvorima rasta. Njihova strategija ciljano traži tržišta gdje mogu brzo postati jedan od tri vodeća igrača.

Lyftovo preuzimanje Freenowa direktno je suprotstavljanje etabliranim igračima u Europi, uključujući Uber i Bolt. Osiguravanjem pristupa većim europskim taxi flotama, Lyft planira brzo izgraditi značajnu prisutnost na kontinentu. Ovaj potez pokazuje da američke tvrtke više nisu zadovoljne samo domaćim tržištem.

DoorDash ne zaostaje u ambicijama. Tijekom razgovora s investitorima, CEO Tony Xu opisao je potrošnju od 5 milijardi dolara kao "uobičajeno poslovanje" i ulaganje u jačanje postojećih poslovnih linija. Priznao je složenost međunarodnog širenja, napominjući da tvrtka mora "hodati i žvakati žvakaću istovremeno" – odnosno, paralelno voditi više velikih inicijativa. Samopouzdanje DoorDasha temelji se na dominantnoj poziciji na američkom tržištu dostave hrane gdje drži više od dvije trećine udjela.

Regulatorna džungla i kulturološki izazovi

Američki ulazak na europska tržišta donosi značajne izazove. Doduše, američke tvrtke već su pokazale sposobnost navigacije kroz složenu regulatornu okolinu u SAD-u, gdje se radni zakoni značajno razlikuju od države do države.

Ali Alenizi, osnivač konzultantske tvrtke za mobilnost i bivši direktor u Grubhubu i Careemu, smatra da "složenost gradi otpornost". "EU nudi regulatornu ujednačenost, što ponekad čini lokalne tvrtke manje spremnima na brze promjene," ističe Alenizi. Po njegovom mišljenju, američka poslovna kultura koja naglašava hitnost i tjedno mjerenje rezultata potiče veću agilnost. "Loši rezultati ne toleriraju se. Europski radni zakoni, iako više štite radnike, mogu ograničiti brzinu promjena," objašnjava. "Američki model zapošljavanja ima mane, ali tjera na brze iteracije i brzinu."

Lokalno znanje kao ključ uspjeha

Usprkos ovim prividnim prednostima, konačni uspjeh ovisit će o kvaliteti provedbe. Mnogi najavljeni poslovi čekaju regulatorna odobrenja i vjerojatno neće biti zaključeni do kraja godine. Integracija novih poslova na različitim tržištima donosi značajne operativne i kulturne prepreke. Alenizi naglašava važnost lokalizacije: "Američke tvrtke moraju dati jednaku razinu autonomije svojim lokalnim timovima ako žele uspješno skalirati u inozemstvu." Iako novac i operativno iskustvo donose prednost, prilagodba lokalnim tržištima i regulatornim okvirima bit će presudna za dugoročni uspjeh.