Platforma za dijeljenje automobila pod povećalom nakon novogodišnjih incidenata

Turo, platforma za dijeljenje automobila između privatnih korisnika sa sjedištem u San Franciscu, nalazi se pod intenzivnim nadzorom i provjerama nakon dva smrtonosna incidenta koja su uključivala njihova vozila na Novu godinu 2025...

Bug.hr petak, 3. siječnja 2025. u 06:00
📷 Ilustracija: Bug.hr, Freepik
Ilustracija: Bug.hr, Freepik

Turo je tvrtka iz San Francisca koja upravlja digitalnom platformom na kojoj privatni vlasnici mogu iznajmljivati svoje automobile drugim osobama. Često ga opisuju kao "Airbnb za automobile" jer Turo omogućuje korisnicima pregled i rezervaciju raznovrsnih vozila, od običnih do luksuznih automobila, izravno od lokalnih vlasnika. Posluje na gotovo svim kontinentima, uključujući i u nekim gradovima u Europi. Može se usporediti s platformom SnappCar, koja posluje u Nizozemskoj i Njemačkoj, ili GetAround, koja posluje u većini europskih država.

Kako Turo funkcionira

Turo platforma povezuje vlasnike automobila s potencijalnim iznajmljivačima, kao i slične europske inačice. Korisnici preko internetske stranice ili mobilne aplikacije mogu pretraživati dostupna vozila prema željenoj lokaciji i vremenu najma. Usluga nudi različite načine preuzimanja vozila: dostavu na odabranu adresu, preuzimanje na dogovorenoj lokaciji ili samostalan pristup vozilu pomoću posebnih spremnika za ključeve ili otključavanja pomoću mobilne aplikacije.

Turo, koji je 2010. godine počeo raditi pod nazivom RelayRides, koristi vlastiti algoritam za procjenu rizika vozača i izračun odgovarajućih naknada. Turov sustav ocjenjivanja rizika, koji se primjenjuje od 2020. godine, analizira 50 različitih podataka o svakom vozaču kako bi odredio naknade, a dodatno će se usavršavati s budućim putovanjima, navela je tvrtka u regulatornoj prijavi u rujnu. Prema web stranici tvrtke, većina najmoprimaca na Turu dobiva "trenutno odobrenje" nakon unosa podataka o vozačkoj dozvoli i drugih informacija.

Iznajmljeni automobili povezani su s napadima

Na nesreću, automobili iznajmljeni preko servisa Turo povezani su s napadima u New Orleansu i Las Vegasu koji su rezultirali brojnim žrtvama. U New Orleansu, unajmljeni kamion Ford F-150 Lightning korišten je u napadu na Bourbon Street, usmrtivši 15 ljudi i ozlijedivši desetke drugih. Istovremeno u Las Vegasu, Tesla Cybertruck unajmljen preko Tura eksplodirao je ispred Trump International Hotela, rezultirajući smrću vozača i ozljedama sedam osoba.

Turo je potvrdio umiješanost svojih vozila u oba incidenta i obećao punu suradnju s policijskim istragama. Tvrtka je izjavila da tijekom postupka provjere nije pronašla nikakve prethodne znakove upozorenja kod nijednog najmoprimca. Tvrtka objavljuje da ima sustav sigurnosnih provjera identiteta i vozačkih dozvola za sve korisnike, osiguranje od odgovornosti u vrijednosti od 1 milijun dolara za domaćine te korisničku podršku i pomoć na cesti 24/7.

Potreba za dodatnim regulacijama?

Novogodišnje tragedije ne stavljaju pod povećalo samo Turo već i sve slične servise koji posluju na američkom tržištu: Getaround, HyreCar, Zipcar, Enterprise CarShare i slične. Iako je moguće da se takve tragedije dogode s bilo kojim automobilima, iznajmljenima ili ne, očito je da će i ovaj servis u domeni gig-ekonomije pretrpjeti kritike i nedvojbeno financijske gubitke.

Iako je u gig-ekonomiji vrlo praktično sudjelovati i poslovati s takvim servisima, očito ostaje pitanje sigurnosti na platformama za dijeljenje. Iako Turo i druge platforme pokušavaju implementirati opsežne sigurnosne mjere, ovi incidenti postavljaju pitanja o sposobnosti platforme da spriječi zlouporabu vozila i zaštiti javnu sigurnost. Naravno, već se govori o potrebi za dodatnim regulacijama na tržištu iznajmljivanja vozila između privatnih korisnika.