Starlink instalacija u kompleksu Bijele kuće otvara pitanja sigurnosti i etike

Nakon što se travnjak ispred Bijele kuće pretvorio u prodajni salon Tesle, na krovu kompleksa su montirani Starlinkovi tanjuri. Društvene mreže se uzbunile...

Bug.hr utorak, 18. ožujka 2025. u 15:41

Kompleks Bijele kuće nedavno je u svoju postojeću infrastrukturu integrirao Starlink, satelitski internetski servis tvrtke Elona Muska. Prema riječima glasnogovornice Bijele kuće Karoline Leavitt, ova nadogradnja ima za cilj poboljšati povezivost u područjima s nedovoljnom pokrivenošću mobilnim signalom i preopterećenim Wi-Fi mrežama. Stručnjaci pak kažu da dodavanje novog pružatelja internetskih usluga stvara dodatnu potencijalnu točku napada.

Netipična implementacija

Za razliku od uobičajenih Starlink instalacija koje postavljaju terminale na fizičke strukture, ova implementacija usmjerava uslugu kroz podatkovni centar Bijele kuće koristeći postojeće optičke kablove. Proces integracije SpaceX-ovih inženjera nije išao glatko jer je aktivirao alarm tijekom istraživanja potencijalnih lokacija za postavljanje terminala na krovu zgrade Eisenhower Executive Office.

Rizik ilii korist?

Stručnjaci za kibernetičku sigurnost upozorili su na moguće probleme s ovom instalacijom. Jake Williams, specijalist za sigurnost, istaknuo je da dodavanje novog pružatelja internetskih usluga stvara dodatnu potencijalnu točku napada, iako je priznao da sustav može ponuditi prednosti uspostavljanjem mreže odvojene od postojećih poslužitelja Bijele kuće, izjava koju je objavio New York Times.

Clare Martorana, bivša glavna informatička službenica Bijele kuće, napomenula je da tehnološke donacije vladi obično zahtijevaju temeljite postupke odobrenja kako bi se osigurala sigurnosna usklađenost. Dužnosnici Bijele kuće izjavili su da je donaciju Starlinka provjerilo etičko osoblje u Uredu pravnog savjetnika Bijele kuće, iako ostaju pitanja o tome kako se takvi aranžmani usklađuju s utvrđenim propisima o vladinoj nabavi.

Starlink je pokazao svoju korisnost u izvanrednim situacijama – pružajući povezivost nakon uragana Helene u Sjevernoj Karolini i podržavajući ukrajinske obrambene napore protiv Rusije. Međutim, njegova implementacija kao dopunske infrastrukture u visoko osjetljivom vladinom objektu predstavlja posebna razmatranja u vezi sa standardima enkripcije i dugoročnim sigurnosnim implikacijama.