Britanija slijedi EU model: Ofcom započinje stroži nadzor digitalnih platformi

Uvođenjem Zakona o sigurnosti na Internetu, Britanija poput EU preuzima odlučan stav prema društvenim mrežama, platformama za komunikacije i tražilicama. Ofcom kao regulator dobiva značajne ovlasti za sankcioniranje neusklađenih platformi, s kaznama do 18 milijuna funti ili 10% globalnih prihoda...

Bug.hr ponedjeljak, 17. ožujka 2025. u 21:25

Britanski medijski regulator Ofcom danas je krenuo u provedbu Zakona o sigurnosti na internetu (Online Safety Act) nakon isteka roka do kojeg su tehnološke kompanije morale dovršiti obvezne procjene rizika. Cilj ove regulacije je zaštita korisnika od štetnih i nezakonitih sadržaja. Velike društvene mreže sada moraju proaktivno suzbijati nezakonite sadržaje ili se suočiti s ozbiljnim posljedicama - od financijskih penala do mogućeg blokiranja pristupa britanskom tržištu.

Što donosi novi zakon

Zakon o sigurnosti na Internetu, koji je postao službeni u listopadu 2023., nameće nove obveze društvenim mrežama, platformama za komunikacije i tražilicama. Ofcom je neovisni regulator s konkretnim ovlastima za procjenu i nadzor usklađenosti s novim okvirom. Prema zakonu, tvrtke moraju analizirati na koje načine korisnici mogu naići na nezakonite sadržaje, od terorističkih materijala i zlostavljanja djece do sadržaja koji potiču samoubojstvo.

Traže se konkretne mjere zaštite

Ofcom je u prosincu 2024. objavio konkretne upute kako se tvrtke moraju uskladiti sa zakonskim odredbama. Postavljeni su jasni standardi zaštite korisnika, s posebnim naglaskom na djecu. Regulator će nastaviti unapređivati kontrolu uvođenjem naprednije tehnike poput primjene umjetne inteligencije za otkrivanje nezakonitih sadržaja.

Kako bi zadovoljile nove zahtjeve, društvene mreže, platforme za komunikaciju i tražilice moraju uvesti učinkovite sigurnosne mjere. To uključuje imenovanje odgovorne osobe iz višeg menadžmenta za usklađenost, unapređenje moderacije sadržaja, obuku moderatorskih timova, postavljanje mjerljivih ciljeva za brzo uklanjanje problematičnih sadržaja te poboljšanje algoritama koji će ograničiti širenje štetnih materijala. Platforme također moraju osigurati dovoljno ljudskih i tehničkih resursa za provedbu ovih obaveza.

Kazne za nepridržavanje

U početnoj fazi, Ofcom će se fokusirati na veće platforme, ali i na manje stranice koje predstavljaju značajan rizik zbog prirode sadržaja ili korisničke baze. Regulator je jasno dao do znanja da tvrtke koje ne poštuju nove odredbe mogu očekivati kazne, do 18 milijuna funti ili 10% globalnih prihoda, ovisno što je veće. U najozbiljnijim slučajevima, Ofcom može zatražiti i sudske naloge za blokadu neusklađenih stranica u Ujedinjenom Kraljevstvu.

"Pružatelji usluga koji ne uvedu potrebne zaštite mogu očekivati konkretne kazne", naglasila je Suzanne Cater, direktorica za provedbu u Ofcomu. Prema pravnim stručnjacima, kompanije se više boje Ofcomovih izravnih zahvata u njihovo poslovanje nego čak i milijunskih kazni.

Ofcom će pri procjeni usklađenosti posebno pratiti daju li platforme prednost sigurnosti korisnika nad profitom. Ovlasti regulatora su značajne, a poruka je jasna: neusklađenost neće biti tolerirana. Za kompanije koje posluju u Britaniji ovo znači temeljitu promjenu pristupa, od sada moraju pokazati proaktivnost u suzbijanju internetskih rizika.