I Google na sudu: Britanci traže 5 milijardi odštete zbog uništavanja konkurencije
Tvrtku tuže zbog optužbi da je isključio konkurente na tržištu internetskih pretraživanja i zloupotrijebio dominantni položaj kako bi prekomjerno naplaćivao oglase tvrtkama (skandalozno, znamo)

Prema pisanju britanskog Guardiana skupna tužba podnesena pred žalbenim sudom za tržišno natjecanje tvrdi da je Google poduzeo radnje koje omogućuju naplaćivanje viših cijena za promocije u rezultatima pretraživanja nego što bi to bilo moguće u uvjetima pravednog tržišnog natjecanja.
Dokazi u prilog tužbi su, pak, oni već godinama uobičajeni od strane velikih tehnoloških kompanija, zbog kojih su ove i ranije bile ružene i uglavnom gubile parnice: ugovaranje s proizvođačima telefona predinstalacije Googleove aplikacije za pretraživanje i Chromea uređajima s Androidom. Također se navodi da je platio Appleu da ga učini zadanim pretraživačem na iPhoneima, također s namjerom isključivanja konkurencije.
Googlea se, naravno s time ne slaže i tvrde da je ovo „još jedan spekulativni i oportunistički slučaj“ protiv kojeg će se „energično boriti“.
S druge strane tužitelji tvrde da tvrtke gotovo nemaju izbora nego koristiti Google oglase, što je manje-više općepoznata stvar.
Britanski Ured za tržišno natjecanje i tržišta (CMA) pokrenuo je u siječnju istragu o Googleovim uslugama pretraživanja, a prema njihovoj statistici Googleove usluge čine 90% pretraživanja i koristi ih više od 200.000 britanskih tvrtki za oglašavanje.
Kao i u slučaju Mete, Googleu se u antitrustovskoj parnici sudi i u SAD-u, nakon što je izgubio značajan slučaj u kolovozu, a kao i u Metinom slučaju gubitak parnice mogao bi prisiliti Google da razdvoji dijelove svog poslovanja i otuđi neke od svojih tehnologija za oglašavanje.
U ožujku je i Europska komisija optužila Google za kršenje pravila tržišnog natjecanja davanjem prioriteta rezultatima pretraživanja koji upućuju na vlastite usluge. Kršenja Zakona o digitalnim tržištima EU-a mogu rezultirati novčanim kaznama za tvrtke u iznosu od 10% svjetskih prihoda, ili 20% ako ponove prekršaj.