Mobilne aplikacije podcjenjuju opasnosti od vrućine
WBGT, ili TVT indeks kako ga zovemo u Hrvatskoj, znatno je pouzdaniji pokazatelj stvarnog toplinskog stresa na ljudsko tijelo, osobito pri radu ili tjelesnoj aktivnosti na otvorenom

Razne popularne aplikacije za pametne telefone koje procjenjuje rizik od toplinskog stresa često podcjenjuju stvarne temperature i time potencijalno ugrožavaju sigurnost korisnika, pokazala je studija Sveučilišta u Georgiji, objavljena u časopisu GeoHealth. Istraživači su usporedili podatke aplikacija s profesionalnim uređajem za mjerenje WBGT-a (Wet Bulb Globe Temperature), standardnog indeksa koji uzima u obzir temperaturu zraka, relativnu vlažnost, intenzitet sunčevog zračenja i brzinu vjetra. WBGT se primjenjuje globalno i sastavni je dio nacionalnih i međunarodnih smjernica za zaštitu zdravlja od vrućine u Europi, Aziji, Australiji i drugim regijama, uključujući i Hrvatsku gdje je poznat kao TVT indeks (Indeks temperature vlažnog termometra).
Rezultati su pokazali da aplikacije u prosjeku prikazuje temperature otprilike Celzijev stupanj niže od onih izmjerenih na licu mjesta, dok su razlike pri višim temperaturama dosezale 2 do 3 °C, a u pojedinim slučajevima čak 4 °C. Najveća odstupanja zabilježena su upravo u najopasnijim uvjetima, kada je WBGT bio iznad 32 °C.
Podcjenjivanje opasnosti
Ovakva podcjenjivanja mogu dovesti do toga da aplikacije rjeđe preporučuju nužne mjere opreza, poput skraćivanja treninga, češćih pauza ili premještanja aktivnosti u zatvoreni prostor, čime se povećava rizik od toplinskih bolesti kod sportaša, učenika i radnika na otvorenom. Autori studije naglašavaju da su izravna mjerenja na licu mjesta i dalje najpouzdaniji način procjene toplinskog rizika, dok aplikacije zahtijevaju dodatnu validaciju prije šire primjene u zaštiti zdravlja.