Vjeran Bušelić: Umjesto nastave engleskog jezika, trebalo bi uvesti učenje GenAI, jezika novog doba
Za uspješan suživot s umjetnom inteligencijom nužno je re-obrazovanje, glavna je poruka s današnje promocije knjige "In Search for Knowledge: Reskilling for Generative AI from the First Principle", doc. dr. sc. Vjerana Bušelića, profesora Tehničkog veleučilišta u Zagrebu

Knjigu i autora predstavila je prof. dr. sc. Jana Žiljak Gršić, dekanica Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, istaknuvši kako su naša prva obaveza studenti, njihov odgoj i obrazovanje, pogotovo u vremenima promjene. „Posebno je važno da mogu učiti od profesora koji imaju aktivan odnos prema najnovijim, vrlo utjecajnim fenomenima poput umjetne inteligencije. Zato je i knjiga prof. Bušelića izvrstan primjer praćenja, ali i oblikovanja aktualnih svjetskih trendova i kao priručnik će sigurno obogatiti njihova znanja, ali prvenstveno izgraditi aktivan stav prema budućnosti“ – dodala je dekanica.
Knjiga je između ostalog i nastajala kroz kolegij Informacijska pismenost i kritično razmišljanje, koji još od 2016. godine prof. Bušelić izvodi za studente prve godine studija Informatike.
Obraćajući se prije svega prisutnim studentima, izv.prof.dr.sc. Petar Jandrić, prodekan za kontrolu kvalitete, razvoj i nove studijske programe istaknuo je kako su generativne umjetne inteligencije, kao najnoviji trend u učenju i poučavanju, povezane su sa mnogim izazovima. Od pitanja originalnosti do ocjenjivanja znanja, alati poput ChatCPT-a nepovratno transformiraju tradicionalne metode i dovode do potrebe za razvojem novih načina rada. Primjerice, ChatGPT može lako napisati tradicionalni studentski seminar, čineći ovu metodu ispitivanja znanja neučinkovitom.
„Međutim, to ne znači da seminar neće 'preživjeti' ChatGPT“, nastavio je u svom izlaganju, „umjesto dokidanja, seminarsko ispitivanje znanja moguće je usavršiti promjenom dubinskom promjenom paradigme. Umjesto da postavljamo pitanje, 'Je li seminar napisao student ili ChatGPT', zadatak možemo postaviti na način, 'Kakav seminar je student napisao koristeći ChatGPT?' Drugim riječima, umjesto sukoba čovjeka i stroja, trebamo se fokusirati na nove i kreativne načine suradnje čovjeka i stroja“.
Potom je u kraćem predavanju autor pojasnio nit vodilju knjige: generativna umjetna inteligencija već danas može biti izvrstan način stjecanja novih znanja - potpuno besplatno i stalno na raspolaganju te potpuno prilagođena osobnom znanju i načinu učenja…, ako prije svega naučimo kako učiti i raditi s njom.
Za to treba naučiti koristiti neke već postojeće vještine, poput informacijske i digitalne pismenosti, neke poput kritičkog razmišljanja i usavršiti te se dodatno pozabaviti onim prilično zapuštenima, poput postavljanja pitanja ili kreativnosti. Jednom riječju (koju valja uvrstiti u standardni korpus hrvatskoj jezika) svima nam je nužno re-obrazovanje.
S obzirom da je knjiga napisana na engleskom jeziku, kako je održano i predavanje, na samom je kraju Vjeran Bušelić studente upitao: „Mislite li da bi za dobrobit svih vas trebalo ukinuti nastavu engleskog jezika, jer s njim odrastate i učite ga svaki dan, a u zamjenu uvesti barem po dva sata tjedno učenje generativne umjetne inteligencije - jezika novog doba?“