"Uradi sam" izdavaštvo: ElevenLabs omogućava svima besplatno izdavanje audioknjiga

Imate li vlastitu knjigu, uz ovu aplikaciju možete je ne samo besplatno pretvoriti u audioknjigu već i distribuirati do svjetske publike, a uskoro biste tako mogli početi i zarađivati

Sandro Vrbanus petak, 28. veljače 2025. u 06:15

Aplikacija EleverReader, koja je i dosad bila besplatno dostupna kao rješenje za lako pretvaranje elektroničkih knjiga u audioknjige, dobila je novi dodatak. Od sada njezin svaki korisnik ima priliku svoju knjigu, osim što će je uz pomoć umjetne inteligencije pretvoriti u zvučni zapis, izdati na globalnim platformama te – prodavati.

Mogućnost zarade za autore

Ova funkcija aplikacije ima velik potencijal, smatraju njezini tvorci iz ElevenLabsa. Naime, slušatelja audioknjiga u svijetu sve je više, a samo se oko 5% naslova trenutačno izdaje u zvučnom obliku. Glavni razlog za relativno malen broj izdanih audioknjiga jest činjenica da je njihovo stvaranje skupo, sporo i kompleksno. Tu u priču uskače ovaj automatizirani sustav, koji putem AI tehnologije automatski pretvara tekst u govor.

Korisnicima EleverReadera je na izbor niz glasova, mogućnosti finog podešavanja oko toga kako će im knjiga u konačnici zvučati, a po novome – u slučaju da je riječ o nezavisnim autorima bez izdavača – nudi se i opcija besplatnog publiciranja knjige na njihovoj platformi. Imate li, dakle, vlastitu knjigu, u nekoliko je minuta možete pretvoriti u audioknjigu i učiniti dostupnom čitateljima/slušateljima diljem svijeta. 

Trenutačno je podržan samo engleski, no najavljuje se da će vrlo skoro biti podržano još 30-ak jezika, među kojima bi se trebao naći i hrvatski.

Korisnici iz SAD-a već sada imaju priliku na tome i zaraditi, jer im usluga EleverReader Publishing nudi 1,1 dolar tantijema za svakog slušatelja koji se na njihovom naslovu zadrži dulje od 11 minuta. Nedavno potpisani ugovor ElevenLabsa i Spotifya također omogućava autorima da na tu glazbenu streaming platformu postavljaju knjige nastale automatiziranim pretvaranjem teksta u govor, što otvara nove mogućnosti komercijalizacije vlastitih književnih uradaka.