Ultraširoki monitori - Jedina je prava široka perspektiva
Mnogo faktora utječe na cjelokupno iskustvo korištenja računala, ali ništa ga ne može toliko promijeniti nabolje, poput kvalitetnog monitora. Neka to bude točka od koje krećemo u ovomjesečnu temu broja. Dodajmo tome i još jednu, donekle kontroverznu tezu, utoliko što nije riječ o uvriježenom mišljenju, već stavu vašeg autora: bilo da govorimo o igranju ili bilo kojem obliku svakodnevnog ili profesionalnog rada, ne postoje bolji monitori od ultraširokih, s omjerom stranica 21:9. Okupili smo ih 15 i napali na svim frontama – doznajte kako je to završilo…

Naš posljednji veći usporedni test ultraširokih monitora objavili smo u vremenima dok su Zemljom još kročili dinosauri – u lipnju 2015. godine. Tada su se oni tek počinjali ozbiljnije širiti (!) te su njihovi vlasnici, kako to s novim proizvodima često bude, morali pristajati na brojne kompromise, poput visokog input laga – vremena potrebnog da pokret mišem na podlozi "stigne" do ekrana – i potrebe za traženjem hackova, kako bi se tadašnje igre natjerale na uredan prikaz slike u formatu 21:9, umjesto uobičajenog 16:9. Sukus tog testa bio je kako su ultraširoki monitori potentan "alat" za korisnike željne povećanja vlastite produktivnosti, ali da se ne radi o proizvodu za široke mase, a pogotovo ako se te mase žele – igrati.
Tadašnji nositelj titule najisplativijeg ultraširokog monitora na tržištu koštao je 5.000 kuna, a za najskuplji testirani model trebalo je izdvojiti preko 10.000 kuna. Iako su ultraširoki monitori, dakle, bili vrlo skupi i u nekim bitnim aspektima poprilično problematični, već mi se tada doimalo da im opstanak na tržištu nije upitan. Štoviše, jedan od testiranih modela, ne sjećam se više koji, odlučio sam kupiti, i – više se nikad nisam vratio na monitore klasičnog omjera stranica, niti to namjeravam učiniti.
U minulih deset godina eliminirao sam sve 16:9 i 16:10 monitore iz svoje okoline, te se pobrinuo da je na sva tri računala, koja aktivno koristim, spojen monitor s omjerom stranica 21:9. To ne navodim da bih se pohvalio, već da ukažem kako sam veliki ljubitelj i propagator takvih monitora. Stava sam da bi svakodnevica svakome bila ugodnija da svoj widescreen monitor – ili dva – zamijeni jednim ultrawide modelom.
Nikad pristupačniji
Takvo što u današnje vrijeme nije neizvedivo čak ni za korisnike s limitiranim budžetom, s obzirom na to da se vrlo solidni ultraširoki monitori mogu pronaći već za tristotinjak eura. No, nisu oni samo postali pristupačniji cijenom, već su i izliječene sve dječje bolesti – responzivnost im je dovedena na razinu ekvivalentnih 16:9 monitora, a igre uredno podržavaju ultraširoke razlučivosti, koristeći čitavu površinu monitora s omjerom stranica od 21:9. Pritom na rubovima ekrana ne dolazi do distorzije igrinog svijeta ili sučelja, već naprosto vidite više sadržaja. To vam, naravno, može donijeti kompetitivnu prednost u mrežnim igrama – u trenutku kad spazite akciju na bokovima ekrana, korisnici 16:9 monitora još ju neće imati u vidokrugu.
U svijetu ultraširokih monitora, standardna veličina dijagonale jest 34 inča, a nativna razlučivost 3.440x1.440 točaka. Eksperimente s kombiniranjem 34-inčne dijagonale i razlučivosti od 2.560x1.080 točaka treba izbjegavati u širokom luku, jer to rezultira izuzetno niskom gustoćom piksela, odnosno katastrofalnom oštrinom prikaza. Postoje i poneki 29-inčni modeli nativne razlučivosti od 2.560x1.080 točaka, kod kojih oštrina nije toliko problematična, ali za puno iskustvo ultraširokih monitora valja ciljati na spomenutih 34 inča i 3.440x1.440 točaka.
Navedena je razlučivost osjetno zahtjevnija za grafičke kartice od uobičajenih 1.920x1.080 ili 2.560x1.440 točaka, stoga je to nešto o čemu valja povesti računa prilikom kupnje ultraširokog monitora za igranje. No, osobno bih radije pristao na niže postavke detalja ili korištenje tehnologija za upscaling (DLSS ili FSR) pa uživao u neusporedivo boljoj popunjenosti vidnog polja, nego se, zbog straha od degradacije broja sličica u sekundi, ograničio na 16:9 monitore.
Tome je osobito tako zbog druge ogromne beneficije ultraširokih monitora – ugodnijeg "svakodnevnog rada", kako u odnosu na jedan 16:9 monitor, tako i na dva takva primjerka. Premda se dobiva nešto manje ekranskog prostora nego u slučaju korištenja dvaju 27-inčnih monitora, sama činjenica da se slika prikazuje na jednom ekranu, znači da nema "prijelaza" s jednog monitora na drugi – lišeni smo ružnih okvira, kao i dodatnih kabela.
"Produktivne" beneficije ultraširokih monitora osobito dolaze do izražaja prilikom istodobnog rada u dva prozora, koje možemo otvoriti jedan pored drugog i koristiti bez zumiranja i sličnih drugih vratolomija. Ovisno o namjeni i sadržaju konkretne aplikacije, na isti način preko ekrana možemo razvući tri ili četiri prozora. Organizacija prozora odlično je podržana unutar Windowsa 11, kako preko samog grafičkog sučelja OS-a, tako i tipkovničkih kratica.
Još jedan način korištenja gdje se ultraširoki monitori pokazuju izvrsnima jest rad u aplikacijama za produkciju zvuka i videa, gdje imamo vremenske crte. Budući da one mogu biti razvučenije, lakše je manipulirati pojedinim segmentima, premotavati na točno određene dijelove zapisa i obavljati sve ostale radnje vezane uz manipuliranje timelineom.
Prednosti krivine
Premda se na tržištu još uvijek mogu pronaći pojedini ultraširoki monitori s posve ravnim panelima, velika većina ih je zakrivljena. Pritom se naglašenost te krivine opisuje radijusom zakrivljenosti. Što je brojka manja, panel je agresivnije zakrivljen. Kad govorimo o 34-inčnim modelima s omjerom stranica 21:9, optimalan radijus zakrivljenosti jest 1800R, prije svega zato što je za korisnika praktički neprimjetan, a ipak dovoljan da nam malo približi rubove ekrana, s ciljem prirodnijeg popunjavanja vidnog polja, ali i sprečavanja efekta vinjetiranja, do kojeg može doći kod IPS i (češće) VA panela. Vinjetiranje u praksi izgleda poput blagog zatamnjenja na rubovima ekrana, koje "nestaje" čim se nagnemo u stranu gdje ga vidimo, zbog toga što piksele tada promatramo pod okomitijim kutom. Kad i postoji, vinjetiranje ne predstavlja nepremostivu zapreku, no definitivno je bolje da ga nema. Ako kupujete ultraširoki monitor za rad ili kombinaciju rada i povremenog igranja, preporučujemo da se držite modela s radijusom zakrivljenosti od 1800R, jer je kod takvih modela krivina sasvim prirodna i praktički neuočljiva, ili maksimalno 1500R, gdje je krivina izraženija, ali još uvijek ne suviše napadna. S druge strane, u slučaju da ćete monitor koristiti ponajviše za igranje, tada će vam biti zanimljivi i agresivnije zakrivljeni modeli, s radijusima od 1000R, pa čak i 800R. Tako jako zakrivljeni ekrani češće se susreću kod ultraširokih monitora veće dijagonale od sveprisutnih 34 inča.
Pozornost vrijedi obratiti i na frekvenciju osvježavanja panela. Što je ona viša, monitor će bolje interpretirati pokrete. Od toga ćete imati koristi za vrijeme igranja, jer će vam nišan neusporedivo fluidnije klizati po ekranu, ali i u svakodnevnom korištenju računala, gdje ćete uživati u glatkoći i preciznosti pomicanja pokazivača po ekranu. Minimumom u današnje vrijeme smatramo frekvenciju osvježavanja od 100 Hz, a sve više od toga je dobrodošlo. Igrače upućujemo da ne idu ispod 144 Hz. Razlika između 60 Hz i 144 Hz je golema i jako osjetna. Razlika između 144 i 165 Hz – nije. Ako birate između monitora sa 165 i 180-hercnim osvježavanjem, odluku donesite na temelju nekog drugog parametra, jer su te frekvencije suviše bliske da biste među njima mogli razaznati razliku.
Komplicirani C
Još jedan detalj, kojem u novije doba vrijedi posvetiti pozornost, jest ponuda videoulaza. Tu prije svega mislimo na činjenicu da neki monitori nude USB-C videoulaz – neki, ali nipošto ne i svi. Taj USB-C konektor bit će vam beskoristan za spajanje s grafičkom karticom stolnog računala, s obzirom na to da gotovo nijedna još uvijek nije opremljena USB-C izlazom, no istodobno će vam biti od ogromne koristi u slučaju da posjedujete laptop s USB-C sučeljem. Tada ćete pomoću jednog USB-C kabela (koji mora biti sposoban prenijeti video – kabel kojim punite mobitel neće funkcionirati) moći proširiti sliku s laptopa na monitor, a monitor će koristiti isti kabel za punjenje baterije laptopa. Kojom konkretnom snagom će ga puniti, ovisi o samom monitoru, odnosno implementaciji njegova USB-C sučelja. Ako monitor posjeduje USB hub s jednim ili više USB portova, svi uređaji koje u njih spojite, poput periferija i vanjskih diskova, također će uredno raditi na laptopu.
Sâm USB-C konektor na monitoru može biti "obični" USB 3.2 Gen 2 Type-C ili neka iteracija Thunderbolta – Thunderbolt 4, kada govorimo o modernim monitorima. Oba ta sučelja koriste identični USB-C konektor, ali razlikuju se prema maksimalnoj propusnosti te, samim time, mogućnostima. USB 3.2 Gen 2 Type-C videoulaz propusnosti je od 10 Gbit/s, maksimalno može isporučiti 100 W energije i podržava jedan monitor razlučivosti do 4K (ili dva ulančana 2K monitora). Thunderbolt 4 ima propusnost od 40 Gbit/s, energetski kapacitet od 100 W i podršku za dva 4K monitora, sa 144-hercnim osvježavanjem, na jednoj konekciji.
Sučelja su međusobno kompatibilna, dakle, laptop vam ne mora imati Thunderbolt 4 izlaz da bi se mogao spojiti na monitor s Thunderbolt 4 ulazom. Uredno će raditi i ako sliku daje kroz USB 3.2 Gen 2 Type-C izlaz. No, kako bi stvari bile još malo kompliciranije, nije svaki USB-C konektor na laptopu iskoristiv za prikaz videa. Štoviše, mnogi laptopi s USB-C konektorima, osobito stariji i jeftiniji modeli, ne mogu se spojiti na monitor preko USB-C sučelja. Kako bi USB-C konektor mogao prenositi videosignal, on mora podržavati takozvani DisplayPort Alt Mode (DP Alt Mode). Ako niste sigurni za što je sposoban vaš laptop, dobro proučite njegovu dokumentaciju – osobito ako pored nijednog USB-C konektora ne vidite slovo "D" ili oznaku munje (Thunderbolt 3 ili 4).
Savjeta imamo još, ali ostavili smo ih za same recenzije, stoga ćete ih pronaći upravo tamo. Osobito smo se potrudili za svaki testirani monitor navesti kombinaciju postavki OSD-a (On-Screen Display – sučelje za konfiguraciju monitora, kojem se pristupa pomoću njegovih kontrola), koje pružaju najbolje performanse panela. Mnogi korisnici u OSD uopće ne zalaze, a ako i uđu, osuđeni su na slijepo nabadanje po temperaturi boja, svjetlini i drugim parametrima. Kako mi taj posao obavljamo uz provjeru svake promjene pomoću kolorimetra i profesionalnog softvera za testiranje matrica, možemo izravno vidjeti na što točno one utječu, i tako vas navesti na pravi put. Naravno, pravom hardverskom kalibracijom iz panela ćete uvijek izvući više no što biste mogli modifikacijom postavki u OSD-u, ali kako su kalibratori (i potrebno znanje) dostupni rijetkima, šteta je ne iskoristiti ono što nam je svima dostupno.
NAGRADA BUG PREPORUKA | NAGRADA BEST BUY | NAGRADA BUG PREPORUKA | NAGRADA BEST BUY | NAGRADA BUG PREPORUKA | NAGRADA BEST BUY | ||||||||||
Acer Nitro XV345CURV (UM.CX5EE.V05) | Alienware AW3423DWF | AOC CU34G2XP | Dell P3424WE | Dell S3422DWG | Dell UltraSharp U3425WE | HP Series 7 Pro 734pm | Iiyama Red Eagle G-Master GCB3480QWSU | LG 34WR55QK | Philips 34B2U6603CH | Philips Evnia 34M2C5501A | Philips Evnia 34M2C8600 | ViewSonic VG3457CV | ViewSonic VX3480-2K-PRO | ViewSonic Omni VX3418-2KPC | |
Dijagonala i nativna rezolucija | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) |
Radijus zakrivljenosti | 1000R | 1800R | 1500R | 3800R | 1800R | 1900R | 1900R | 1500R | 1800R | 1500R | 1500R | 1800R | 1500R | - | 1500R |
Frekvencija osvježavanja | 180 Hz (AMD FreeSync Premium) | 165 Hz (AMD FreeSync Premium Pro) | 180 Hz (AMD FreeSync Premium) | 60 Hz | 144 Hz (AMD FreeSync Premium Pro) | 120 Hz | 120 Hz (AMD FreeSync Premium) | 180 Hz (AMD FreeSync Premium Pro) | 100 Hz | 120 Hz (AMD FreeSync) | 180 Hz (AMD FreeSync Premium) | 175 Hz (AMD FreeSync Premium Pro) | 100 Hz | 165 Hz (AMD FreeSync Premium) | 144 Hz (AMD FreeSync Premium) |
Tehnologija matrice | VA (8-bit) | QD-OLED | VA (8-bit + FRC) | IPS (8-bit + FRC) | VA (8-bit) | IPS (8-bit + FRC) | IPS (8-bit) | VA (8-bit) | VA (8-bit) | VA (8-bit) | VA (8-bit + FRC) | QD-OLED | MVA (8-bit + FRC) | VA (8-bit) | VA (6-bit + FRC) |
Pozadinsko osvjeljetnje | LED | - | LED | LED | LED | LED | LED | LED | LED | LED | LED | - | LED | LED | LED |
Izvedba napajanja | Vanjski adapter | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Vanjski adapter | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Integrirano | Vanjski adapter | Integrirano |
Svjetlina | 300 cd/m2 | 250 cd/m2 | 430 cd/m2 | 300 cd/m2 | 400 cd/m2 | 300 cd/m2 | 400 cd/m2 | 420 cd/m2 | 300 cd/m2 | 450 cd/m2 | 300 cd/m2 | 250 cd/m2 | 350 cd/m2 | 300 cd/m2 | 300 cd/m2 |
Kontrast (statički) | 4.000:1 | 1.000.000:1 | 4.000:1 | 1.000:1 | 3.000:1 | 2.000:1 | 2.000:1 | 4.000:1 | 3.000:1 | 4.000:1 | 4.000:1 | 1.000.000:1 | 3.000:1 | 4.000:1 | 4.000:1 |
Brzina odaziva (GtG) | 1 ms (MPRT) | 0,1 ms | 1 ms | 5 ms | 2 ms | 5 ms | 5 ms | 0,4 ms (MPRT) | 5 ms | 4 ms | 1 ms | 0,03 ms | 5 ms | 1 ms (MPRT) | 1 ms (MPRT) |
Kutovi gledanja (horizontalni / vertikalni) | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° | 178° / 178° |
Videoulazi | 1x USB-C (DP Alt Mode, 65 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0 | 2x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0 | 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (DP Alt Mode, 90 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI | 1x DisplayPort 1.2, 2x HDMI 2.0 | 1x Thunderbolt 4 (USB-C, 90 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.1 | 1x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0, 1x Thunderbolt 4 (USB-C, 100 W Power Delivery), 1x USB-C (10 Gbps, 65 W Power Delivery) | 2x DisplayPort, 2x HDMI | 1x USB-C (65 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x Thunderbolt 4 (DP Alt Mode, 96 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x USB-C (DP Alt Mode, 90 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x USB-C (DP Alt Mode, 100 W Power Delivery), 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 | 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0 |
Videoizlazi | - | - | - | - | - | 1x Thunderbolt 4 (USB-C, 15 W) | 1x DisplayPort 1.4, 1x Thunderbolt 4 (USB-C) | - | - | 1x Thunderbolt 4 (DP Alt Mode, 15 W Power Delivery) | - | - | - | - | - |
USB portovi | 2x USB 2.0 Type-A | 4x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | 4x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gpbs, 15 W), 5x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps) | 5x USB Type-A (10 Gbps) | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 1x USB-C (10 Gbps), 4x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps) | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 1x USB-C (15 W Power Delivery), 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) | 1x USB 2.0 Type-A | - |
Dodaci | 1x 3,5 mm izlaz za zvuk | 2x 3,5 mm izlaz (slušalice i mikrofon) | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x Ethernet (GbE) port | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x Ethernet (2,5 GbE) port, 1x 3,5 mm izlaz za zvuk | 1x Ethernet (GbE) port, integrirana IR web-kamera s mikrofonom | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x Ethernet (2,5 GbE) port, integrirana IR web-kamera s mikrofonom, 1x 3,5 mm kombinirani audio ulaz/izlaz | Ambiglow osvljetljenje, 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | Ambiglow osvljetljenje, 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x Ethernet (GbE) port, integrirana IR web-kamera s mikrofonom, 3,5 mm izlaz za zvuk | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice | 1x 3,5 mm izlaz za slušalice |
Zvučnici | Da | Ne | Ne | Ne | Ne | Da | Da | Da | Ne | Da | Da | Da | Da | Ne | Da |
Mogućnost namještanja po visini | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da |
Podrška za VESA nosač | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da |
DisplayPort kabel u paketu | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Ne | Da | Da | Da | Ne | Da | Da |
Izmjerena maksimalna svjetlina | 251 cd/m2 | 249 cd/m2 | 413 cd/m2 | 276 cd/m2 | 383 cd/m2 | 295 cd/m2 | 489 cd/m2 | 395 cd/m2 | 316 cd/m2 | 331 cd/m2 | 385 cd/m2 | 251 cd/m2 | 305 cd/m2 | 342 cd/m2 | 273 cd/m2 |
Izmjereno prosječno vrijeme odziva | 11 ms | 1,43 ms | 6,28 ms | 12,11 ms | 8 ms | 12,87 ms | 16,75 ms | 6,01 ms | 8,78 ms | 8,99 ms | 6,05 ms | 1,49 ms | 20,83 ms | 10,78 ms | 10,84 ms |
Izmjereni prosječni input lag | 2,9 ms | 2,6 ms | 3,1 ms | 5,8 ms | 3,2 ms | 4 ms | 4,6 ms | 2,2 ms | 5,2 ms | 4,6 ms | 3 ms | 3 ms | 13,8 ms | 2,4 ms | 3,4 ms |
Izmjereni statični kontrast (pri 250 cd/m2) | 3.321:1 | Beskonačan | 3.665:1 | 1.167:1 | 2.806:1 | 1.833:1 | 1.925:1 | 2.626:1 | 3.191:1 | 3.275:1 | 2.732:1 | Beskonačan | 2.238:1 | 4.668:1 | 4.752:1 |
Izmjereni gamut | 97,9% sRGB | 86,7% DCI-P3 | 100% sRGB | 100% DCI-P3 | 100% sRGB | 91,9% DCI-P3 | 97,7% sRGB | 81,4% DCI-P3 | 99,9% sRGB | 86,3% DCI-P3 | 99,4% sRGB | 92,1% DCI-P3 | 100% sRGB | 100% DCI-P3 | 99,9% sRGB | 92,8% DCI-P3 | 98,3% sRGB | 85,6% DCI-P3 | 98,1% sRGB | 84,8% DCI-P3 | 100% sRGB | 90,1% DCI-P3 | 100% sRGB | 98,5% DCI-P3 | 99,8% sRGB | 85,5% DCI-P3 | 100% sRGB | 87,4% DCI-P3 | 98,4% sRGB | 93,1% DCI-P3 |
Jamstvo | 2 godine | 3 godine | 3 godine | 3 godine | 3 godine | 3 godine | 2 godine | 2 godine | 3 godine | 3 godine | 3 godine | 3 godine | 2 godine | 2 godine | 2 godine |
Cijena | 399 eura | 1.100 eura | 379 eura | 600 eura | 450 eura | 999 eura | 1.199 eura | 370 eura | 349 eura | 649 eura | 399 eura | 789 eura | 635 eura | 305 eura | 389 eura |
Ustupio | Svijet medija, https://www.svijet-medija.hr, tel. 01/6399-222 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | Instar Center, https://www.instar-informatika.hr, tel. 01/5544-750 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | HP, https://www.hp-store.hr | Asbis, https://www.asbis.hr | Instar Center, https://www.instar-informatika.hr, tel. 01/5544-750 | Links, https://www.links.hr, tel. 01/3096-944 | Links, https://www.links.hr, tel. 01/3096-944 | Links, https://www.links.hr, tel. 01/3096-944 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 | ComTel Corp., https://www.comtel.hr, tel. 01/3688-640 |